سه‌شنبه 13 دسامبر 11 | 14:43

خودداری شهرداری از نصب بیلبوردهای «بدرود بغداد» و «گلوگاه شیطان»

سازمان زیباسازی شهر تهران از نصب بیلبوردهای فیلم‌های سینمایی «بدرود بغداد» و «گلوگاه شیطان» خودداری می‌کند.


سازمان زیباسازی شهر تهران از نصب بیلبوردهای فیلم‌های سینمایی «بدرود بغداد» و «گلوگاه شیطان» خودداری می‌کند.

علی‌رغم تاکیدات مکرر شهردار تهران مبنی بر حمایت از سینمای فرهنگی و تبلور فرهنگ در فضای شهر تهران، معمولا سازمان زیباسازی شهرداری در تعامل با سینماگران این مهم را چندان مورد توجه قرار نمی‌دهد و با اصل قراردادن در‌آمد از محل تبلیغات محیطی، دائم سبب رنجش فیلمسازان می‌شود.

در آخرین اظهارنظر سازمان زیباسازی درباره تبلیغات محیطی فیلم‌های سینمایی «بدرود بغداد» و «گلوگاه شیطان»، این سازمان پس از نزدیک به یک ماه تلف کردن زمان به بهانه‌های بوروکراسی اداری و یا مناسبت ایام عزاداری نهایتا فیلم‌های مذکور را از منظر خود تجاری و گیشه‌پسند اعلام کرده و از نصب بیلبوردهای این دو فیلم در تابلوهای اختصاص یافته به امور فرهنگی شهر تهران خودداری می‌ورزد.

فیلم سینمایی «بدرود بغداد» که سال گذشته به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد، اثری ضداشغالگری و ضدامریکایی است که اساسا بزرگترین امتیاز این فیلم جدای از ساختار خوب آن عنایت به وجوه انسانی و فرهنگی موضوع انتخاب شده است.

همچنین فیلم «گلوگاه شیطان» که مشخصا درباره عملیات افتخارآفرین والفجر 8 است، با رویکرد انسانی در عرصه دفاع مقدس تولید شده و هیچ تشابهی به آثار صرفا تجاری ندارد.

واگذاری عرصه فرهنگ در هر سازمانی و بالاخص شهرداری پایتخت به مدیران میانی که جز کسب و کار و در آمدزایی به عنصر دیگری نمی‌اندیشند سبب خواهد شد تا قلیل هنرمندان و فیلمسازان دردمند عرصه فرهنگ و هنر روز به روز به گوشه انزوا بیشتر پناه برده و این دیار همواره از وجود آنان خالی و خالی‌تر شود.

مجری طرح اکران آثار سینمایی مخاطب خاص بنا دارد به جهت سهل انگاری و کارشکنی‌های خارج از وصف سازمان زیبا‌سازی شهرداری تهران طی نامه‌ای سرگشاده به شهردار تهران پاره‌ای از پرده‌ها را کنار زده و محمدباقر قالیباف را برای رسیدگی به این نابسامانی به قضاوت دعوت کند.

در مسیر تبلیغات آثار سینمایی مخاطب خاص که از دوم آذرماه آغاز شده تاکنون پخش آنونس در سینماها، پخش تیزرهای تلویزیونی، پخش تیزر از تلویزیون‌های میادین شهری، پخش تیزر در ایستگاه‌های مترو و … به طور مرتب و مستمر آغاز شده و تنها و تنها سازمان زیباسازی همراه این حرکت فرهنگی با سینماگران همگام نبوده است.

تعداد دیگری از سینماگران نیز با اطلاع از مشکل پدید آمده برای طرح معضلات این سازمان نزد شهردار تهران اعلام آمادگی کرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: