سه‌شنبه 29 نوامبر 11 | 22:20

مصري‎ها با‎تظاهرات به‎استقبال انتخابات رفتند

به گزارش پرس تي وي، صدها هزار مصري بار ديگر با تجمع در ميدان آزادي قاهره مراتب اعتراض خود را به حاکمان نظامي اين کشور به نمايش گذاشته‌اند. در جريان تظاهرات اعتراض‎آميز شب گذشته، معترضان با سردادن شعارهايي عليه شوراي نظامي، استعفاي ژنرال حسين طنطاوي رئيس شوراي عالي نيروهاي مسلح حاکم بر مصر را خواستار […]


به گزارش پرس تي وي، صدها هزار مصري بار ديگر با تجمع در ميدان آزادي قاهره مراتب اعتراض خود را به حاکمان نظامي اين کشور به نمايش گذاشته‌اند.

در جريان تظاهرات اعتراض‎آميز شب گذشته، معترضان با سردادن شعارهايي عليه شوراي نظامي، استعفاي ژنرال حسين طنطاوي رئيس شوراي عالي نيروهاي مسلح حاکم بر مصر را خواستار شدند.

اين اعتراضات گسترده در آستانه برگزاري انتخابات پارلماني که تعداد زيادي تصميم به تحريم آن گرفته‌اند، برگزار شده است.

محمد البرداعي نامزد محتمل رياست جمهوري مصر ورييس سابق آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز اخيرا حمايت خود را از درخواست‌هاي انقلابيون باهدف دست‌يابي به دولتي ملي اعلام کرد.

البرادعي حتي اخيرا اعلام کرده است که در صورتي‎که از وي درخواست شود، حاضر است تا به عنوان نخست وزير مسول تشکيل دولت وحدت ملي شود و از تلاش خود براي انتخابات رياست جمهوري مصر دست بردارد.

شوراي نظامي نيروهاي مسلح مصر، کمال الجنزوري نسخت وزير سابق اين کشور را مامور تشکيل يک دولت انتقالي کرده است.

جنزوري 78 ساله بين سال‌هاي 1996 تا 1999 ميلادي به عنوان نخست وزير در رژيم سرنگون شده حسني مبارک رئيس جمهور سابق مصر خدمت کرده است.

وي همچنين معاون نخست وزير و وزير برنامه ريزي رژيم مبارک بوده است.

خبر نخست وزيري الجنزوري پس از ملاقات وي با حسين طنطاوي در عصر پنج‌شنبه اعلام شد.

انتقاد افکار عمومي مصر از طنطاوي که به مدت 20 سال در دوره رژيم مبارک سمت وزير دفاع را عهده دار بود و در دوره نخست وزيري الجنزوري نيز خدمت کرده، به شدت افزايش يافته است.

معترضان مصري با ابراز خشم از گزينه حاکمان نظامي مصر براي پست نخست وزيري، انتخاب يکي از مهره هاي سابق رژيم مبارک را “غيرقانوني” دانسته و آن را محکوم کرده‌اند.

درهمين حال نيروهاي پليس مصر به شدت معترضاني را که بر برکناري حاکمان نظامي پافشاري دارند، سرکوب مي کنند.

فقط در چند روز گذشته، ده‌ها نفر از مردم در اقدامات سرکوب‌گرانه پليس مصر عليه معترضان کشته و هزاران نفر ديگر زخمي شده‌اند.

اين درحالي است که گفته مي‌شود نيروهاي پليس مصر از گازهاي سمي که امريکا در اختيار آن‌ها قرار مي‎دهد عليه معترضان استفاده مي‌کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: