پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۶ آبان ۹۰ | ۱۳:۴۵

معترضان کویتی مجلس این کشور را اشغال کردند

هزاران نفر از شهروندان خشمگین كویتی چهارشنبه شب در اعتراض به گسترش فساد سیاسی و مالی در کشورشان تظاهرات کرده و ساختمان مجلس را تصرف کردند.


معترضان کویتی در اعتراض به فساد مالی و سیاسی نخست وزیر این كشور در میدان “الاراده” در مقابل مجلس تظاهرات کردند و خواهان بركناری او شدند که این تظاهرات به درگیری نیروهای پلیس با آنها منجر شد.

معترضان در پایان تظاهرات اعتراض آمیز كه در جریان آن شماری از نمایندگان مجلس و رهبران جریان های سیاسی طی سخنانی دولت و مجلس را به فساد متهم كردند، به سمت مجلس حرکت کردند و با شكستن یكی از درهای آن، وارد صحن معروف ‘عبدالله السالم’ محل برگزاری جلسات شدند.

آنان با خواندن سرود ملی و سردادن شعارهایی علیه نخست وزیر و اعلام اینكه پیام شان به گوش دولت و مجلس رسیده است، صحن پارلمان را ترك كردند و با حضور مجدد در میدان الاراده خاطرنشان كردند كه به اعتراضات خود تا بركناری نخست وزیر ادامه خواهند داد.

تظاهركنندگان كه شماری از نمایندگان نیز آنان را همراهی می كردند؛ ابتدا قصد رفتن به سمت منزل نخست وزیر را داشتند كه در پی ممانعت نیروهایی امنیتی و درگیری میان طرفین به سمت مجلس به راه افتادند.

جریان های سیاسی وابسته به جوانان و شماری از نمایندگان مخالف دولت از قبل مردم را به شركت در این تظاهرات دعوت كرده بودند.

شركت كنندگان در این تظاهرات دولت و برخی نمایندگان مجلس را به فساد مالی و سیاسی و رشوه خواری متهم كردند و خواستار محاكمه افرادی شدند كه به گفته آنان در رسوایی مالی مربوط به سپرده های میلیونی دست دارند.

مخالفان اعلام كرده اندكه در جریان رسوایی مالی اخیر میلیون ها دلار به حساب شماری از نمایندگان هوادار دولت واریز شده است.

آنان همچنین از شیخ “صباح الاحمد الجابر الصباح” امیر كویت خواستند تا “شیخ ناصر المحمد” نخست وزیر و كابینه وی را بركنار و مجلس را منحل كند.

“مسلم البراك” نماینده مخالف دولت ضمن درخواست از امیر كویت برای بركناری نخست وزیر خطاب به وی گفت: زمان آن فرا رسیده كه تصمیم تاریخی برای بركناری دولت و انحلال مجلس گرفته شود.

وی با بیان اینكه هیچ مشروعتی جز قانون اساسی وجود ندارد؛ تاكید كرد كه به تظاهرات و تحصن تا بركناری شیخ ناصر المحمد و انحلال مجلس ادامه خواهیم داد.

“مبارك الوعلان” دیگر نماینده مجلس نیز بر ضرورت بركناری نخست وزیر تاکید کرد.

تظاهرات مخالفان با حضور گسترده نیروهای امنیتی برگزار شد و نیروهای پلیس كلیه خیابان ها و راه های منتهی به مجلس و نخست وزیری را بسته بودند.

از سوی دیگر اعلام شده است كه در پی نا آرامی چهارشنبه شب تعدادی از افراد زخمی و شماری نیز دستگیر شده اند.

شاهدان عینی اعلام كردند كه دست كم پنج نفر در این تظاهرات زخمی شدند.

این حركت اعتراض آمیز پس از رسوایی فساد مالی 15 نماینده ( از مجموع 50 نماینده) مجلس كویت و دریافت رشوه به مبلغ 350 میلیون دلار آغاز شده است .

دادستان كل كویت  از یك ماه پیش با گشودن پرونده ای در مورد حساب های نمایندگان مجلس این كشور، شروع به تحقیقات در مورد فساد مالی نمایندگان كرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: