پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۰ آذر ۹۰ | ۱۴:۴۵

وعده يمنی‌ها به ادامه انقلاب

هزاران معترض يمني با برپايي تظاهرات در صنعا و ديگر شهرهاي يمن، ضمن محکوم کردن هرگونه تقسيم قدرت با حزب کنگره عمومي به رهبري صالح ، متعهد شده‎اند که انقلاب خود را ادامه دهند.


معترضان جوان يمني ، روز جمعه با برپايي تظاهرات گسترده در خيابان‎هاي صنعا، با تاکيد به اين امر که دولت تازه تاسيس متحد ملي نماينده آن‌ها نيست، هرگونه مشارکت با اعضاي رژيم صالح را رد کرده‌اند.

معترضان جوان يمني همچنين پافشاري کردند تا زماني که صالح و وابستگانش مجازات نشوند به اعتراضات در ميدان آزادي ادامه خواهند داد.

معترضان همچنين تصريح کردند که آن‌ها به دولتي که نمايندگاني از رژيم صالح را در برمي گيرد، اعتماد ندارند.

شرکت کنندگان دراين اعتراضات همچنين قرارداد تقسيم قدرت را با ميانجي‌گري شوراي همکاري خليج فارس که امريکا نيز از آن حمايت مي‌کند، رد کرده‌اند.

معترضان تصريح کرده‌اند که اين قرار داد خون شهداي انقلاب را پايمال مي‌کند و دربرگيرنده خواست انقلابيون نيست.

صالح روز چهارشنبه ۲۳ نوامبر در عربستان سعودي، در ازاي دريافت مصونيت قضايي، پيمان انتقال قدرت را که از سوي شوراي همکاري خليج فارس پيشنهاد شده بود، امضا کرد.

اين قرارداد همچنين به تقسيم مساوي پست‌هاي کابينه در دولت جديد ميان حزب کنگره عمومي به رهبري صالح و مخالفان تاکيد دارد.

کابينه جديد روز چهارشنبه به رهبري محمد باسيندوه که سياست‌مداري مستقل است، تشکيل شد.

اين درحالي است که حتي پس از ترميم کابينه نيز هنوز برخي از وزراي دوران صالح در مناصب پيشين ابقا شده‌اند که مناصب کليدي مثل وزارت امور خارجه و نفت و دفاع را در بر مي‌گيرد.

در همين حال خطيب جمعه در سخناني در ميان طيف وسيع معترضان با پيشينه‌هاي مختلف سياسي، هرگونه تلاش براي ايجاد اختلاف و دودستگي در ميان انقلابيون را محکوم به شکست دانست.

درهمين حال زنان يمني نيز با برگزاري تظاهرات در بندر الحديده، مجازات اعدام را براي علي عبدالله صالح خواستار شدند.

شرکت کنندگان دراين تظاهرات ضد رژيم، همچنين حمايت خود را از تظاهرات جوانان يمني که روز جمعه در صنعا برگزار شد، اعلام کردند.

يکي از زنان شرکت کننده در اين تظاهرات گفت :” انقلاب ما تا زمان پاک‌سازي کامل يمن ادامه خواهد داشت. ما يک يمن جديد مي خواهيم.”

اين اعتراضات پس از يک هفته درگيري سنگين در اين کشور و پس از تشکيل يک کميسيون نظامي و دولتي متحد با هدف بازسازي نيروهاي ارتش و نظارت بر امور کشور در دوران گذار، برگزارشده است.

اين اعتراضات در حالي برگزار شده که کابينه ۳۵ عضوي جديد به رهبري باسيندوه قرار است روز شنبه مطابق با قانون اساسي يمن در مقابل عبدربه منصورهادي معاون صالح سوگند، ياد کند.

از زمان شروع قيام مردمي در يمن از اواخر ژانويه تاکنون صدها يمني در درگيري ميان نيروهاي صالح و انقلابيون کشته و هزاران نفر ديگر زخمي شده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: