چهارشنبه 23 نوامبر 11 | 10:30

معرفی کتاب مبانی مهارت های تفکر پرسشی بر اساس آیات و روایات اهل بیت(ع)

سئوال و پرسش، نمودی از جستجوگری انسان است تا به واسطه آن، نیازهایش را ابزار و حیات و سعادت را برای خود رقم بزند. سئوال تنها عنصری کلیدی در جریان زندگی انسان که نمودی از نوع تفکر، علم، جهان بینی، درک، فهم و شعور او است.


کتاب «مبانی مهارت‎های تفکر پرسشی بر اساس آیات و روایات اهل بیت(ع)» نوشته احمدرضا اخوت و هانی چیت‏سازان (اعضای هیئت علمی مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران) به چاپ دوم رسید.

این کتاب از یک مقدمه و پنج فصل تشکیل شده است.

پرسش چیست؟

محورهای پرسش، روش‏های پرسش، مدلهای استفاده از پرسش در تفکر، مدلهای استفاده بهینه از پرسش عناوین فصول تشکیل دهنده این کتاب هستند.

سئوال و پرسش، نمودی از جستجوگری انسان است تا به واسطه آن، نیازهایش را ابزار و حیات و سعادت را برای خود رقم بزند. سئوال تنها عنصری کلیدی در جریان زندگی انسان که نمودی از نوع تفکر، علم، جهان بینی، درک، فهم و شعور او است.

کتاب حاضر درصد است به قدر وسع و توان خود، به پرسش به عنوان یک موضوع ضروری در زندگی انسان بپردازد و آن را با توجه به محورهای فوق، با استفاده از دو منبع ثقلین مورد توجه قرار دهد. بنابراین ضمن بررسی چیستی پرسش، به کارکرد آن در زندگی انسان و روش بهره مندی صحیح از آن می پردازد. همچنین با بیان انواع آن و خاستگاهی که از نظر عناصر وجودی انسان دارد، به فرد قدرت می دهد تا بتواند با مدد سئوال، نیازهای خود و راههای برطرف کردن آن را شناخته و نیازهای دیگران و راههای بر طرف کردن آن نیازها را به آنها یاد آور شود.

این کتاب پنجمین جلد از مجموعه معارف قرآن و اهل بیت(ع) مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) و انتشارات کتاب فرداست. مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران از سال 1383 فعالیت خود را در زمینه آموزش نخبگان قرآنی، برگزاری همایش های قرآنی و تحقیقات در زمینه انس و تدبر در قرآن آغاز نمود و هم اکنون دارای دوره های آموزشی قرآنی درسطوح مختلف بوده و همایش های قرآنی متعددی را در زمینه آشنایی با سوره های قرآن در سطح دانشگاهها برگزار می‏نماید. این موسسه قرآنی، دارای تألیفاتی در دست چاپ است که از جمله آنها مجموعه دروس موضوعی تفسیر المیزان و تدبر در قرآن است که به مرور زمان از سوی موسسه کتاب فردا منتشر می‏شوند.

موسسه کتاب فراد چاپ دوم این کتاب را در سال 1390، در 240 صفحه، قطع وزیری، تیراژ 2000 نسخه و قیمت 4800 تومان به جامعه فرهنگی و دینی کشور عرضه کرده است.

برای تهیه این کتاب می تواند به موسسه کتاب فردا (02517746992 ـ 09191996788)، مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران (02188968309 و 09191996788) و همچنین سایت پاتوق کتاب (به نشانی اینترنتی bookroom.ir) مراجعه نمائید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: