شنبه 17 دسامبر 11 | 15:15

يمنی‌ها: صالح و معاونانش را محاکمه کنید

صدها هزار يمني با برگزاري راه‌پيمايي در سراسر اين کشور، خواهان محاکمه علي عبدالله صالح و مقامات رژيم يمن به دليل سرکوب وحشيانه معترضان شده‌اند.


معترضان يمني در حالي که توافق‌نامه انتقال قدرت که به صالح مصونيت قضايي مي‌دهد را محکوم مي‌کردند، پس از اقامه نماز جمعه با راه‌پيمايي در خيابان‌هاي صنعا، تعز و ساير شهرهاي اصلي اين کشور بر ضرورت محاکمه صالح و معاونان ارشد وي به ‌دليل کشتار صدها نفر از تظاهرکنندگان تاکيد کردند.

تظاهرکنندگان شعارهايي نظير: “محاکمه ضروري و عفو غيرقابل قبول است” سر دادند.

وهيب الشرابي در خطبه‌هاي نماز جمعه در تعز گفت: “بايد مجازات و محاکمه‌اي براي (عاملين) ريختن خون جوانان صورت بگيرد.” به گفته شاهدان، تيراندازي نيروهاي رژيم يمن به معترضان در تعز، تلفاتي بر جا گذاشته است.

تظاهرکنندگان با اشاره به حضور عوامل و مهره‌هاي صالح در کابينه جديد يمن، از پذيرش دولت وحدت ملي جديد در اين کشور نيز سر باز زدند. يمني‌ها مي‌گويند که خواهان پاک‌سازي کشورشان از عوامل رژيم حاکم هستند.

صالح، که ۳۳ سال در يمن حکم‌راني کرده است، با امضاي توافق‌نامه انتقال قدرت در عربستان سعودي در تاريخ ۲۳ نوامبر، قدرت را به معاونش عبدربه منصور هادي واگذار کرد. بر اساس اين توافق‌نامه که با ميانجي‌گري شوراي همکاري خليج فارس امضا شد، صالح در ازاي کناره گيري از قدرت، از مصونيت قضايي برخوردار مي‌شود.

طبق اين توافق‌نامه، پست‌هاي کابينه جديد نيز به طور يکسان ميان حزب کنگره عمومي (حزب صالح) و احزاب مخالف تقسيم مي‌شود.

صالح در حال حاضر و تا زمان برگزاري انتخابات براي تعيين جانشين‌اش در ماه فوريه ، رئيس جمهور افتخاري يمن خواهد بود.

از اواخر ژانويه و همزمان با آغاز خيزش مردمي در يمن، صدها نفر از مردم اين کشور در درگيري‌هاي بين نيروهاي صالح و انقلابيون کشته و هزاران نفر ديگر نيز مجروح شده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: