چهارشنبه ۰۹ آذر ۹۰ | ۰۶:۰۰

گسترش اعتراضات با ادامه‌ی انتخابات‎ مصر

مقامات مصري در حالي از حضور مردم در پاي صندوق‎هاي راي انتخابات پارلماني اين کشور ابراز رضايت کرده‎اند که اعتراضات در اين کشور همچنان ادامه دارد.


بر اساس اين گزارش، انتخابات در مصر در حالي برگزار مي‎شود که مردم معترض اين کشور همچنان به اعتراضات خود عليه حاکمان نظامي، ادامه مي‎دهند.

معترضان مصري در حالي به پاي صندوق‎هاي راي رفته‎اند که حاکمان نظامي اين کشور از ترس شدت گرفتن ناآرامي‎ها، تدابير امنيتي شديدي را اتخاذ کرده‎اند.

اين راي‌گيري نخستين انتخابات پس از پايان حاکميت 30 ساله رژيم حسني مبارک رئيس جمهور مخلوع مصر است که در ماه فوريه به دنبال برگزاري تظاهرات پي‌درپي مردمي سرانجام سقوط کرد.

بر پايه گزارش‌هاي اخير، انتظار مي‌رود حزب اخوان المسلمين که فعاليت آن در زمان حکومت مبارک ممنوع شده بود و همچنين گروه‌ها و احزاب هم‌پيمان آن، آرا درخور توجهي را در اين انتخابات کسب کنند.

40 ميليون نفر از مردم مصر واجد شرايط شرکت در انتخابات بودند. اين در حالي است که انتخابات روز دوشنبه نخستين گام در راستاي فشار به حاکمان نظامي براي انتقال قدرت به دولتي غيرنظامي تلقي مي‌شود.

پليس مصر در روزهاي گذشته معترضاني را که خواستار برکناري حاکمان نظامي بودند به شدت سرکوب کرد.

بر پايه گزارش‌ها، در درگيري‌هاي خونين اخير بين معترضان و نيروهاي پليس در آستانه برگزاري انتخابات اين کشور، دست‌کم 47 تن کشته و بيش از 3 هزار نفر زخمي شده‎اند.

اکنون معترضان مصري بيش از گذشته از تصميم شوراي نظامي براي انتخاب کمال الجنزوري به عنوان نخست وزير دولت انتقالي خشمگين هستند و انتخاب يکي از دستياران مبارک را به عنوان اقدامي “غيرمشروع” محکوم کردند.

خشم عمومي با بي‌تفاوتي ژنرال‌ها براي انجام اصلاحاتي که پيشتر وعده داده بودند افزايش يافته است. معترضان نظاميان را به تلاش براي باقي ماندن در قدرت متهم مي‌کنند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: