چهارشنبه 14 دسامبر 11 | 15:04

اشرافيت به كفر و فساد اقتصادی به فساد در قدرت تبدیل می‌شود

فساد اقتصادی به فساد در قدرت خواهد انجاميد كه فرد از طريق تطميع و رشوه در عرصه‌های سياسی و اجتماعی نيز به كسب قدرت می‌پردازد و اين قبيل امور به اشرافيت و اشرافی‌گری خواهد انجاميد.


آيت‌الله محسن غرويان، استاد برجسته حوزه علميه قم درباره نگاه قرآن كريم به مسئله فساد اقتصادی و مبارزه با آن گفت: در اين رابطه بايد يك سری نكات را در نظر در گرفت. قرآن كريم در سوره نساء آيه 58 می‌فرمايد: «إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا». خدا به شما فرمان مى‏دهد كه سپرده‏ها را به صا‌حبان آنها رد كنيد.

وی در توضيح اين آيه اظهار كرد: بيت‌المال مسلمين يك امانت است كه بايد به افراد باصلاحيت سپرده شود. اقتصاد يكی از اركان مهم حكومت و نظام است و بسياری از ثروت‌های ملی در اختيار حاكمان و كارگزاران حكومت است و به همين جهت اين افراد بايد اهليت داشته باشند.

غرويان عنوان كرد: اهليت به اين معنا است كه بتوانند اين اموال را حفظ كنند و در راه مصالح اسلام و مسلمين به كار بگيرند؛ كسی كه خيانتكار است و از بيت‌المال برای منافع شخصی، قومی و قبيله‌ای خودش استفاده می‌كند مفسد در امور اقتصادی است و از ديدگاه قرآن برای سپردن اين اموال و ثروت‌ها از اهليت برخوردار نيست.

اين استاد حوزه علميه قم ادامه داد: مسئله ديگر اين است كه فساد اقتصادی فسادهای ديگر را هم به دنبال دارد. وقتی كسی از نظر اقتصادی به انباشت ثروت نامشروع پرداخت و قدرت مالی بالايی پيدا كرد، قدرت سياسی بالايی هم پيدا خواهد كرد و می‌تواند در مردم نفوذ كند و اثر بگذارد.

وی تأكيد كرد: به عبارتی فساد اقتصادی به فساد در قدرت خواهد انجاميد كه فرد از طريق تطميع و رشوه در عرصه‌های سياسی و اجتماعی نيز به كسب قدرت می‌پردازد و اين قبيل امور به اشرافيت و اشرافی‌گری خواهد انجاميد.

غرويان اظهار كرد: اشرافيت سرانجام حتی به كفر هم منجر می‌شود. قرآن كريم در سوره علق آيه 6 و 7می‌فرمايد: «كَلَّا إِنَّ الْإِنسَانَ لَیَطْغَى، أَن رَّآهُ اسْتَغْنَى». حقا كه انسان سركشى می‌‏كند، همين كه خود را بی‌‏نياز پندارد.

اين كارشناس علوم دينی افزود: وقتی انسان احساس استغنا و بی‌نيازی می‌كند، طغيان می‌كند، قانون را رعايت نمی‌كند و فرمانبرداری اجتماعی ندارد. در مجموع اين موارد نكاتی است كه در بعد مفاسد اقتصادی می‌توانيم از معارف دينی استفاده كنيم.

آيت‌الله غرويان درباره نقش حوزه و دانشگاه در كاربردی كردن دستورات اقتصادی اسلام در جامعه از قبيل مبارزه با ربا، مذموم بودن تكاثر و مسئله كنز و انباشت غيرمولد ثروت و … گفت: به نظر من بايد يك‌سری نشست‌های علمی در اين زمينه در حوزه و دانشگاه برگزار شود تا ابعاد مختلف نظری اين مسئله مطرح گردد و سپس در رسانه‌ها منعكس شود.

وی تصريح كرد: هر كدام از اين حركات فرهنگی و اجتماعی احتياج به يك موج‌سازی در جامعه دارد كه اين موج‌سازی در ابتدا بايد از طريق حوزه و دانشگاه آغاز شود و رسانه‌ها آن را در جامعه انعكاس دهند.

اين استاد حوزه خاطرنشان كرد: نشست‌هايی كه صاحب‌نظران درباره همين مفهوم تكاثر، ربا و چرايی جنگ با خدا بودن ربا، احتكار و گران‌فروشی، ستم اقتصادی، اختلاف طبقاتی و رابطه فقير و غنی بايد بحث كنند.

غرويان در ادامه افزود: اينها مفاهيم اقتصادی است كه فلسفه اقتصاد اسلامی را تبيين می‌كند و مبادی تصوری و تصديقی آن را توضيح می‌دهد. اين موارد در ابتدا بايد به شكل نظری از سوی كارشناسان مطرح شود تا در ادامه به لايه‌های مختلف جامعه تسری داده شود و موجی ايجاد كند و كم كم آثار و نتايج عملی آن در جامعه آشكار شود.

آيت الله غرويان درباره دلايل اطلاق تعبير جهاد حقيقی به مبارزه با مفاسد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری گفت: خود مفهوم جهاد شاخصه‌هايی دارد؛ جهاد امری بسيار صعب و دشوار است كه احتياج به مجاهده در آن است، از طرفی مبارزه با مفاسد اقتصادی نيز بسيار پيچيده است.

وی يادآور شد: از آنجا كه هوای نفس و ميل و رغبت انسان به زخارف و ثروت دنيا بسيار شديد و عميق است، حال اگر بخواهيم عدالت را در جامعه اجرا كنيم بايد با هواپرستی و ميل به دنيا مبارزه كنيم و از اين جهت اين مبارزه نوعی جهاد و مجاهده است.

اين استاد برجسته حوزه علميه قم در پايان اظهار كرد: نكته ديگر اينكه ميل به طغيان در انسان‌ها وجود دارد. به هر حال كسی كه از ابعاد مختلف مانند جسمی، مالی و … قوی‌تر باشد معمولا می‌خواهد بر افراد ضعيف‌تر غلبه كند. ثروت مادی هم برای انسان قدرت می‌آورد و روحيه استكبار و قدرت‌طلبی در انسان را تقويت می‌كند، از اين جهت مقام معظم رهبری تعبير جهاد را به كار بردند برای اينكه سختی كار را يادآور شوند، ولی اين مبارزه شدنی است و بايد از يك نقطه اين مبارزه جهادی را شروع كرد.

  1. alireza
    14 دسامبر 2011

    خواهش میکنم متن سند راهبردی اموزش وپرورش را برایم بفرستید قبلا در سایتتون دیدم حالا نیست
    خیلی مهمه زود بفرستید ممنون میشم

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: