سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۲۶ آذر ۹۰ | ۱۵:۰۰

اسلام‌گرایان پيشرو دور دوم انتخابات مصر

شمارش آراي اوليه انتخابات پارلماني مصر حاکي از جلو بودن احزاب اسلامي در دور دوم اين انتخابات است.


نتايج روز جمعه (۲۵ آذر) نشان مي‌دهد، حزب عدالت و توسعه اخوان المسلمين و سلفي النور با رقابت نزديکي پيشرو اين انتخابات هستند.

اين دو حزب از پيش بيش از دو سوم آراء را در دور اول به دست آورده‌اند و پيش‌بيني مي‌شود که در تمام سه مرحله انتخابات کشور پيروز شوند.

اين در حالي است که در اين دور نتايج نشان مي‌دهد که بلوک ليبرال مصر پس از اين دو حزب اسلامي قرار دارد و آراي به دست آورده‌اش نسبت به دور اول کمتر است.

دومين دور از انتخابات پارلماني مصر ۱۰ ماه پس از قيام مردمي که به حاکميت ۳۰ ساله حسني مبارک خاتمه داد، طي روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه در ۹ استان برگزار شد.

خشونت‌هاي گزارش شده در دور اول اساسا محدود به مبارزات انتخاباتي مداوم بود، اما بسياري دور دوم را همراه با خشونت و هرج و مرج بيشتري دانسته‌اند.

راي‌دهندگان مقامات انتخاباتي را در برخي صندوق‌هاي راي گيري متهم مي‌کنند که برگه‌هاي راي افراد مسن يا سردرگم را پر کرده‌اند.

با اين وجود، مصري‌ها از نتايج دور اول و پيروزي احزاب اسلامي که مدت‌ها تحت سرکوب ديکتاتوري مبارک برکنار شده تحت حمايت امريکا بودند خوشحال هستند.

دور سوم انتخابات که قرار است اوايل ماه ژانويه برگزار شود، انتظار نمي‌رود نتايج را به شدت تغيير دهد و حتي ممکن است که کرسي‌هاي بيشتري را از آن احزاب اسلامي در اين کشور کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: