چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۴ آبان ۹۰ | ۱۶:۱۵

سوريه محور انتقاد چاوز از امريکا و غرب

رئيس جمهوري ونزوئلا ضمن محکوم کردن اقدامات امريکا و متحدان غربي‌اش در مورد سوريه، آن‌ها را به تلاش براي سرنگوني دولت سوريه به شيوه ليبي متهم کرده است.


 هوگو چاوز که روز يک‌شنبه در تجمع حاميانش در کاراکاس پايتخت ونزوئلا سخنراني مي‌کرد، در همين خصوص تصريح کرد که کشورهاي غربي در حال حاضر زمينه سرنگوني بشار اسد رئيس جمهوري سوريه را آماده مي‎کنند، درست مشابه آن‌چه که براي “ترور” معمر قذافي، رهبر پيشين ليبي انجام دادند.”

چاوز افزود: “امريکا و متحدان اروپايي‌اش از طريق نفوذ تروريست‌ها براي ايجاد خشونت، خون‌ريزي و کشتار در حال تشديد حملات‌‎اشان عليه دولت سوريه هستند، درست مشابه آن‌چه که ابتداي امسال در ليبي انجام دادند.”

وي خاطرنشان کرد: ” آن‌ها با استفاده از بمب نه‌تنها دولت ليبي را سرنگون کردند بلکه اين کشور را نيز ويران کردند و سرهنگ معمر قذافي را کشتند و حالا سوريه را هدف گرفته‌اند.”

رئيس جمهوري ونزوئلا، تصميم اتحاديه عرب در خصوص تعليق عضويت سوريه را نيز محکوم کرد.

چاوز پيش‌تر ضمن هشدار دادن به سازمان پيمان آتلانتيک شمالي ( ناتو) در خصوص هرگونه اقدام نظامي احتمالي در سوريه، مداخله متحدان غربي در ليبي را نيز محکوم کرده بود.

اتحاديه عرب روز شنبه (12 نوامبر، 21 آبان) به منظور بررسي موضوع سوريه نشست اضطراري برگزار کرد. در جريان اين نشست، اتحاديه عرب تهديد کرد که از 16 نوامبر سوريه را از عضويت در اين اتحاديه معلق خواهد کرد مگر اين‎که دمشق معاهده‎اي که پيشتر از جانب سران عرب و به منظور پايان دادن به خشونت‎هاي ادعا شده از جانب امريکا در اين کشور، تنظيم شده بود را به اجرا گذارد.

در عين حال، دولت سوريه نيز روز يک‌شنبه (13 نوامبر، 22 آبان) خواهان برگزاري نشست فوري سران کشورهاي عربي براي بررسي ناآرامي‌هاي چند ماه گذشته در اين کشور شد.

سوريه از اواسط مارس با ناآرامي‎ها ‌ و تظاهراتي در مخالفت با بشار اسد و همچنين در حمايت از وي، مواجه شده است.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: