چهارشنبه 16 نوامبر 11 | 22:55

شباهت سلفی طراح حملات ۱۱ سپتامبر با ایرانی متهم به ترور سفیر عربستان

مقامات آمریکایی با انتخاب ارباب سیر به عنوان متهم ترور سفیر عربستان یا دچار یک اشتباه استراتژیک شدند و یا تلاش دارند تا ایران و القاعده را در کنار هم قرار دهند.


طی هفته‌های گذشته مقامات آمریکایی دست به ابتکار عمل جالبی در موضوع ایران‌هراسی زده‌اند و در یک سناریو که بیشتر شبیه نمایشنامه طنز است، ایران را متهم کرده‌اند که قصد ترور سفیر عربستان در آمریکا را داشته است.

بازیگر این سناریو فردی است به نام منصور ارباب سیر که ظاهراً با همکاری یکی از فرماندهان سپاه قدس به نام غلام شکوری و توسط یک باند قاچاق مواد مخدر مکزیکی تلاش داشته تا سفیر عربستان در آمریکا و پس از آن سفارت این کشور و همچنین سفارت رژیم صهیونیستی را مورد حمله قرار دهد.

این سناریو سازی عامل فضاسازی رسانه‌ای شدید علیه جمهوری اسلامی ایران شد که کشورهای غربی و همچنین برخی کشورهای عربی همپیمان این کشور را به همراه داشت.

امروز نیز آمریکا و عربستان در ادامه سناریوی تبلیغی خود، پیش نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت ادعای ترور سفیر عربستان در واشنگتن به سازمان ملل ارائه کردند و در پی تصویب آن در روز جمعه هستند.

درست ۷ ماه پیش نیز مقامات آمریکایی اعلام کردند که محاکمه “خالد شیخ محمد” “طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر” که ۸ سال پیش در پاکستان دستگیر شد را آغاز کرده‌اند که در نهایت وی محکوم به اعدام شد.

نکته جالب توجه شباهت هر دو فرد یاد شده یعنی منصور ارباب سیر و خالد شیخ محمد است بنابراین ۲ فرضیه محتمل است.

اول اینکه مقامات آمریکایی با انتخاب ارباب سیر به عنوان متهم ترور سفیر عربستان برای دومین بار از برگه خود که شبیه یک فرد عرب- ایرانی است استفاده کرده‌اند؛ یکبار با نام خالد شیخ محمد و یکبار به عنوان منصور ارباب سیر.

و فرضیه دوم اینکه ارباب سیر تعمداً انتخاب شد تا با توجه به شباهت او به طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر که آمریکا مدعی آن بوده و چند ماه قبل مانور شدید رسانه‌ای را روی آن داد، قبول این سناریو را برای مخاطب داخلی و بین‌المللی خود راحت‌تر کنند و بدینسان ایران را همسان القاعده جلوه دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: