دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۵ آبان ۹۰ | ۱۲:۵۱

ارائه پیش‌نویس قطعنامه سناریوی آمریکا و عربستان علیه ایران

پیش نویس این قطعنامه از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد می خواهد “توطئه ترور سفیر پادشاهی عربستان سعودی در آمریکا” را محکوم کنند. خزایی ارائه پیش‌نویس قطعنامه در خصوص طراحی و اقدام به ترور سفیر عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل را در نوع خود بی‌سابقه و آن را بدعتی خطرناک، غیر قابل قبول و باعث هتک حیثیت آن سازمان دانست.


عبدالمحسن الیاس سخنگوی نمایندگی عربستان در سازمان ملل گفته که پیش‌نویس قطعنامه روز چهارشنبه در مجمع عمومی توزیع خواهد شد و هدف به رای گذاشتن آن در روز جمعه است.

پیش نویس این قطعنامه از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد می خواهد “توطئه ترور سفیر پادشاهی عربستان سعودی در آمریکا” را محکوم کنند.

مقامات قضایی آمریکا چندی پیش برخی از عناصر جمهوری اسلامی را به دست داشتن در توطئه! کشتن سفیر عربستان در واشنگتن و انفجار در سفارتخانه‌های عربستان و اسرائیل متهم کردند. منصور ارباب سیر به همراه غلام شکوری، که ادعا می‌شود عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است، متهم‌اند که در صدد بوده‌اند از طریق پرداخت پول به قاچاقچیان مواد مخدر عادل الجبیر، سفیر عربستان درآمریکا را ترور کنند.

به ادعای مقامات آمریکایی، برای انجام این عملیات در آمریکا مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به حساب یک عضو کارتل مواد مخدر مکزیک فرستاده شده که وی مامور مخفی مواد مخدر آمریکا بوده است! این مبلغ بخشی از پیش پرداخت یک و نیم میلیون دلاری ایران برای هدف قرار دادن سفیر عربستان بوده است.

هشدار ایران درباره تبعات ارائه قطعنامه علیه جمهوری اسلامی

اما در واکنش به این اقدام محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی و دبیرکل این سازمان و کلیه نمایندگیهای مقیم نیویورک نسبت به تبعات این اقدام هشدار داد.

وی ارائه پیش‌نویس قطعنامه در خصوص طراحی و اقدام به ترور سفیر عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل را در نوع خود بی‌سابقه و آن را بدعتی خطرناک، غیر قابل قبول و باعث هتک حیثیت آن سازمان دانست.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در این نامه تأکید کرد: آمریکا با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای که صرفاً بر مبنای ادعاهای نادرست علیه یک عضو دیگر سازمان ملل متحد شکل گرفته، هیچ هدفی جز پیشبرد سیاستهای کوتاه بینانه خود از طریق استفاده ابزاری از مجمع عمومی این سازمان ندارد.

خزاعی تصریح کرد: رویه مجمع عمومی سازمان ملل در طول حیات خود اینگونه نبوده که اجازه دهد پیش‌نویس قطعنامه‌ای بر مبنای ادعاهای بی‌اساس ارائه شود و یا مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: چنانچه مجمع عمومی این سازمان اجازه دهد هر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص هر مسئله نامربوطی مورد توجه قرار بگیرد، مشابه آنچه که توسط آمریکا پیشنهاد شده است، در آینده این ارگان اصلی سازمان ملل متحد بجای اینکه مکانی برای ارتقاء انسجام و همبستگی دولتهای عضو باشد، به محلی برای طرح ادعاهای بی‌اساس تبدیل شده و پیش‌نویس قطعنامه‌های بی‌شمار دیگری در رابطه با مسائل خصمانه دیگری مطرح خواهد شد بنابراین بایستی از بروز چنین اتفاقاتی جدا خودداری کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: ارائه کنندگان پیش‌نویس قطعنامه مذکور تمامی هنجارها و رویه‌های سازمان ملل متحد را نادیده گرفته‌اند.

وی هشدار داد که در صورت پیگیری چنین موضوعی بدون شک، نقش، توانمندی و اعتبار مجمع عمومی به عنوان عالی ترین ارگان سیاسی سازمان ملل متحد تضعیف خواهد شد.

وی این اقدام را تهدیدی برای امنیت بین‌المللی و منطقه ای توصیف کرد.
خزاعی با اشاره به نامه مورخ یازدهم اکتبر سال جاری میلادی خود (نوزدهم مهرماه سالجاری ) به مقامات سازمان ملل متحد، مجددا بر مخالفت کشورمان با هرگونه اقدامات تروریستی به هر شکل و نوع اعم از دولتی و غیر دولتی آن تأکید کرد.

وی ضمن اعلام پایبندی کشورمان به کنوانسیون 1973 از کشورهای ارائه کننده قطعنامه خواست که به تعهدات خود در قبال این کنوانسیون عمل نموده و به آن پایبند باشند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن رد مجدد دخالت دولت و نهادهای و ابسته به دولت جمهوری اسلامی ایران در طرح ادعائی علیه سفیر عربستان در واشنگتن تأکید کرد: تبلیغات گسترده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، همراه با ایراد اتهامات بی‌پایه حاکی از نیات مغرضانه و خصمانه علیه ملت ایران است.

خزاعی اضافه کرد: این اتهامات از سوی دولتی متوجه ایران است که براساس مدارک محکمی که بخشی از آنها به سازمان ملل نیز ارائه شده است، از بسیاری از اقدامات تروریستی علیه ملت و دولت ایران حمایت کرده است.
نماینده دائم کشورمان از رئیس مجمع عمومی خواست تا نامه نمایندگی کشورمان به عنوان سند رسمی سازمان ملل ثبت شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: