سه‌شنبه 08 ژوئن 10 | 11:12

جنگ به زبان دشمن!

نکته جالب در مورد مدیران این سایت فعال بودن آنها در وبلاگستان و شبکه های اجتماعی فارسی زبان است. علاوه بر ایجاد یک صفحه به همین نام در سایت فیس بوک، هر جا نوشته ای یا صحبتی درباره امریکا و حضور نظامی و کشتار ها و جنگ در افغانستان و عراق قرار بگیرد به درج کامنت یا لینک برای پاسخ گویی و تطهیر عملکرد خود بر می آیند که هرچند بیشتر شامل حرفهای کلیشه ای یا لینکهای تکراری است اما به هر حال به بیان موضع امریکایی ها در قبال مسئله می پردازد


تریبون مستضعفیندولت آمریکا در فضای مجازی حضور دارد. حضور فعال. در شبکه های اجتماعی، تالار های گفتگو،  پایگاه های اینترنتی، وبلاگهای شخصی و… و سخن می گوید. فید ارسال می کند. نظر میدهد. کامنت می گذارد. مطلب منتشر می کند. آن هم نه با آی دی ها و اسامی بی ربط و ناشناس که با اسم و رسم خودش و نه فقط به زبان رسمی ایالات متحده امریکا که با زبان خود ما، با زبان فارسی. در نگاه اول شاید بدیهی با عجیب باشد اما بیش از هر چیز نشانه ارزشی است که دولت مستکبری مثل امریکا برای افکار عمومی قائل است. به خصوص افکار عمومی کشور دشمن. و این بعد دیگری از رویارویی رسانه ای است که مدتهاست وجود دارد و اکنون در ایران جنگ نرم خوانده میشود.

یکی از این مراکز «فرماندهی مرکزی ایالات متحده» نام دارد. که سایتی به همین نام را نیز در اختیار خود دارد. این سایت یکی از پایگاه های رسمی حکومت مرکزی امریکا در اینترنت است. این پایگاه به چهار زبان انگلیسی، روسی، عربی و فارسی به نشر اخبار و مطالب می پردازد. پسوند mil در انتهای آدرس آن نشان میدهد که یک سایت کاملا نظامی است. این سایت اکنون به طور خاص در مورد کشورهایی که امریکا تحت فرماندهی این ستاد به آنها حمله نظامی کرده و حضور نظامی دارد به اطلاع رسانی و نشر اخبار و تحلیل می پردازد. این ستاد فرماندهی جنگ خلیج فارس را نیز در کارنامه خود دارد.

پرداخت به محتوا و نحوه اطلاع رسانی این پایگاه که مبتنی بر پروپاگاندای معروف رسانه ای امریکایی ها است مجال دیگری می طلبد. اما با گشتی در سایت کمتر اثری از درگیری، خون ریزی، تجاوز و روی تلخ سکه جنگ می بینیم. و در میابیم که همان بازی تبلیغاتی همیشگی در جریان است که قرار است ارتش امریکا را حال برقراری امنیت و کمک رسانی به مردم فقیر و زجر کشیده کشورها نشان دهد. و البته ماموریت ارتش امریکا را بر مبنای مصوبات رسمی برای مخاطب توضیح میدهد.

در قسمت کشور های تحت مسئولیت به فهرستی 20 تایی از کشورهایی برمی خوریم که منطقه خاور میانه و آسیای میانه را تشکیل میدهند. و در صفحه مربوط به هریک در یک مقاله کوتاه یه شرح وضعیت آن کشور البته از نگاه امریکا و ارتش آن پرداخته است که از جمله آنها ایران است. البته این مرکز تنها به کشورهای اشغال شده توجه ندارد و اخبار آن کشورهایی که ایالات متحده با آنها همکاری نظامی دارد نیز شامل میشود که ذیل عنوان تقویت روابط بیشتر مربوط به تمرین های نظامی مشترک و همکاری های تسلیحاتی و دوره های آموزشی است که ارتش امریکا در کشورهایی مثل لبنان، قرقیزستان، افغانستان، پاکستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج صورت میگیرد.

نکته جالب در مورد مدیران این سایت فعال بودن آنها در وبلاگستان و شبکه های اجتماعی فارسی زبان است. علاوه بر ایجاد یک صفحه به همین نام در سایت فیس بوک، هر جا نوشته ای یا صحبتی درباره امریکا و حضور نظامی و کشتار ها و جنگ در افغانستان و عراق قرار بگیرد به درج کامنت یا لینک برای پاسخ گویی و تطهیر عملکرد خود بر می آیند که هرچند بیشتر شامل حرفهای کلیشه ای یا لینکهای تکراری است اما به هر حال به بیان موضع امریکایی ها در قبال مسئله می پردازد و نفس آن احترام مخاطب را بر می انگیزد. این کامنت ها معمولا با این امضا درج میشود: «با احترام علی علوی دی.ی.تی. فرماندهی مرکزی ایالات متحده» با جستجوی این عبارت در موتورهای جستجو می توان به نمونه های زیادی از این نظرات دست رسی پیدا کرد.

رویکرد حکومت و ارتش امریکا در چنین موردی بسیار قابل تامل است. برای حفظ منافع نیاز به برقراری ارتباط دارند و با وجود تمام غول های رسانه ای، برای این کار چنین سایتی را اندازی کرده اند. واحدهای رسمی آمریکایی هر جا در فضای سایبر که لازم می شود در مورد مواضع آمریکا توضیحاتی ارائه شود، سریعا اقدام می کنند و توضیح می دهند. آنها با استفاده از همین واحد های آنلاین خود کشتار انسانهای بیگناه و تجاوز را توجیه می کنند. حتا به زبان فارسی یعنی زبان دشمنان اصلیشان در منطقه. دشمنی که جنگ نرم را دریافته، حواسش را معطوف به اینترنت کرده و فیلترینگ مهم ترین سلاح او در داخل است. اما هنوز فکری در خور برای خارج از مرزهای خود نکرده است.

  1. جنگ به زبان دشمن!
    28 آگوست 2010

    […] جنگ به زبان دشمن! […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.