یکشنبه 27 نوامبر 11 | 23:13

اولین گزارش هیئت عالی حل اختلاف قوای سه‌گانه

دبیرخانه هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه امروز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که این هیئت تاکنون ۲۱ جلسه از جمله جلساتی با هریک از رؤسای قوا تشکیل داده و در پی تعیین راهبردهای ناظر بر فعالیت هیئت، آئین‌نامه داخلی آن پس از بحث و بررسی در جلسات هیئت، در ۱۱ ماده به تصویب نهایی رسیده است.


دبیرخانه هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که این هیئت تاکنون ۲۱ جلسه از جمله جلساتی با هریک از رؤسای قوا تشکیل داده و در پی تعیین راهبردهای ناظر بر فعالیت هیئت، آئین‌نامه داخلی آن پس از بحث و بررسی در جلسات هیئت، در ۱۱ ماده به تصویب نهایی رسیده است.

بنا به گزارش دبیرخانه هیئت،‌ در ماده ۱ این آئین‌نامه، وظایف اصلی هیئت ، ارائه نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، اهتمام به مننتفی ساختن اختلاف در مراحل رسیدگی با توافق طرفین،‌ شناسایی آسیب‌ها و ارائه راه‌حل‌های کلی، جامع و قاعده‌مند، رصد رفتار قوا به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه قبل از بروز اختلاف و هم‌افزایی توانایی‌های قوای سه‌‌گانه تعیین شده است.

براساس ماده ۷ آئین نامه، موارد حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه با درخواست هریک از روسای قوا و یا هیئت‌عالی و ارجاع مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دستور کار هیئت قرار می‌گیرد.

مطابق ماده ۹ آئین‌نامه نیز نظر‌ها و راه‌حل‌های مهم مطروحه در جلسات هیئت در خصوص موضوعات مورد بررسی به همراه استدلال‌های ارائه شده به استحضار مقام معظم رهبری می رسد.

دبیرخانه هیئت‌عالی در گزارش خود می‌افزاید:‌ براساس ماده ۳ آئین‌نامه ، دبیرخانه هیئت برای بررسی‌‌های کارشناسی مورد نیاز و انجام امور اداری و اجرایی تشکیل گردیده است.

دبیرخانه هیئت عالی همچنین خبر داد که نقاط تماس و روابط قوای سه‌گانه که زمینه بروز اختلاف و نیاز به تنطیم روابط قوا در آن‌ها وجود دارد، احصاء شده و با توجه به اولویت‌ها، نتایج رصد روابط قوا و درخواست‌های رؤسای محترم قوا اهم‌ آن‌ها تعیین شده است که عبارتند از :‌ نظام بودجه ریزی، ابلاغ مصوبات مجلس،‌مرزهای تقنین و اجرا،‌ نظارت رئیس مجلس بر مصوبات دولت،‌ رای‌اعتماد به وزیران، مسئولیت رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی، وظایف و اختیارات معاونان رئیس‌جمهور و مسئولیت‌ ‌آن‌ها در مقابل مجلس،‌ مسئولیت رئیس‌جمهور در امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی و …. که این موارد به تدریج در دستور کار قرار می‌‌گیرند.

دبیرخانه هیئت عالی در ادامه گزارش خود افزوده است: بررسی‌های کارشناسی در خصوص برخی از موضوعات فوق با استفاده از ظرفیت‌های کارشناسی قوای مقننه و مجریه انجام شده است و نتایج بررسی‌ها پس از تکمیل به منظور اتخاذ تصمیم‌های مقتضی به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامه برکاته) تقدیم خواهد شد.

این دبیرخانه در پایان اعلام کرده است که از نظر اساتید، پژوهشگران، صاحب‌نظران و مراکز پژوهشی در موضوعات فوق استقبال می‌کند.

قابل ذکر است رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی در مرداد ماه سال‌جاری هیئتی به ریاست آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی را برای بررسی و ارائه نظرات مشورتی درموارد حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه تعیین کرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: