پنج‌شنبه 24 نوامبر 11 | 12:36

معرفی کتاب «مبانی و روش های جهاد نرم»

این کتاب بخشی از یک نقشه جامع، با عنوان «جهاد نرم» با محوریت قرآن و عترت(ع) است. «جهاد نرم» اصطلاحی است که حداقل سه بار معنایی را با خود دارد: یکم، قداستی که از اطلاق ارزشی جهاد، فهم می شود. دوم سعی بلیغ و غایتمند در دو قالب تهاجم و دفاع و سوم ماهیت القایی و نرم.


به گزارش تریبون مستضعقین کتاب «مبانی و روش‏های جهاد نرم؛ عملیات ابلاغ و القاء از طراحی تا اجرا» نوشته احمدرضا اخوت و کاظم حاجی رجبعلی (اعضای هیئت علمی مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران) از سوی موسسه کتاب فردا منتشر شد.

این کتاب از هفت فصل تشکیل شده است. عناصر القا، قالب ها و ابزارهای القا (قالب بیان)، قالب و ابزارهای القا (قالب حکمت)، قالب ها و ابزارهای القا (قالب موعظه حسنه)، قالب و ابزارهای القا (قالب جدال احسن)، ترکیب محتوا؛ روش و مخاطب شناسی و بی خاتمه عناوین فصل های این کتاب هستند.

این کتاب بخشی از یک نقشه جامع، با عنوان «جهاد نرم» با محوریت قرآن و عترت(ع) است. «جهاد نرم» اصطلاحی است که حداقل سه بار معنایی را با خود دارد: یکم، قداستی که از اطلاق ارزشی جهاد، فهم می شود. دوم سعی بلیغ و غایتمند در دو قالب تهاجم و دفاع و سوم ماهیت القایی و نرم. جهاد نرم تبیین کننده یک رویارویی تمام عیار است به صفحه ای کاملاً شبیه یک نبرد متعارف، با دارا بودن تمام اجزاء نبرد، که شامل جغرافایی نبرد، مقاصد و اهداف نبرد، دشمن، رزمنده و فرمانده است. اسلحه های جهاد نرم عبارتند از بیان با کارکرد آشکارسازی حقیقت، حکمت با مسئولیت به بلوغ رساندن افراد و جامعه و تحلیل اشخاصی و طیف های مردمی، موعظه حسنه با نقل بیدارگری و کارکرد عملیاتی اولویت شناسی و جدال احسن با مسئولیت اثبات حقایق که از لوازم به کارگیری این اسلحه ها، شناخت صحیح و جزئی از موضوع، روش و مخاطب است.

نویسندگان کتاب معتقدند مباحث مربوط به تبیین عناصر جهاد نرم به شکلی مستقیم یا غیر مستقیم، به موضوع امامت ختم می شود چرا که تعریف فتح و پیروزی و غایت جهاد، وابسته به امام و ایجاد توجه نسبت به اوست. دشمن نیز با امام، تعریف شدنی است.

در ابزار موعظه حسنه که موضوع بیداری اشخاص و جوامع و تعیین اولویت های آنها به بحث گذشته می شود، باز هم کلمات امام است که نقشی تعیین کننده و تمام دارد و در جدال احسن هم یگانه غرض موضوعات مورد مناقشه و نیازمند اثبات به تفهیم موضوع امامت بازگشت دارد. و هچنین در ادامه بحث در خصوص جدال احسن روش های کلی ایجاد گزاره های مناسب، حذف گزاره های نادرست و ترکیب و تلقیح گزاره ها، از خلال کلمات امام استخراج می شود.

این کتاب چارمین جلد از مجموعه معارف قرآن و اهل بیت(ع) انتشارات کتاب فردا است که پیش از آن کتاب های «تدبر؛ چیستی، چرایی و چگونگی» ، «تبیین عناصر ساختار وجودی انسان جهت نیل به تزکیه نفس با توجه به آیات و روایات اهل بیت(ع)» و «پرورش تفکر قرآنی» از این مجموعه منتشر شده اند.

چاپ اول این کتاب در سال 1390 ، در 368 صفحه، قطع وزیری، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 7300 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.
برای تهیه این کتاب می تواند به موسسه کتاب فردا (02517746992 ـ 09191996788)، مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران (02188968309 و 09191996788) و همچنین سایت پاتوق کتاب (به نشانی اینترنتی bookroom.ir) مراجعه نمائید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: