چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۹ آذر ۹۰ | ۱۱:۰۹
گزارش اندیشکده هریتج از حضور ایران در آمریکای لاتین

نفوذ‌ایران در آمریکای‌لاتین تهدیدی علیه آمریکا

یک اندیشکده آمریکایی آورده است که بحث‌های بسیاری در خصوص دخالت ایران در آمریکای لاتین مطرح است. روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین تأثیر چندان خوشایندی برای آمریکا ندارد و منافع آمریکا را تهدید می‌کند.


اندیشکده «هریتج» در گزارشی به قلم «پیتر بروکس» آورده است که تهران با آمریکای لاتین به ویژه کشور ونزوئلا مناسبات اقتصادی، سیاسی و نظامی داشته و مدعی است که تا چندین میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این کشورها می‌رسد. اما بنا به گفته برخی از تحلیل‌گران، این مناسبات منافع آمریکا را تهدید می‌کند.

 دخالت ایران در آمریکای لاتین

اخیراً بحث‌های بسیاری در خصوص دخالت ایران در آمریکای لاتین مطرح است. البته این روزها افراد بسیاری از جمله روس‌ها، چینی‌ها و حتی اروپایی‌ها به آمریکای لاتین سفر می‌کنند. زیرا این منطقه از منابع طبیعی بسیار زیادی، به ویژه انرژی، برخوردار است و امکانات لازم جهت ظهور یک بازار را فراهم می‌کند. متأسفانه آنچه ایران در آمریکای لاتین به دنبال آن است، به خصوص برای آمریکا تأثیر چندان خوشایندی ندارد.

مناسبات اقتصادی سیاسی نظامی ایران-ونزوئلا

تهران با آمریکای لاتین به ویژه کشور ونزوئلا مناسبات اقتصادی داشته و مدعی است که 4 تا 5 میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است. اما بنا به گفته برخی از تحلیل‌گران، این مناسبات اقتصادی احتمالاً پوششی برای اقدامات دردسر ساز است. به عنوان مثال، ونزوئلا با فراهم کردن خدمات بانکی بین‌المللی برای ایران به حکومت این کشور کمک می‌کند تحریم‌های اقتصادی را که جنبه تنبیهی دارند دور بزند.

تفاهم‌نامه‌ای تهران کاراکاس برای حمایت کامل نظامی

اما روابط تهران-کاراکاس از این نیز عمیق‌تر است. بنا به گزارش رسانه‌ها این دو کشور همچنین تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده‌اند که به موجب آن متعهد به اعطای حمایت کامل نظامی و همکاری شده‌اند که احتمالا فروش سلاح و مبادله مشاوران ایرانی را نیز شامل می‌شود. بنابراین به وضوح می‌توان دید تهران از کاراکاس به عنوان نقطه آغاز حمله به منافع آمریکا یا سایرین (از جمله اسرائیل) در این نیمکره _ یا حتی خاک آمریکا استفاده می‌کند؛ به ویژه اگر اقدامی نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران صورت بگیرد.

همکاری ایران و ونزوئلا در مسائل هسته‌ای

همچنین نگرانی‌هایی در خصوص همکاری ایران و ونزوئلا در برخی مسائل هسته‌ای به چشم می‌خورد. گزارشات حاکی از آن است که احتمال می‌رود ایران در ونزوئلا در جستجوی معادن سنگ اورانیوم باشد. چنانچه کاراکاس در صدد پی‌گیری برنامه هسته‌ای‌ش باشد، این مسأله کمک شایانی به برنامه هسته‌ای دو کشور می‌کند. همچنین احتمال دارد در آینده‌ای نزدیک تهران، که برنامه موشکی توانمندی‌اش به صورت فزاینده‌ای رو به رشد است، به کاراکاس موشک‌های بالستیکی‌ای را بفروشد که قابلیت رسیدن به مرزهای ساحلی آمریکا را دارند و یا اینکه در ساخت این نوع موشک‌ها به آن‌ها یاری رساند.

شایان ذکر است که فاصله کاراکاس تا میامی حدود 1400 مایل است که تقریباً مطابق است با برد متداول «موشک‌های بالستیک میان برد شهاب» ایران. (ایران همچنین در حال ساخت موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای است)

روابط ایران با کشورهای دیگر آمریکای لاتین

البته ونزوئلا تنها کشوری نیست که ایران با آن رابطه دارد. ایران همچنین روابط خود را با کشورهای دیگر آمریکای لاتین مانند نیکاراگوآ، بولیوی و اکوادور نیز بهبود بخشیده است که از حکومت‌های ضد آمریکایی برخوردار بوده و – البته دور از تعجب نیست که – توسط رهبرانی اداره می‌شوند که با ونزوئلا رابطه نزدیکی دارند.

کارشناسان بر این باورند که این روابط هنوز عمدتاً توسط حامیان جناح چپی چاوز مدیریت می‌شوند که به دنبال پیمان و اتحادی‌اند که برای واشنگتن نقش وزنه ترازو را در منطقه ایفا می‌کند.

در راستای دستیابی به پیمان‌های جدید اتحاد، از قرار معلوم بولیوی نیز مانند ونزوئلا شرایط اخذ روادید را برای مسافران ایرانی بهبود بخشیده است و در را به سوی سیل مسافرانی که با مشکل مواجه‌اندگشوده است.

حضور ایران در نیمکره غربی : تهدیدی برای امریکا

پیش از این، نقطه مرزی سه کشور آرژانتین، برزیل و پاراگوئه بزرگ‌ترین پایگاه برای حزب‌الله در خارج خاورمیانه محسوب می‌شد. اما امروزه کارشناسان بر این باورند ونزوئلا به بزرگ‌ترین پایگاه این حزب، که مورد حمایت ایران و سوریه است، تبدیل شده است. برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند ممکن است حامیان چاوز با استقبال از عاملان مخفی گروه حزب‌الله، به گروه «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» موسوم به «فارک» (FARC) کمک کنند. گفته می‌شود این گروه در ونزوئلا استقرار یافته و چندین دهه است که با کلمبیا، کشور متحد آمریکا، مبارزه می‌کند.

حکومت ونزوئلا مسلماً برای رویارویی با آمریکا از حزب‌الله استقبال می‌کند- حزب‌الله نیز به نوبه خود قطعا وجود یک پایگاه عملیاتی امنیتی را در نزدیکی قلمرو و منافع آمریکا ارجمند می‌شمارد. احمقانه است تصور کنیم که نقش ایران در این منطقه هیچ‌گونه تهدیدی محسوب نمی‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: