جمعه 18 نوامبر 11 | 17:00

بازداشت 500 معترض درنيويورک‌ و ‌سياتل

نيروهاي پليس امريکا با حمله به معترضان اين کشور در شهرهاي سياتل و نيويورک، دست کم 500 معترض را دستگير‌کرده‌اند.


به گزارش آسوشيتد پرس‌، نيروهاي پليس امريکا سه شنبه شب (24 آبان) ، به منظور بر هم زدن يک راه‎پيمايي مسالمت آميز، به معترضان در شهر سياتل واقع در شمال غربي امريکا حمله کرده و دست کم 6 معترض را دستگير کردند.

نيروهاي امنيتي با استفاده از گاز فلفل به معترضان حمله کرده و باعث شدند يک زن باردار، يک کشيش و يک فعال زن 84 ساله در بيمارستان بستري شوند.

اين اعتراضات بخشي از جنبش “تصرف سياتل” بود که ترتيب دهندگان آن خشونت‌هاي پليس را محکوم کرده‌اند.

از سوي ديگر، صدها افسر پليس با حمله به اردوي معترضان جنبش “تصرف وال استريت” در نيويورک در پارک زاکوتي، حدود 500 معترض را دستگير کرده و چادرهاي آن‌ها را نيز برچيدند.

مايکل بلومبرگ شهردار نيويورک اعلام کرد که وي دستور داد پاکسازي اردوي معترضان در پارک زاکوتي در نيمه شب انجام بگيرد تا آنطور که وي مي‌گويد، خطر درگيري در پارک کاهش يافته و اختلال در مناطق هم‎جوار نيز به حداقل برسد.

بر پايه اين گزارش، صبح روز بعد از اين دستگيري‌ها، معترضان خشمگين نيويورکي با تجمع در مقابل اداره پليس نيويورک، خواستار آزادي بي قيد و شرط افراد دستگير شده، شدند.

مايکل سالمن قاضي دادگاه عالي، حکم تخليه‌اي را مبني بر اينکه “حق آزادي بيان معترضان به اين معنا نيست که آن‌ها مي‌توانند در يک پارک خصوصي به صورت نامحدود اردو بزنند”، تاييد کرد.

وي همچنين با بازگشت معترضان به پارک زاکوتي با چادر، وسايل خواب ، مولدهاي برق و ديگر تجهيزات براي مقابله با سرماي منهتن مخالفت کرد.

هانس شان يکي از ترتيب دهندگان اعتراضات گفت: “اين چيزي بسيار بزرگ‌تر از يک مرکز شهر در منهتن است. شما نمي‌توانيد با ايده‌اي که زمان آن فرا رسيده است مقابله کنيد.”

وي افزود: “آنچه ما به آن اهميت مي‌دهيم تنها اشغال و تصرف يک مکان نيست. اين يک روش است.”

جنبش سراسري در امريکا، تحت عنوان “وال استريت را تصرف کنيد”، 17 سپتامبر، هنگامي آغاز شد که امريکايي‌ها در اعتراض به توزيع ناعادلانه ثروت، نرخ بالاي بي‎کاري و نابرابري‌هاي اجتماعي، پارک زاکوتي را در نزديکي وال استريت، مرکز تجاري نيويورک تصرف کردند.

اين جنبش الهام بخش جنبش‌هاي مشابهي در سطح جهان بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: