شنبه 19 نوامبر 11 | 10:30

بررسی روند توطئه های آمریکا علیه مقاومت از لبنان، غزه، ایران تا سوریه

رفیق لطف تأکید کرد آمریکا و هم پیمانانش با شکست در جنگ 33 روزه، 22 روزه غزه و ایجاد فتنه در حوادث 88 ایران، با میلیادرها دلار بسراغ سوریه آمده اند تا حامی اصلی مقاومت را هدف قرار دهند.


“رفیق لطف” از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی سوریه و عضو انجمن خبرنگاران عرب در آمریکا در گفت وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به دمشق، به تحلیل آنچه امروز در سوریه رخ می دهد و بررسی روند تحولات منطقه و توطئه خارجی و اهداف پشت پرده آن پرداخت.

ناکامی دشمنان مقاومت در لبنان، غزه و ایران باعث شد سراغ سوریه بیایند

وی افزود: سوریه از قدیم تاکنون روابط بسیار تنگاتنگی با مسئله مقاومت و نیز حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران و جنبش های ضد صهیونیستی در فلسطین داشته است، از همین رو پس از آنکه آمریکا و همپیمانان آن در جنگ 33 روزه، جنگ 22 روزه غزه و ایجاد فتنه داخلی در حوادث پس از انتخابات سال 1388 ایران ناکام ماندند، کوشیدند تا این شکست را در سوریه جبران کنند، از همین رو میلیاردها دلار هزینه کردند تا بتوانند سوریه و وحدت ملی آن را بعنوان یکی از حامیان اصلی مقاومت هدف قرار دهند.
وی افزود: آنها می دانستند سوریه نقطه ارتباط میان تمام نیروهای مقاومت و حامی آن در منطقه است و در قالب نیروهای ضد مقاومت ، ضد تشیع و نیز نیروهای تکفیری ضد شیعه کوشیدند تا اهداف خود را در سوریه محقق سازند.
رفیق لطف در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که حکومت بشار اسد تمام ادیان و طوائف مختلف را به رسمیت شمرده و به آنها احترام می گذارد، این مساله سبب برانگیختن خشم دشمنان شده و از همین رو کوشیدند تا این کشور به ریاست بشار اسد را هدف حملات استکباری خود قرار دهند.

می خواهند حمایت سوریه از مقاومت متوقف شود

عضو اتحادیه روزنامه نگاران عرب در آمریکا در ادامه خاطرنشان کرد: از جمله اهداف دشمنان مقاومت این بود که سوریه را به عنوان یکی از حامیان مقاومت در منطقه مورد هدف قرار دهند و اینگونه به مقاومت لبنان پایان دهند و نیروهایی را که همسو با غرب و منافع آن هستند، در منطقه مستقر کنند و اینگونه حمایت نظام سوریه از مقاومت فلسطین متوقف شود.

تلاش می کنند که ترکیه را بجای ایران حامی مقاومت مطرح کنند

این کارشناس مسائل سوریه گفت: در این حالت سوریه به یکی از نیروهای حامی مسئله صلح با اسرائیل تبدیل شده و در نتیجه آن شکاف بزرگی میان مقاومت فلسطین و جمهوری اسلامی ایران پدید می آید.
از آنجایی که ایران بعنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی در منطقه مطرح است، با این کار می خواستند نقش ایران را در معادلات منطقه کمرنگ کنند و سبب ایجاد شکاف میان ایران و کشورهای عربی شوند.
این مسئله سبب شد که دشمنان مقاومت با هماهنگی با یکدیگر و با مدیریت آمریکا و همپیمانان آن تلاش کنند که ترکیه را بعنوان جایگزینی برای جمهوری اسلامی ایران مطرح کنند.

ترکیه با اقدامات سوری سعی دارد خود را بعنوان رهبر مبارزه با صهیونیست مطرح کند

رفیق لصف تصریح کرد: در سال های اخیر شاهد بودیم که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه با حمایت غرب تلاش کرده که اعتماد ملت های عربی را کسب کند و از طریق فعالیت های غیر واقعی تحت عنوان مقابله با استکبار خود را بعنوان رهبر مبارزه با صهیونیست مطرح سازد.
به گفته این تحلیلگر سوری، اردوغان در این راستا با اظهار دشمنی با رژیم صهیونیستی و استفاده از برخی فعالیت های فریب کارانه تلاش کرد تا افکار عمومی جهان را به این سو متمایل سازد که این جمهوری اسلامی ایران نیست که در مقابل نیروهای استکباری و در راس آن امریکا و اسرائیل قرار دارد بلکه ترکیه است که این نقش را بر عهده گرفته و در مقابل استعمار و استکبار غربی ایستاده است.

تلاش اردوغان ایجاد ساختار جدیدی در منطقه به رهبری ترکیه و با سیطره آمریکاست

وی افزود: اردوغان کوشید که نشان دهد محمود احمدی نژاد شخصیت محبوبی در جهان اسلام نیست و اگر بخواهیم واقع گرایانه به مسئله بنگریم تاحدودی توانست در این زمینه موفق شود و اعتماد ملت های عربی و اسلامی را کسب کند.
عضو اتحادیه روزنامه نگاران عرب در آمریکا تصریح کرد: من معتقدم که هدف از این کار زمینه سازی جهت ایجاد ساختار جدیدی در منطقه به رهبری ترکیه ولی با سیطره آمریکا بود و توانستند به اسم اسلام تا حدودی اهداف خود را محقق سازند.
وی افزود: همین مسئله سبب شد تا اخوان المسلمین سوریه و معارضان این کشور به ترکیه روی آورند و این کشور را بعنوان پایگاه اصلی مقاومت در منطقه محسوب کنند. نتیجه این امر آن شد که اکنون شاهد تشکیل یک شورای انتقالی متشکل از نیروهای تکفیری و سکولار به رهبری یک شخص کاملاً سکولار بنام برهان الدین غلیون باشیم.
رفیق لطف تصریح کرد: همه این اقدامات صرفاً در راستای هدف قراردادن ثبات و امنیت سوریه  و تغییر نظام این کشور بود چرا که در غیر اینصورت اهداف آنان محقق نمی شد.

معارضان خارجی با اعطای سلاح، حمایت رسانه ای و لجستیکی به بحران در سوریه کمک می کنند

این تحلیلگر سوری در رابطه با نیروهای حامی توطئه علیه سوریه گفت: نیروهای حامی توطئه علیه سوریه را می توان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرد: نیروهای داخلی همان کسانی هستند که بطور عملی مشغول فعالیت هستند و نیروهای خارجی نیز بطور مادی و یا از طریق اعطای سلاح و یا حمایت رسانه ای و لجستیک به این مسئله کمک می کنند.

سلفی ها، وهابی ها و اخوان الملسلمین در فتنه علیه سوریه در کنار هم هستند

وی افزود: نیروهای داخلی در حقیقت همان نیروهای تکفیری هستند که اهداف طایفه ای و قومی دارند و مجموعه ای از گروه های سلفی و وهابی هستند که به تازگی با اخوان المسلمین این کشور روی هم ریخته اند هرچند این گروهها از لحاظ اندیشه ای و فکری با یکدیگر همسو نیستند و اشتراکی ندارند ولی بدلیل منافع مشترک با یکدیگر متحد شده اند و در این راستا اقدام به جذب نیرو از جمله افراد دارای تحصیلات پایین و یا جذب افراد با استفاده از مالی کرده اند.
لطف خاطرنشان کرد: جریان معارضه داخلی بطور حقیقی از اهداف اصلی دشمنان سوریه مطلع نیستند و صرفاً بدلیل کسب منافع مادی به صفوف مخالفان پیوسته اند.

استفاده از تروریست ها در الجزیره و العربیه برای تشویش اذهان عمومی سوریه

این تحلیلگر سوری در جمع بندی خود در رابطه با نیروهای معارض داخلی سوریه گفت: این افراد به دو دسته کلی تقسیم می شوند: نخست افرادی که پیش از این مسائل از سوی حکومت سوریه دستگیر شده بودند و سابقه همکاری با نیروهای شبه نظامی با حمایت عربستان سعودی داشتند.
وی افزود: گروه دوم معارضان داخلی، گروههای خارجی هستند که تلاش می کنند با حمایت مادی و نیز اعطای سلاح و تجهیزات لازم در افکار عمومی عملیات روانی کنند و در این راستا، تروریست های زیادی که پیش از این دستگیر شده بودند از سوی کانال هایی همچون الجزیره و العربیه بکار گرفته شدند تا علیه نظام سوریه و ثبات و امنیت این کشور اذهان عمومی را تشویش کنند.

فعالیت های خرابکارانه سوریه فقط در روزهای جمعه صورت می گیرد

وی افزود: تظاهرات ها و فعالیت های خرابکارانه ای که در حال حاضر در سوریه رخ می دهد، محدود به روزهای جمعه و یا مناطق بسیار محدودی است و در سایر روزهای هفته هیچگونه فعالیتی در سوریه صورت نمی گیرد.
به گفته این کارشناس مسائل سوریه، هیچ یک از علمای اهل سنت سوریه موید چنین اعمالی نیستند، نه تنها علاوه بر علمای اهل سنت سایر علما از جمله علمای مسیحی، علوی، دروزی، شیعه و دیگران نیز این مسئله را رد کرده اند. بلکه شاهد هستیم علمای اهل سنت نقش مهمی در راستای مقابله با فعالیت های گروههای تکفیری ایفا می کنند چرا که این گروهها خطری بزرگ برای سوریه محسوب می شوند.

آمریکا و برخی دول اروپایی، ترکیه و برخی کشورهای عرب در راس توطئه علیه سوریه هستند

عضو اتحادیه روزنامه نگاران عرب در آمریکا در زمینه توطئه های خارجی علیه سوریه نیز گفت: آمریکا، اسرائیل ،فرانسه، انگلیس، ترکیه و برخی از کشورهای خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی و قطر، در صف توطئه گران خارجی علیه سوریه قرار دارند.

سعد حریری با قاچاق اسلحه به سوریه نقش مهمی در توطئه علیه سوریه دارد

وی افزود:  حتی شاهد هستیم که برخی از شخصیت های سیاسی از جمله هایف المطیری ، ولید الطباطبایی ، و وهابیون بحرین و نیز گروه چهارده مارس به ریاست سعد الحریری که نقش به سزایی در قاچاق اسلحه به سوریه ایفا کرده اند، در توطئه خارجی علیه سوریه نقش ایفا کرده اند.

سوریه از دایره خطر خارج شده است

رفیق لطف درباره آینده سوریه و اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد، تصریح کرد: سوریه پس از سیطره بر شبه نظامیان مسلح که غالباً در مناطق مرزی مستقر بوده اند و اسلحه به کشور وارد می کردند و دستگیری حامیان و سرمایه گذاران اصلی مبارزه علیه نظام سوریه، توانست از دایره خطر خارج شود و وارد مرحله بازگشت به آرامش و امنیت شد.
به گفته این کارشناس مسائل منطقه، سوریه از چهل سال پیش تاکنون یعنی از زمان مرحوم حافظ اسد با وجود تمام تحریم ها و تهدیدها توانسته است از لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی ایستادگی کند و اکنون می بینیم که  این کشور هیچ گونه بدهی خارجی ندارد و کاملاً به مرحله خودکفایی رسیده است.

سوریه با عبور از شرایط فعلی قدرت بیشتری کسب می کند

این کارشناس سوری افزود: من معتقدم که بدون شک شرایط کنونی سوریه سبب خواهد شد که این کشور بیش از پیش قدرت یابد و ضمن پشت سرنهادن بحران بتواند خود را بعنوان یکی از نیروهای مهم منطقه مطرح سازد. ناگفته نماند که روابط استراتژیک میان سوریه و جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی در ایجاد توازن در منطقه و در زمینه رویارویی با دشمنان خارجی دارد.
عضو اتحادیه روزنامه نگاران عرب در آمریکا در پایان بعنوان یک شهروند سوری از تلاش های جمهوری اسلامی ایران و نقش ارزنده این کشور در رویارویی با تهاجم علیه سوریه قدردانی و خاطرنشان کرد: از رهبر جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العضمی سید علی خامنه ای دامة برکاته و ملت ایران بدلیل اتخاذ مواضع ضد استکباری و استعماری و حمایت از دولت و ملت سوریه قدردانی می کنم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: