شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۹ آذر ۹۰ | ۱۲:۵۰

جنایات انگلیس علیه ایران در مستند «پرونده غیرمختومه»

مستند «پرونده غیرمختومه» به بررسی جنایات استکبار به خصوص استعمار انگلستان علیه ملت ایران در صدوپنجاه سال گذشته می‌پردازد.


مستند پرونده غیر مختومه با مرور اجمالی برخورد استکبار با ملت ایران طی ۱۵۰ سال گذشته به خصوص جنایات استعمار بریتانیا می‌پردازد.

در ابتدای این مستند به فاجعه قتل عام حدود نیمی از جمعیت مردم ایران (۹/۵ میلیون نفر از ۲۰ میلیون نفر طی ۱۹۱۷-۱۹۱۹ م.) در طی ۲ سالبا تحمیل قحطی ساختگی توسط انگلیس در خلال جنگ جهانی اول می‌پردازد.

در ادامه٬ خیانت‌های دولت انگلیس به مردم ایران در طول دوره استعمار نظیر جداسازی افغانستان، پاکستان، منطقه آرارات، منطقه نفتی پنجون، جزیره بحرین، از خاک ایران و همچنین تحمیل قرادادهای ننگین مانند قرارداد نفتی رویتر و قرارداد دارسی و نیز ایجاد و تقویت فرقه‌های انحرافی مثل بهائیت و حجتیه، و از طرف دیگر غارت آثار باستانی و میراث فرهنگی، ایفای نقش در سرکوب جنبش های اسلامی و میهنی در دوره قاجار و پهلوی و ایجاد انحراف در انقلاب مشروطه بررسی می‌شود.

در ادامه مستند، که در آن بخش‌هایی از سخنرانی‌های دکتر حسن عباسی، حجت الاسلام پناهیان، دکتر بلخاری و علی‌اکبر رائفی‌پور استفاده شده است، به توطئه‌های استکبار جهانی پس از انقلاب اسلامی نظیر تلاش برای ایجاد جنگ داخلی، ترور شخصیت های انقلاب، ترغیب و تجهیز صدام برای حمله به ایران، تحریم اقتصادی، تهاجم فرهنگی، و در نهایت تلاش برای استحاله از درون با فعال کردن سفارت انگلیس در ایران، و استفاده از رسانه‌ها برای تصرف قلب‌ها و مغزها و مدیریت جنگ نرم، اشاره دارد.

لینک دانلود مستند پرونده غیرمختومه

لازم به ذکر است که سلسله‌ مستند «اشغال» نیز که در اوایل تابستان گذشته از شبکه‌ی خبر سیمای جمهوری اسلامی پخش شد٬ در قسمت یازدهم (۲۷ و ۲۸ تیرماه) به بررسی اسناد و توصیف جنایت استعمار بریتانیا در جریان قحطی بزرگ پرداخته بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: