یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۲ آذر ۹۰ | ۰۷:۳۰

عفو بين‌الملل: بوش را دستگير کنيد

عفو بين الملل از کشورهاي آفريقايي خواسته است جرج بوش، رئيس جمهور پيشين امريکا را در سفر اين هفته وي به قاره آفريقا، بازداشت کنند.


به گزارش خبرگزاري فرانسه، مت پولارد، مشاور حقوقي و از مقامات سازمان عفو بين الملل روز پنجشنبه (10 آذر، اول دسامبر) در بيانيه‌اي اعلام کرد: “همه کشورهايي که بوش به آن‌ها سفر مي‌کند موظف هستند وي را در ارتباط با شکنجه­گري، به ميز محاکمه بکشانند.”

اين سازمان بين المللي حقوق بشري در اين بيانيه تصريح کرده است، “اسناد کافي در دسترس عموم قرار دارد” تا بازداشت احتمالي بوش از سوي اتيوپي، تانزانيا يا زامبيا را به دليل موارد نقض حقوق بشر توجيه کند.

جرج بوش از روز پنجشنبه تا دوشنبه به منظور افزايش سطح آگاهي عمومي درباره بيماري ايدز و سرطان به کشورهاي اتيوپي، تانزانيا و زامبيا سفر مي­کند.

جرج بوش در دو دوره رياست جمهوري خود از سال 2001 تا 2009 دستور استفاده از شکنجه­هايي چون ايجاد حالت غرق‌شدگي و ديگر روش‌هاي سخت اعتراف­گيري را صادر کرد که اين روش‌ها از سوي گروه‌هاي فعال حقوق بشر به عنوان شکنجه محکوم است.

مشاور حقوقي عفو بين الملل تاکيد کرد: “حقوق بين الملل ايجاب مي‌کند هيچ بهشت امني در جهان براي کساني که مسئول شکنجه هستند وجود نداشته باشد؛ اتيوپي، تانزانيا و زامبيا بايد اين فرصت را براي انجام وظايف خود و پايان دادن به مصونيت قضايي جرج بوش غنيمت شمارند.”

سازمان عفو بين الملل مي‌گويد، کشورهاي آفريقايي اين تعهد را دارند که جرج دبليو بوش را به دليل نقش وي در جنايات جنگي در پيشگاه عدالت حاضر کنند.

عفو بين الملل بر اساس شکايات عمومي، انتشار اسناد از سوي امريکا، کتاب خاطرات جرج بوش و گزارش صليب سرخ، عليه رئيس جمهوري پيشين امريکا پرونده تشکيل داده است.

همچنين، اين سازمان حقوق بشري نمونه‌هاي فراواني از شکنجه زندانيان در زندان گوآنتانامو و زندان‌هاي عراق و افغانستان به دست نظاميان ارتش امريکا، در اختيار دارد.

اين در حالي است که دادگاه جرايم جنگي کوالا‌لامپور ماه گذشته ميلادي، بوش و توني بلر نخست وزير سابق انگليس را به دليل ارتکاب جنايت عليه بشريت در جنگ عراق، گناهکار تشخيص داد.

رئيس جمهور سابق امريکا همچنين اوايل سال جاري ميلادي به دليل نگراني از دستگير شدن به اتهام دستور شکنجه زندانيان در پايگاه‌هاي نظامي خارج از امريکا، سفر خود به کشور سوئيس را لغو کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: