چهارشنبه 14 دسامبر 11 | 09:15

رد درخواست اوباما براي بازگرداندن پهپاد آمریکایی

نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درخواست رييس جمهور آمريکا از تهران براي بازگرداندن هواپيماي جاسوسي پيشرفته “آرکيو170” متجاوز به حريم هوايي کشورمان را رد و چنين درخواستي را مضحک خواند.


حجت الاسلام حسين ابراهيمي روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه خبري العالم تصريح کرد: آمريکايي ها به حريم هوايي ايران تجاوز کرده اند و بايد پيامدهايش را بپذيرند.

ابراهيمي ماموريت هواپيماي جاسوسي پيشرفته “آرکيو 170” آمريکا را جمع آوري داده ها درهمه ابعاد براي زمينه سازي آنچه که رژيم صهيونيستي دنبال آن است (حمله به ايران) عنوان کرد.

وي افزود: ايران به ياري خدا و با استفاده از فناوري هاي نوين توانست اين هواپيما را شکار و سيلي محکمي به آمريکا بزند.

نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: باراک اوباما رييس جمهور آمريکا به گونه اي درخواست بازگرداندن اين هواپيما را مطرح مي کند که گويي تجاوزي به کشورمان صورت نگرفته است.

وي افزود: با توجه به تجاوز آمريکا به حريم هوايي جمهوري اسلامي ايران و فعاليت جاسوسي اين کشور، که اقدامي بر خلاف قوانين بين المللي است، بازگرداندن هواپيماي جاسوسي آمريکا غير ممکن است و آن ها بايد از ايران عذر خواهي کنند.

نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: اين اقدام آمريکا تجاوزي آشکار است و اوباما بايد بداند در چه شرايطي با ايران سخن مي گويد.

ابراهيمي درباره سخنان به اصطلاح “نرم” هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، دراين باره و در خواست او براي بازگرداندن هواپيماي جاسوسي پيشرفته آرکيو170 نيز تصريح کرد: آيا اگر آمريکا جاي ايران بود ، هواپيما را باز مي گرداند يا به سرعت اقدام به تشديد تحريم ها مي کردند؟

وي افزود: اين اقدام زشت بايد محکوم شود و آن ها بايد به خطاي شان اعتراف کنند. ما در موقعيت هاي بسياري توانسته ايم اين مستکبران را خوار کنيم و درخواست هاي شان براي بازگرداندن هواپيما نيز درخواستي مضحک است.

دريوزگي اوباما و کلينتون

باراک اوباما رييس جمهور آمريکا در کنفرانس خبري با نوري مالکي نخست‌وزير عراق در کاخ سفيد از ايران خواست تا هواپيماي جاسوسي و بدون سرنشين اين کشور که در آسمان ايران به زمين نشانده شده را پس دهد.

در همين حال آسوشيتدپرس گزارش داد:‌هيلاري کلينتون در نشست خبري مشترک با همتاي انگليسي خود “هاگ” با تکرار تقاضاي اوباما راجع به بازپس گيري هواپيماي جاسوسي آرکيو – 170 گفت: نسبت به دريافت پهپاد خوش بين نيستيم.

وي افزود:ما تقاضاي خود را رسما بيان کرده ايم اما انتظار قبول آن را نيز از سوي آن ها نداريم. ما با متحدين نزديکمان تمامي مسايل مربوطه را در مورد ايران برسي مي کنيم.

ظاهرا سفارت سوييس به عنوان حافظ منافع آمريکا در اين ميان نقش ميانجي را بازي کرده است.

اين درخواست ها در حالي است که هواپيماي بدون سرنشين پيشرفته آرکيو 170 آمريکا بيش از يک‌سال بود که حريم هوايي ايران را نقض مي‌کرد و آمريکا چنين اقدام خصمانه اي را عليه امنيت ملي و تماميت ارضي ايران صورت مي داد حال چگونه بالاترين مقام هاي سياسي و اجرايي آمريکا از ايران مي‌خواهند تا وسيله مهم جاسوسي را به اين کشور تحويل دهد.

کارشناسان نظامي و امنيتي معتقدند ارزش و جايگاه هواپيماي آرکيو 170 به گونه‌اي است که آمريکايي‌ها همچنان در شوک از دست دادن آن به سر مي‌برند و باور آن براي سران واشنگتن سخت و سنگين است تا جايي که سخنان آمريکايي‌ها مبني بر درخواست از ايران براي تحويل اين هواپيما ناشي از ضعف و ناتواني اين کشور برآورد مي‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: