یکشنبه 11 دسامبر 11 | 15:38

كافه كتاب «كراسه» در سراسر كشور راه‌‌اندازي مي‌شود

مدير مجموعه كافه كتاب «كراسه» در مراسم افتتاح اين مجموعه از راه‌اندازي كافه‌هاي كتاب در ساير شهرهاي ايران خبر داد و گفت: در نظر داريم تا با ايجاد يك شبكه ملي كتاب و راه‌اندازي اين كافه‌ها در شهرهاي ديگر به ترويج كتاب و كتابخواني كمك كنيم.


حميد صديق، مدير مجموعه كافه كراسه در افتتاح اين كافه كه صبح 9 آذر برگزار شد گفت: نام اين مجموعه برگرفته از فرهنگ‌نامه دهخدا و به معناي كتاب است و ما دوست داشتيم كه عنوان اين مجموعه نيز نو و جذاب باشد.

وي ادامه داد: جرقه تاسيس اين مجموعه از ديدار مقام معظم رهبري با كتابداران شكل گرفت. ايشان در اين ديدار بر ترويج فرهگ كتاب و كتابخواني و توسعه آن تاكيد داشتند. اين در حالي است كه ما در اين زمينه با نابساماني مواجه‌ايم و با جمعيت 75 ميليوني شمارگان كتاب‌هاي ما 5 هزار نسخه است.

وي افزود: بنابراين ما با توجه به اينكه تا كنون چنين فضايي را نداشتيم و بر اساس بررسي‌هايي كه انجام داديم كوشيديم تا با استفاده از فضاي دكور جذاب بتوانيم محتوايي سالم را به مخاطبانمان ارايه دهيم.

صديق درباره بخش‌هاي مختلف كافه كراسه گفت: اين كافه آثار خود را در دو بخش مكتوب و ديجيتال به مخاطبان عرضه مي‌كند؛ در بخش مكتوب قصد داريم تا 8 هزار عنوان كتاب را  تهيه كنيم كه تا كنون موفق به ارايه 3 هزار عنوان كتاب شده‌ايم. در بخش ديجيتال نيز آثار در قالب فيلم‌، نرم‌افزار، بازي‌هاي رايانه‌اي، مستند، موسيقي و … ارايه مي‌شود و مي‌توانيم ادعا كنيم يكي از كامل‌ترين مجموعه‌هاي نرم‌افزاري را در اختيار مخاطبان مي‌گذاريم.

وي تاكيد كرد: شعار ما در اين مجموعه «توليد هوشمند، توزيع هوشمند» است و معتقديم كه از ابتداي انقلاب تا كنون با اينكه بعضا توليدات خوبي داشتيم اما اين آثار به خوبي توزيع نشده و مخاطب نتوانسته به خوبي به اين توليدات دسترسي داشته باشد.

وي با بيان اينكه مخاطب ما قشر فرهيخته است، گفت: ما در اين كافه ميزبان اهالي فرهنگ و رسانه، استادان، دانشجويان‌ و… هستيم.

مدير مجموعه كافه كتاب با اشاره به اهميت كتاب افزود: در اهميت كتاب همين بس كه در مسير تكامل بشريت، تمامي اديان از طريق «كتاب» جاودانه شدند. امروز با وجود رشد فضاي مجازي كم توجهي به كتاب را بايد با روش‌هايي نو و جذاب كه مطابق با سليقه جوانان امروزي است جبران كرد.

وي ادامه داد: همچنين قرار است تا در اين كافه در كنار منوي نوشيدني، منوي كتاب نيز به مخاطبان ارايه شود و افراد مي‌توانند كتاب مورد نظر خود را در كافه مطالعه كنند. همچنين  فهرست ها را در حوزه‌هاي مختلف مانند ادبيات، تاريخ و … تهيه كرديم تا مخاطب با توجه به اين  فهرست ها بتواند در هر يك از موضوعات سير مطالعاتي داشته باشد.

وي افزود: در دوره يك ماهه آزمايشي كه در كافه داشتيم برخي از فيلم‌هاي ايراني با حضور صاحبان اثر در اين مجموعه نقد و بررسي شد كه مورد توجه قرار گرفت و ادامه نيز خواهد داشت.

مدير مجموعه كافه كتاب كراسه از تخفيف 30 درصدي كتب در بخش فروشگاه اين كافه خبر داد و گفت: تا 19 آذرماه كتاب‌ها با اين ميزان تخفيف به فروش مي‌رسد و چنانچه نهادهاي فرهنگي حمايت لازم را به عمل بياورند اين اقدام ادامه خواهد داشت.

وي با اشاره به راه‌‌اندازي اين كافه در استان‌هاي ديگر گفت: در نظر داريم تا با ايجاد يك شبكه ملي كتاب و راه‌اندازي اين كافه در شهرهاي ديگر به ترويج كتاب و كتابخواني كمك كنيم و اميدواريم بتوانيم دغدغه رهبر انقلاب را در حوزه عرضه كتاب‌هاي سالم برآورده كنيم.

صديق همچنين با بيان اينكه جبهه مقابلي كه در برابر جبهه انقلاب اسلامي قرار دارد به رغم محتواي ناسالم، تبليغات خوبي دارد گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي غني ما در بخش محتوايي بايد در بخش  تبليغي نيز فعال باشيم تا بتوانيم در اين رويارويي موفق باشيم.

وي در پايان سخنانش اظهار كرد: حركت ما حركت كاملي نيست و ما دست نهادهاي فرهنگي و دغدغه‌داران اين عرصه را براي فعاليت بهتر و موثرتر در اين زمينه مي‌فشاريم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: