دوشنبه 19 دسامبر 11 | 11:45
عضو کمیته سازماندهی جوانان انقلابی یمن

یمن؛ اعتراض تا تحقق کامل اهداف انقلاب

یکی از انقلابیون یمن با اشاره به عدم تحقق کامل خواسته‌های مردم، از تلاش برای مجازات جنایتکاران رژیم سابق خبر داد و افزود که عربستان بابت اقدامات خود در این کشور تاوان خواهد داد.


“بسام حداد” عضو کمیته سازماندهی جوانان انقلابی یمن در تعز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا به بررسی تحولات اخیر این کشور پس از واگذاری قدرت از سوی صالح پرداخت.

وی با اشاره به اینکه طرح شورای همکاری خلیج فارس نتوانسته انتظارات مخالفان را برآورده سازد، تصریح کرد این طرح به جنایتکاران رژیم سابق مصونیت اعطا کرده و برخی از آنها در بدنه دولت انتقالی جای گرفته‌اند.

حداد با تاکید بر تداوم اعتراضات انقلابیون یمن تا تحقق خواسته‌هایشان، گفت که مردم یمن تمام تلاش خود را تا اسقاط کامل نظام سابق و برقراری نظام دموکراتیک مدنی به کار خواهند بست.

وی در ادامه به دخالت کشور‌های خارجی در روند انقلاب یمن و تلاش برای انحراف جریان آن پرداخت و افزود: عربستان به دلایل مواضع خود تاوان پس خواهد داد. این مساله بر آینده روابط در منطقه تاثیر گذار خواهد بود.

متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است:

طرح شورای همکاری خلیج فارس، خواسته‌های مردم یمن را نادیده می‌گیرد

فارس: حکومت یمن بر خلاف عقیده مردم که خواهان محاکمه صالح هستند، تشکیل شده است. چرا در تشکیل کابینه از وزرای قبلی استفاده شده است؟

حداد: در مورد این مساله، باید این سوال از نیروهای سیاسی موید انقلاب پرسیده شود. ما هنوز نسبت به طرح شورای همکاری خلیج فارس شروطی داریم؛ زیرا این طرح خواسته های ملت یمن را در نظر نگرفته و موضع روشنی نیز در در قبال عملکرد نظام و یا خونریزی هایی که در کشور صورت داده اتخاذ نکرده است. همچنین باید این سوال را از ناظران اجرای طرح شورای همکاری بپرسید؛ طرحی که بیان می کند انتخاب باید بر اساس شایستگی باشد و کسانی در دولت انتخاب شوند که دستشان به خون ملت آلوده نباشد و در هیچ مساله فسادی نیز دست نداشته باشند. بنده معتقدم که ملت با حضور خود در خیابان ها، موضع خود را در قبال این مساله اعلام کردند و ما لیست سیاهی در این زمینه آماده کرده ایم که به زودی آن را اعلام خواهیم کرد.

فارس: چرا انقلابیون در این دولت جایگاهی ندارند؟

حداد: بنده به شخصه با دیدگاه انقلابیون مبنی بر عدم ضرورت مشارکت جوانان انقلابی در دولت انتقالی موافقم. درست است که برخی اسامی در دولت انتقالی مطرح بود ولی این افراد به عنوان شخصی و نه به عنوان نمایندگان جوانان انقلابی به دولت انتقالی نزدیک شدند. مساله مهم این است که نقش انقلابیون باید نظارتی باشد؛ زیرا هرگونه فعالیت و مشارکت انقلابیون در دولت سبب کاهش فعالیت آنان خواهد شد. یعنی هر اقدامی که مخالف مطالبات انقلابی باشد، از سوی ملت و انقلابیون رد شده است.

محاکمه جنایتکاران خواست اصلی تمام انقلابیون است

فارس: آیا این دولت را قبول دارید اگر نه چرا اقدام نمی کنید؟

حداد: همانطور که اشاره کردم، مساله، رضایت یا عدم رضایت نیست. ما خواستار استفاده از راه های مسالمت آمیز جهت تحقق انقلاب خود هستیم. این روش انقلاب ماست. اکنون سوال اینجاست که این روش انقلابی باید به چه شکلی باشد؟ آیا این روش با اهداف و مطالبات انقلابیون سازگاری دارد؟ آیا روش قابل اعتمادی است؟ چه تضمیمی در این میان وجود دارد؟ همانطور که گفتم، انقلابیون و کسانی که در خیابان‏ها فعالیت‏های انقلابی انجام می دهند، موضع خودشان را در قبال برخی انتخاب ها دارند. البته انقلابیون با درایت و هوشیاری به مسائل می نگرند. در مورد تضمین نیز، تمام انقلابیون با مساله ضمانت ها مخالفند. هیچ کس نمی تواند ملت را که در حقیقت قربانی جنایات نظام هستند، از بازخواست و محاکمه جنایتکاران باز دارد. این موضوع، خواست اصلی تمام انقلابیون است.

انقلابیون یمن تا اسقاط کامل نظام  قبل و ساخت دولت مدنی به اعتراضات ادامه می‌دهند

فارس: برنامه انقلابیون برای تشکیل دولت واقعی یمن چیست؟

حداد: برنامه انقلابیون این است که به فعالیت های اعتراضی خود ادامه دهند و تمام تحولات و حوادث را زیر نظر دارند. انقلابیون یمن اکنون تمام برنامه هایی که از ابتدا برای آنان تعریف شده انجام می دهند. انقلابیون یمن در حقیقت رهبر حقیقی انقلاب هستند و تمام تلاش آنان به منظور تحق دو هدف ذیل است:
1-   اسقاط نظام و تمام ارکان آن و نیز محاکمه تمام کسانی که در حق میهن و ملت مرتکب جنایت شده اند.
2-   ساخت دولت مدنی دموکراتیک مدرن.

اقدامات عربستان بر آینده روابط منطقه تاثیر خواهد گذاشت

فارس: چرا علیه عربستان که طراح و مجری این برنامه هاست اقدامی نمی کنید؟

حداد: این مساله ضرورتا به معنای درگیری نیست. مساله در حقیقت تبانی عربستان و حمایت این کشور از نظام یمن است. ما یمنی ها باید خودمان تصمیم گیرنده باشیم و به هیچ طرف دیگری اعتماد نکنیم. شکی نیست که عربستان به دلایل مواضع خود تاوان پس خواهد داد. تمام یمنی ها خواستار این مساله هستند. عربستان سعودی کاری کرد که ما انتظارش را نداشتیم و این مساله بر آینده روابط در منطقه تاثیر گذار خواهد بود.

فارس: برای اینکه دولت واقعی تشکیل شود چه باید کرد؟ برنامه شما چیست؟

حداد: به طور خلاصه می توان گفت که ما همچنان به فعالیت های اعتراضی خود ادامه خواهیم داد و تا تحقق کامل خواسته های خود، به فعالیت هایمان ادامه خواهیم داد. هیچ کس نمی تواند ما را از هدفمان که برای آن قربانیان زیادی داده ایم باز دارد. هرکسی که فکر می کند که طرح شورای همکاری و اجرای آن در راستای تکمیل روند انقلاب است، کاملا کوته بین است. ما با دقت تمام تحولات و مسائل جاری در عرصه سیاسی را زیر نظر داریم. هر چیزی که در راستای انقلاب و موافق با آن باشد مورد احترام است ولی هرآنچه که مخالف اهداف انقلابی ما باشد، از نظر ما کاملا رد شده است. ما تا زمان تحقق تمامی مطالبات انقلابیون، به راه خود ادامه خواهیم داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: