چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۲۸ آبان ۹۰ | ۱۱:۰۰

ميليون‌‌ها افغاني در خطر قحطي و گرسنگي

آژانس‌هاي کمک‌هاي بشردوستانه هشدار داده‌اند که بر اثر خشک‌سالي گسترده در آستانه زمستان سخت در افغانستان، گرسنگي جان ميليون‌ها نفر از مردم اين کشور را تهديد مي‌کند.


به گزارش رويترز، 9 سازمان خيريه و کمک‌رساني روز جمعه (27 آبان، 18 نوامبر) هشدار دادند، سه ميليون نفر از مردم افغانستان به دنبال يک خشک‌سالي سنگين که محصولات کشاورزي آن‌ها را از بين برد، با خطر گرسنگي، سوء تغذيه و بيماري ‌روبرو هستند.

اين سازمان‌ها افزودند، به دليل بارش کم در سال جاري ميلادي 80 درصد از محصولات گندم در شمال، شمال شرقي و غرب افغانستان از بين رفت و کشاورزان اين کشور جنگ زده را با کمبود مواد غذايي روبرو کرد.

اين 9 سازمان که شامل سازمان‌هاي آکسفام و “کودکان را نجات دهيد” نيز مي‌شوند، همچنين نسبت به زمستان سخت در افغانستان که به مشکلات مردم اين کشور خواهد افزود و دسترسي آن‌ها را به کمک‌هاي غذايي از بين مي‌برد، ابراز نگراني کردند.

منوهار شنوي، رئيس سازمان آکسفام در افغانستان در بيانيه‌اي اعلام کرد: “روستاييان به ما مي‌گويند که قحطي در سال جاري همه چيز را نابود کرده است. اندوخته غذايي آن‌ها کم است و آن‌ها نگران اين هستند که چطور ماه‌هاي آتي را پشت سر بگذارند.”

وي افزود: “زمان براي کمک رساندن به گروه‌هايي که بسيار محتاج هستند قبل از اين‌که زمستان سخت دست‌رسي به خيلي از مناطق را نامقدور کند، رو به پايان است. برف در حال باريدن است و بسياري از مناطق کوهستاني احتمالا ظرف چند هفته غيرقابل دسترس خواهند شد.”

بر پايه اين گزارش، خطر گرسنگي و مواجهه با کمبود مواد خوراکي هم‌زمان با سررسيدن هواي سرد، بسياري از خانواده‌هاي افغانستاني را ناچار کرده است که وعده‌هاي غذايي خود را کاهش داده، به پاکستان يا ايران مهاجرت کنند و يا براي خريد مواد غذايي پول قرض کنند. همچنين از آن‌جا که کودکان بيشتري مجبور هستند کار کنند، مدارس تعطيل شده‌اند.

سازمان ملل متحد در ماه اکتبر خواستار 14 ميليون دلار براي کمک به افغانستان جهت مبارزه با بحران قحطي که 14 ولايت از 34 ولايت اين کشور را در بر گرفته است، شد. با وجود اين، کمک‌کنندگان بين‌المللي تاکنون تنها 7 درصد از اين مبلغ را فراهم کرده‌اند.

ديو اسکينر، مدير “سازمان کودکان را نجات دهيد” در افغانستان اظهار داشت، خانواده‌ها در حال روبرو شدن با خطر قطع دسترسي به ديگران در حالي که مواد غذايي کامل و آب پاک ندارند، هستند.

وي هشدار داد که اگر تلاش‌هاي امدادي افزايش پيدا نکنند، کودکان ممکن است بر اثر گرسنگي و سوءتغذيه جان خود را از دست بدهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: