چهارشنبه 30 نوامبر 11 | 23:01

منبر بايد آدم ساز و فكرساز باشد

منبر باید آدم ساز و فکر ساز باشد فهمیدن قضیه عاشورا فقط درتاریخ نیست؛ در هر زمانی باید دید عناصر تشکیل دهنده هویت یزیدی کجا پیدا می شود.


بايدها و نبايدهاي عزاداري از نگاه رهبر انقلاب

منبر باید آدم ساز و فکر ساز باشد فهمیدن قضیه عاشورا فقط درتاریخ نیست؛ در هر زمانی باید دید عناصر تشکیل دهنده هویت یزیدی کجا پیدا می شود.

آن گاه درمقابلش باید عناصر تشکیل دهنده هویت حسینی را به میدان آورد. از جمله مهمترین کارهای هیئت ها و جلسه ها و عزاداری ها تبیین این مسئله است، البته وظایف مهم دیگرشان تبیین قرآن و دین و همان معارفی است که امام حسین (علیه السلام) فدای آن شد. امام حسین _ و همین طور سایر ائمه_ خودشان را فدا کردند تا آن معارف زنده بماند.

این مجالس بایستی این چیزها را نشان دهد. شما این قضیه را مقایسه کنید با آن جلسه ای که مستمع دو ساعت از اول تا آخر جلسه می نشیند، اما هرچه گوش می کند، می بیند چیزی از این جلسه گیرش نیامد. بعضی از مجالس این گونه است، بنابراین آب و رنگ جلسه کافی نیست، باید روح جلسه هم این معنا را داشته باشد. چگونه این حاصل می شود؟ اول این که منبر ها و سخنرانی های جلسات شما سازنده باشد، یعنی به گونه ای باشد که اگر کسی مثلاسه سال در هیئت شما رفت و آمد می کند بعد از این مدت عوام از این جلسه بیرون نرود.

فهمیده و آگاه و با معلومات خارج شود. منبر باید آدم ساز و فکر ساز باشد. دوم این که روضه و نوحه و سینه زنی هم باید فضا را از مسائل زنده حسینی _معرفت و آگاهی_ پرکند. شاید بعضی از شما یادتان باشد و بعضی هم یادتان نباشد که محرم ِ آخر و ماقبل آخر دورن طاغوت _که به پیروزی انقلاب متصل شد_ همین طور بود. یعنی نوحه هایی که می خواندند و گاهی نوار آن را به شهرهای مختلف می بردند متوجه نظام طاغوت بود.

همه مفاهیمی که امروز نظام اسلامی دنبال آنهاست _عدالت، مبارزه با فساد، مبارزه با استکبار جهانی، مبارزه با تبعیض، توجه به شایسته سالاری و شایسته گزینی_ مفاهیم اساسی دینی ماست و همه اش هم حسینی است.

این ها باید در سینه زنی ها بیاید. آیا این ها با نوحه و روضه و گریه و ناله می سازد؟ البته که می سازد، چون همه این عناصر در آن حادثه وجود دارد. آن حادثه یک ترکیب عجیب و یک آلیاژ چندین عنصره است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: