پنج‌شنبه 17 نوامبر 11 | 12:54

روایت متفاوت نویسنده آمریکایی از کشته شدن «بن لادن»

روایت متفاوت یک سرباز ویژه آمریکایی از حمله به اقامتگاه بن لادن و کشته شدن او با واکنش ارتش آمریکا روبه‌رو شد.


روایت متفاوت یک سرباز ویژه آمریکایی از حمله به اقامتگاه بن لادن و کشته شدن او با واکنش ارتش آمریکا روبه‌رو شد.

بیل مک راون سخنگوی نیروهای ویژه کماندویی آمریکا معروف به « سیل(SEAL)» در یک موضع گیری کم سابقه به محتوای کتاب «جرومينو هدف سيل: درون ماجراي كشته شدن اسامه بن لادن» به قلم چاك فارر يكي از 6 كماندوي گروه «سيل» واکنش نشان داد و اطلاعات آن را نادرست خواند. این کتاب آخرین اثر از مجموعه کتاب‌هایی است که درباره عملیات های نیروهای ویژه آمریکایی با عنوان «تیم ششم سیل: خاطرات یک تیرانداز نیروهای ویژه» منتشر شده است.

نویسنده این کتاب جدید که توجه ها را در داخل آمریکا و همچنین هالیوود به خود جلب کرده، ادعا کرده است که در کتابش روایت واقعی کشته شدن بن لادن را در جریان حمله نیروهای امریکا به اقامتگاه او در پاکستان ارایه کرده است. چاک فارر که خودش قبلا جزو کماندوهای ویژه آمریکایی بود، می‌گوید کاخ سفید روایتی داستانی و مخرب از حمله به اقامتگاه بن لادن ارایه کرده و در این روایت نیروهای ویژه آمریکایی بی‌عرضه به تصویر کشیده شده‌اند. به گفته او، این‌که اوباما به سرعت مرگ بن لادن را اعلام کرد، نشان دهنده تلاش او برای بهره‌برداری سیاسی از ماجراست و این کار باعث شد بسیاری از کارهای اطلاعاتی این داستان بي‌مصرف و بدون فایده بماند.

به گفته نویسنده کتاب، روایتی که کاخ سفید از کشتن بن لادن ارایه کرده و او را به عنوان فردی غیرمسلح که سعی داشت به آن‌ها حمله کند به تصویر کشیده، نوعی آدم کشی محسوب می‌شود؛ در حالی که به گفته او، بن لادن سلاح داشته و در نتیجه، کشتن او مشروع بوده است. به گفته کاخ سفید، بن لادن در یک کشمکش 45 دقیقه ای کشته شده ولی چاک فارر گفته است که کشته شدن او فقط 90 ثانیه طول کشیده است. از طرف دیگر، در حالی که نویسنده این کتاب هالیوودی گفته که کماندوهای آمریکایی از پشت بام اقامتگاه بن لادن به او حمله کرده اند، روایت رسمی کاخ سفید این است که کماندوها از زمین به اقامتگاه او حمله کرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: