یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۱۲ آذر ۹۰ | ۰۹:۳۰

تلاش آمریکا برای اخلال در تاسیس سازمان مستقل منطقه‌ای در آمریکای لاتین

یک مقام ونزوئلایی با اشاره به اهمیت تاسیس یک سازمان منطقه‌ای بدون حضور آمریکا اظهار داشت واشنگتن در تلاش برای اخلال در روند تشکیل “جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب” است.


“اکتور ناوارو”، رئیس کمیته دائمی اداره کنترل دولتی مجمع ملی ونزوئلا، روز گذشته اظهار داشت: “جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب” باید وجدان جمعی را برای دفاع از منافع خود بیدار کند.

ناوارو در تلویزیون پارلمانی “ANTV” در خصوص تفاوتی که باید بین “جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب” و “سازمان کشورهای آمریکایی” از نقطه نظر اولویت‌ها و تعهدات وجود داشته باشد، سخن گفته و اظهار داشت: این مساله باید در قالب این سازمان جدید که تشکیل آن در 2 و 3 دسامبر برنامه‌ریزی شده است، قرار گیرد.

وی در این رابطه خاطرنشان کرد: اولویت‌های “سازمان کشورهای آمریکایی” همواره در راستای حمایت از آمریکا بوده است و نه دیگر کشورهای عضو.

ناوارو همچنین در رابطه با حملاتی از سوی دولت آمریکا در مخالفت با ایجاد اتحاد جدید منطقه‌ای هشدار داد.

وی به شدت از این واقعیت انتقاد کرد که سازمان کشورهای آمریکایی در زمان اخراج کوبا از این سازمان، تنها به دنبال منافع ژئوپلیتیک بنیان‌گذاران آن بود و مانند همیشه در راستای طرح‌های واشنگتن، از تجاوز به کشورهایی چون گواتمالا، هائیتی، گرانادا و دیگر کشورهای منطقه حمایت کرد.

رئیس کمیته دائمی اداره کنترل دولتی مجمع ملی ونزوئلا ادامه داد: امپریالیسم تلاش خواهد کرد در تاسیس “جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب” اخلال ایجاد کند. در رسانه‌های آنها همواره این نظریه به گوش می‌رسد که “جناح‌های راست” بدون حمایت از سوی کاخ سفید، با امضاء توافق‌نامه همگرایی که موجب افزایش اتحاد شود، موافق نیستند.

ناوارو افزود: آمریکا توافق‌نامه‌هایی همچون قرارداد پیشنهادی آنها درباره تجارت آزاد را ترجیح می‌دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: