پنج‌شنبه 15 دسامبر 11 | 13:15

تظاهرات‌ عليه مداخله ‎نظامی ‌آل‎سعود در بحرين

مردم عربستان با برگزاري تظاهراتي در استان الشرقيه، مراتب اعتراض‌ا‌شان را به مداخله نظامي خاندان آل سعود در بحرين ابراز داشتند.


شرکت کنندگان در اين تظاهرات اعتراض‌آميز که روز چهارشنبه در شهر قطيف و روستاي عواميه برگزار شد، پايان حضور نظاميان عربستان سعودي را در بحرين، خواستار شدند.

نيروهاي عربستان سعودي به همراه نيروهاي امارات در چهاردهم مارس به منظور کمک به رژيم بحرين در سرکوب اعتراضات مردمي، به اين کشور حاشيه خليج فارس هجوم آوردند.

معترضان عربستاني همچنين درخواست خود را براي پايان اقدامات سرکوب‌گرانه رژيم سعودي عليه نارضايان سياسي در اين کشور تکرار کردند.

نظام پادشاهي فوق محافظه کار عربستان که به عدم تحمل مخالفان شهرت دارد، از اوايل سال ۲۰۱۱ ميلادي تا کنون اعتراضات ضد رژيم را سرکوب کرده است.

وزارت کشورعربستان سعودي نيز در پنجم مارس ۲۰۱۱ ميلادي برپايي هرگونه اجتماع عمومي را “غيرقانوني” اعلام کرد و به نيروهاي رژيم مجوز داد تا عليه معترضاني که از اين ممنوعيت سرپيچي کنند، تمامي تدابير لازم را به کار بندند.

استان الشرقيه، برگزاري تظاهرات معترضاني را که اصلاحات در زمينه حقوق بشر، احترام به آزادي بيان و همچنين آزادي زندانيان سياسي را خواستار هستند، شاهد بوده است.

عفو بين الملل مي‌گويداز ماه مارس تا کنون بيش از۳۰۰ نفر در استان الشرقيه به دليل شرکت در اعتراضات بازداشت شده‌اند.

به گفته فعالان سعودي بيش از ۳۰ هزار زنداني که عمدتا سياسي هستند در زندان هاي خاندان آل سعود محبوس هستند.

اين درحالي است که به گفته فعالان حقوق بشر، بيشتر اين متفکران سياسي زنداني بدون هيچ اتهام و يا محاکمه‌اي و صرفا به دليل آن‌که مظنون بوده‌اند، در بند خاندان آل سعود به سرمي‎برند.

اين در حالي است که با وجود اقدامات سرکوب‌گرانه خاندان آل سعود، اعتراضات در اين کشور همچنان ادامه دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: