یکشنبه ۲۰ آذر ۹۰ | ۱۴:۲۵

استخدام جاسوس درسفارت امريکا در لبنان

“حزب‌الله” لبنان اعلام کرده است، امريکا از سفارت‌ خود در اين کشور به عنوان محلي براي استخدام خبرچينان براي جاسوسي از اين جنبش استفاده مي­کند.


به گزارش خبرگزاري شينهوا، بر اساس گزارشي که شبکه المنار روز شنبه (۱۰ دسامبر، ۱۹ آذر) پخش کرد، سازمان اطلاعات مرکزي امريکا (سيا) به يک تيم متشکل از ۱۲ مامور از جمله مامورين زن دستور داده بود با استخدام جاسوس‌هاي لبناني به جمع‌آوري اطلاعات درباره حزب‌الله بپردازند.

بنا بر اين گزارش، اين جاسوسان قرار بود علاوه بر اطلاع‌رساني درباره مقامات رسمي حزب‌الله و مبارزان اين جنبش به ماموران سفارت امريکا در اوکار، در شمال بيروت، نشاني انبارهاي مهمات حزب‌الله را هم در اختيار سفارت امريکا بگذارند.

شيخ نعيم قاسم، معاون دبيرکل حزب‌الله تصريح کرد، اين افشاسازي، “تنها بخش کوچکي” از اطلاعات موجود در زمينه فعاليت‌هاي جاسوسي واشنگتن در لبنان محسوب مي‌شود.

اين ماموران که هويت‌شان به عنوان ديپلمات‌هاي امريکايي سفارت امريکا در لبنان ثبت شده بود، در واقع به مدت سه سال به عنوان ماموران سيا در اين کشور فعاليت مي‌کردند.

اين گزارش افزود، ماموران سيا در زمينه استخدام خبرچينان از مشاغل و مناصب مختلف از جمله کارمندان دولت، کارکنان امنيتي و نظامي، اشخاص مذهبي، کارمندان بانک و چهره‌هاي دانشگاهي فعاليت مي‌کردند.

بر اساس گزارش­هاي منتشر شده، استخدام خبرچينان در داخل ساختمان و محوطه سفارت امريکا صورت مي‌گرفت و ملاقات‌ها نيز در رستوران‌هاي فست فود و کافي‌شاپ‌ها برگزار مي‌شد.

مقامات امريکايي در ماه نوامبر، دستگيري يک گروه خبرچين سيا در لبنان توسط حزب‌الله را تاييد کردند. دستگيري اين گروه ضربه‌اي جدي به عمليات‌هاي جاسوسي واشنگتن در لبنان به شمار مي‌رفت.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: