یکشنبه 05 جولای 09 | 15:31

جانبداري صدا و سيما؛ امري سابقه‌دار يا بي‌سابقه؟!

سال گذشت. شرايط سياسي كشور تغيير كرد. انتخابات رياست جمهوري دهم برگزار شد. پس از انتخابات، صدا و سيما، تنها به نقل صحبت‌هاي مسئولين انتخابات پرداخت و صداي مخالف، را پوشش نداد. افرادي كه در روزگار خود، نمي‌گذاشتند صدا و سيما عليه‌شان حرفي بزند، (يا اگر هم مي‌زد، آن را به «غلط كردن» مي‌انداختند) در مقام شكايت برآمدند كه چرا صدا و سيما، نظر احزاب را منتشر نمي‌كند؟!


در سال 77، پس از قتل‌های «مرموز» زنجیره‌ای، هیات حقیقت‌یاب توسط رئیس‌جمهور وقت، آقای خاتمی، تشكیل شد تا به تحقیق در مورد این قتل‌ها پرداخته و گزارش نهایی خود را اعلام كند. در ویكیپدیا، ادامه ماجرا، به این صورت آمده است:
در حالی که مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی حکم به «خودسر» بودن برخی از کارکنان وزارت اطلاعات و در راس آنان سعید امامی داده بودند و بر خودکشی سعید امامی تاکید می‌کردند […] روح‌الله حسینیان، رییس مركز اسناد انقلاب اسلامی به دفاع از سعید امامی پرداخت و فرضیه خودکشی وی را رد کرده و عنوان داشت که او به قتل رسیده‌است. […] پس از مدت کوتاهی، به یک برنامه زنده تلویزیونی به نام «چراغ» دعوت شد و او در آن برنامه ادعای خود را تکرار نمود.
برخورد دولت در ارتباط با این صحبت‌ها، جالب بود. روزنامه همشهری 1377/10/29، نوشت:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی [عطاءالله مهاجرانی]: صدا و سیما باید از رئیس جمهوری و مردم عذرخواهی كند. كاركرد صدا و سیما با مطبوعات متفاوت است و اگر مطبوعات می‌توانند وارد مباحث جناحی شوند، صدا و سیما بر اساس اصل 175 قانون اساسی كه بر «آزادی بیان با رعایت مصالح كشور» تأكید می‌كند، نباید در موضوع‌های جناحی وارد شود. ‏‎ […] وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: «در جلسه هیات دولت مقرر شد آقای لاریجانی این مساله را اصلاح كنند و تا زمان اصلاح آن در جلسه هیات دولت شركت نكنند.» ‏‎

فردای آن روز، روزنامه همشهری 1377/10/30، نوشت:

هیات تحقیق رئیس‌جمهوری تهیه‌كنندگان برنامه «چراغ» را مقصر اعلام كرد

یك روز بعد، فشارها به نتیجه رسید. روزنامه همشهری 1377/11/1، نوشت:

در پاسخ به پیام رئیس‌جمهوری، رئیس صدا و سیما تخلف برنامه تلویزیونی «چراغ» را پذیرفت

… 11 سال گذشت. شرایط سیاسی كشور تغییر كرد. انتخابات ریاست جمهوری دهم برگزار شد. پس از انتخابات، صدا و سیما، تنها به نقل صحبت‌های مسئولین انتخابات پرداخت و صدای مخالف، را پوشش نداد. افرادی كه در روزگار خود، نمی‌گذاشتند صدا و سیما علیه‌شان حرفی بزند، (یا اگر هم می‌زد، آن را به «غلط كردن» می‌انداختند) در مقام شكایت برآمدند كه چرا صدا و سیما، نظر احزاب را منتشر نمی‌كند؟! همان‌هایی كه زمانی گفته بودند:

صدا و سیما بر اساس اصل 175 قانون اساسی كه بر «آزادی بیان با رعایت مصالح كشور» تأكید می‌كند، نباید در موضوع‌های جناحی وارد شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.