دوشنبه ۲۸ آذر ۹۰ | ۱۱:۳۰

۶۳۸ سوء قصد علیه رهبر انقلاب کوبا

سازمان جاسوسی آمریکا پس از 638 تلاش ناموفق در رابطه با ترور رهبر انقلاب کوبا، نام فیدل کاسترو را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسانید.


“فیدل کاسترو”، رهبر انقلاب کوبا که از پرچم‌داران مبارزه با آمریکا و امپریالیسم در منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شود، بیش از هر شخصیت سیاسی و برجسته دیگری در جهان مورد سوء‌قصد قرار گرفته است.

رهبر 85 ساله انقلاب کوبا که در حال حاضر پستی در این کشور ندارد و به نوشتن مقاله در خصوص تحولات مهم بین‌المللی مشغول است، با پشت سر گذاشتن 638 مورد سوء‌قصد نام خود را در کتاب رکوردهای “گینس” ثبت کرد.

کمیسیون ویژه ثبت رکوردهای گینس برای شمارش تعداد موارد سوء‌قصد به رهبر انقلاب کوبا، از آرشیو سازمان جاسوسی آمریکا “سیا” به عنوان مبتکر انجام اکثریت غریب به اتفاق این حملات، استفاده کرد.

در مجموع 638 مورد سوء‌قصد به جان فیدل کاسترو به ثبت رسیده است که سازمان‌دهندگان آنها از طرق مختلف همچون استفاده از تک تیرانداز، بمب مخفی در کفش، توپ بیسبال و سیگار برگ سمی قصد داشتند این مرد انقلابی را از صحنه مبارزه با امپریالیسم حذف کنند.

پس از پیروزی انقلاب کوبا به رهبری کاسترو و بیرون راندن مزدوران آمریکایی از این کشور حوزه کارائیب، آمریکا از هر روشی برای براندازی این انقلاب استفاده کرد.

حدود دو سال پس از پیروزی انقلاب کوبا در 17 آوریل 1961 به دستور “جان کندی”، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، نیروی 1700 نفری از ضد انقلابیون کوبایی با کمک عوامل “سیا” در خلیج خوک‌ها واقع در جنوب کوبا مستقر شدند تا با حکومت تازه به قدرت رسیده فیدل کاسترو مبارزه و آن را سرنگون کنند.

ولی نیروهای طرفدار کاسترو، با غافلگیر کردن نیروهای آمریکایی، ظرف ۴۸ ساعت، نیروهای شرکت‌کننده در عملیات خلیج خوک‌ها را قلع و قمع و صدها تن را دستگیر کردند.

تلاش‌های آمریکا برای سرنگونی و تضعیف انقلاب کوبا تنها به این اقدامات مستقیم خلاصه نمی‌شود. موج تحریم‌های مختلف علیه این کشور، بلافاصله پس از پیروزی و با وجود شرایط خاص جغرافیایی این جزیره، از دیگر سیاست‌های خصمانه واشنگتن علیه انقلاب کوبا محسوب می‌شود.

با وجود تمام این اقدامات، آمریکا هیچگاه دست از تلاش‌های خود برای از صحنه راندن فیدل کاسترو، رهبر این انقلاب، دست نکشید، اگرچه این تلاش‌ها هرگز به نتیجه نرسید.

پس از گذشت 52 سال از انقلاب کوبا، شاهد زانو زدن امپریالیسم آمریکا در مقابل این رقیب کوچک خود در دریای کارائیب هستیم: کاسترو همچنان سر پا است و انقلاب کوبا با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: