چهارشنبه 07 دسامبر 11 | 07:52

راه اندازی سفارتخانه مجازی آمریکا در تهران

وزارت خارجه آمریکا به صورت رسمی سفارت مجازی خود در تهران را افتتاح کرده است . از حدود دو ماه پیش دو طرح در سطح دیپلماسی عمومی و دیپلماسی متعارف در ارتباط با ایران در دستور کار وزارتخانه های خارجه و دفاع ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.


افتتاح سفارت مجازی آمریکا در تهران به همراه ایجاد یک خط تلفن اضطرای بین مقامات ایران و آمریکا، مجموعه اقداماتی بود که از حدود دو ماه پیش در دو سطح دیپلماسی عمومی و دیپلماسی متعارف در دستور کار وزارتخانه های خارجه و دفاع ایالات متحده آمریکا قرار گرفت .

برقراری یک خط تلفن اضطراری بین ایران و آمریکا
بر اساس این گزارش ، در راستای انجام این برنامه ابتدا «دیوید پترائوس» ، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در خلیج فارس ، پیشنهاد برقراری یک خط تلفن اضطراری بین ایران و آمریکا ، برای تماس رهبران دو کشور در شرایط اضطراری را داد . خط تلفنی که مشابه آن در زمان جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق برقرار بود ، این خط ارتباطی در آن زمان به «تلفن سرخ» موسوم شده بود و مهم ترین رسالتش هم این بود که از وقوع جنگ هسته ای بین دو ابر قدرت یا اردوگاه شرق و غرب جلوگیری کند . این پیشنهاد آمریکایی ها که در سطح دیپلماسی متعارف دنبال می شد با واکنش منفی ایران روبرو شد و پس از بحث های اولیه درباره آن حداقل در عرصه رسانه ها به فراموشی سپرده شد .

ایجاد یک سفارتخانه مجازی در ایران
اما قدم دوم آمریکایی ها در این زمینه ایجاد یک سفارتخانه مجازی در ایران بود . آمریکایی ها این اقدام را در راستای دیپلماسی عمومی و به عنوان ابزاری که در واقع آن را نفوذ بر مردم کشور ها مختلف می نامند ، مطرح کردند . در دیپلماسی عمومی اصل بر این است که بدون تحمل هزینه زیاد و یا انجام یک جنگ ، ذهن و ارزش های مردم یک کشور در جهت مطلوبیت های مورد نظر خود سوق داده شود .

عموما در این گونه دیپلماسی نقاط قوت ، جذابیت و مطلوبیت های یک کشور برجسته سازی می شود و اگر هم مقدور باشد سعی بر برجسته سازی نقاط ضعف کشورهای دیگر هم می شود ، این نوع دیپلماسی اگر با ظرافت و هنرمندی انجام شود ، منافع زیادی را عاید کشورهایی خواهد کرد که به دنبال انجام چنین دیپلماسی هستند .

با این وجود تردیدی نیست که افتتاح سایت سفارت خانه مجازی آمریکا در تهران اگر چه در قالب دیپلماسی عمومی هم مطرح شده باشد ، اما به صورت ضمنی حاکی از تلاش آمریکاییان برای باز کردن دریچه ای به سوی بخش های رسمی حکومت در ایران نیز هست .

برخی از تحلیل گران بر این باورند که از زمان اخراج دیپلمات های انگلیسی از ایران آمریکایی ها تلاش هایی را برای بهبود با ایران آغاز کرده اند . رئیس حزب کارگر انگلیس هم در پارلمان این کشور گفته بود که نبود دیپلمات های انگلیسی در ایران به نفع آمریکا خواهد بود ، گو اینکه خود انگلیسی ها نیز از این که آمریکا با ایران رابطه ندارد چندان ناراحت نیستند. به همین دلیل از خبر سقوط هواپیمای آمریکایی در مرزهای شرقی ایران به شدت استقبال کردند و با پوشش کسترده آن، کوشیدند اخبار مربوط به تصرف سفارت خود را از مرکز اخبار خارج کنند.

بنا بر این گزارش، غربی ها عملا نا امیدی خود را از تقابل سی ساله با جمهوری اسلامی ایران اعلام و در پی راهی برای ارتباط با آنند. آیا متولیان امر برای تدبیر درست این امر در راستای منافع مردم و آرمان های انقلاب آماده اند و بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت برای آن برنامه روشن دارند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: