دوشنبه 21 نوامبر 11 | 20:00

اعتراض افغان‎ها به توافق نظامي با امريکا

هزاران جوان در افغانستان عليه طرح امنيتي اخير اين کشور جنگ‌زده با امريکا تظاهرات کرده‌اند.


اين تظاهرکنندگان روز يکشنبه (29 آبان) در خيابان‌هاي شهر جلال‌آباد آمدند و جاده منتهي به کابل، پايتخت افغانستان را بستند و عليه امريکا و حامد کرزي، رييس جمهور کشور خود شعار سر دادند.

آن‌ها همچنين عروسکي شبيه به باراک اوباما، رييس جمهور امريکا را در اعتراض به اين طرح امنيتي که به نيروهاي امريکايي اجازه تداوم حضورشان را در اين کشور جنگ‌زده پس از سال 2014 را مي‌دهد به آتش کشيدند.

اين طرح امنيتي روز شنبه مورد تاييد لويه جرگه افغانستان که بيش از 2000 تن از بزرگان و پيران قبايل در آن حضور دارند قرار گرفت.

لويه جرگه افغانستان روز شنبه تصميم کرزي براي مذاکره درباره طرح امنيتي بلندمدت با برخي پيش‌شرط‌ها را تصويب کرد.

اين شورا که روز چهارشنبه در کابل آغاز به کار کرد همچنين پايان حملات شبانه نيروهاي امريکايي و کنترل کامل افغان‌ها بر زندانيان را خواستار شدند.

اين شورا در نشست چهار روزه خود به بررسي روابط افغانستان با امريکا به ويژه درباره پايگاه‌هاي نظامي بلندمدت امريکا در افغانستان پس از خروج نيروهاي خارجي تحت رهبري واشنگتن در سال 2014 پرداخت.

اين درحالي است که امريکا در دست‌يابي به اهدافش در افغانستان پس از 10 سال اشغال اين کشور جنگ‌زده ناکام مانده است. بسياري از بخش‌هاي اين کشور با وجود حضور تقريبا 150 هزار نيروي خارجي همچنان از ناامني رنج مي‌برد.

کارشناسان معتقد هستند که استراتژي جديد امريکا در ايجاد پايگاه‌هاي نظامي بلندمدت در افغانستان صرفا به افزايش احساسات ضدامريکايي در اين کشور جنگ‌زده و کشورهاي همسايه‌اش منجر خواهد شد.

مردم افغانستان مخالف اين طرح هستند و آن را توطئه‌ نئواستعمار براي اشغال هميشگي کشور خود مي‌دانند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: