چهارشنبه 21 دسامبر 11 | 09:22

توقف رابطه تجاری ایران با امارات؟

ديروز، روز پر خبري در روابط تجاري ايران و امارات بود. خبرهاي ضد و نقيضي به گوش رسيد كه از قطع روابط تجاري ايران و امارات خبر داد، تكذيب شد و در نهايت دوباره مهر تاييد به خود زد و سرانجام هم موضع واقعي دولت ايران، شفاف نشد.


ديروز، روز پر خبري در روابط تجاري ايران و امارات بود. خبرهاي ضد و نقيضي به گوش رسيد كه از قطع روابط تجاري ايران و امارات خبر داد، تكذيب شد و در نهايت دوباره مهر تاييد به خود زد و سرانجام هم موضع واقعي دولت ايران، شفاف نشد.

نخستين خبر حكايت از آن داشت كه وزير صنعت، معدن و تجارت ممنوعيت هرگونه مراوده تجاري بين ايران و امارات را تا اطلاع ثانوي ابلاغ كرد.

در خبر دوم، محمدرضا رحيمي معاون‌اول رييس‌جمهور خبر را تاييد نكرد هر چند، از تذكر دادن تهران به اين كشور در خصوص روابط با ايران خبر داد.

اما اين پايان داستان نبود، در سومين خبر سفير ايران در ابوظبي توقف ثبت سفارش كالا از امارات به تهران را تاييد كرد تا خبر روابط تجاري ايران و امارات، 2-1 به نفع ممنوعيت مرواده تمام شود.

بعد از ظهر روز گذشته، خبرگزاري «مهر» در خبري اعلام كرد كه مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت دوشنبه شب با ابلاغ دستورالعملي، توقف هرگونه مراوده تجاري با كشور امارات متحده عربي را تا اطلاع ثانوي ابلاغ كرده است و حتي از عدم‌ثبت سفارش واردات كالا از امارات از روز گذشته حكايت كرد.

در ادامه روز پرخبر روابط تجاري ايران و امارات، رحيمي معاون اول رييس‌جمهور در پاسخ به فارس مبني بر اينكه آيا روابط تجاري ايران با امارات از امروز متوقف شده است؟ گفت: خير، به اين سادگي نيست كه روابط دو كشور همسايه يك‌باره قطع شود. به مسوولان اين كشور تذكر داديم كه زير بار فشار آمريكا نروند چرا كه به صلاح‌شان نيست. وي با تاكيد بر اينكه امارات‌متحده عربي تحت فشار آمريكا اقداماتي را عليه ايران انجام داده كه به صلاحش نيست گفت: از مسوولان اماراتي به ويژه حاكم دوبي مي‌خواهيم زير بار فشار آمريكا نرود. رحيمي تاكيد كرد امارات اگر وارد اين بازي نشود، بهتر است.

تذكري كه رحيمي از آن خبر مي‌دهد، دليل ابلاغ ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات تا اطلاع ثانوي از سوي وزارت صنعت، اعلام شده و بر اساس آن گفته شده بود كه مواضع ضدايراني كشور امارات متحده عربي منجر به اتخاذ چنين تصميمي شده است.

اما در نهايت امر اين اظهارات معاون اول رييس‌جمهور نيز خبر نهايي در خصوص مراوده تجاري ايران و امارات نبود و پاي سفير ايران به‌ميان آمد و در همين خصوص محمد فياض با تاييد خبر توقف ثبت سفارش كالا از امارات به تهران به مهر گفت: تصميم داخلي علت اين موضوع بوده است.

در اين ميان بار دیگر خبر تکذیب شد. رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه نيز اظهار داشت: چنين مطلبي صحت ندارد و دليل بسته شدن سايت ثبت سفارش وزارت صنعت دلايل فني بوده است.

ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات در حالي ديروز، تاييد و تكذيب مي‌شد كه در چند سال گذشته شيخ‌نشين امارات، بزرگ‌ترين اسكله صادرات كالا به ايران بوده و همواره در ماه‌ها و سال‌هاي اخير در صدر فهرست صادركنندگان كالا به ايران نشسته است. امارات متحده سال گذشته 21ميليارد و 196ميليون دلار كالا به ايران وارد كرد كه سهمي 33‌‌درصدي از كل واردات ايران را به خود اختصاص داده و بزرگ‌ترين واردكننده كالا به كشور نام گرفته بود.

اين كشور در هفت ماهه سال‌جاري نيز از عنوان بزرگ‌ترين واردكننده كالا به ايران دفاع كرد و با وجود اينكه ارزش واردات كالا از اين كشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 29/9‌‌درصد كاهش را تجربه كرده بود با ثبت 11ميليارد و 191ميليون دلار كالاي وارداتي به كشور همچنان در رتبه نخست واردات ايستاد.

اكنون به نوعي روابط ايران و امارات در حال تغيير است چرا كه به دور از تاييد و تكذيب اين خبر، زمزمه‌هايي مبني بر اينكه كاهش روابط تجاري با امارات از يك سال پيش مطرح بوده، شنيده مي‌شود. زمزمه‌هايي كه شاهرخ ظهيري از آن خبر داده و به «شرق» مي‌گويد: «از يك سال پيش حس كرده بوديم كه بايد تغييري در روابط تجاري خود با امارات ايجاد كنيم چرا كه امارات بيش از حد تحت تاثير سياست‌هاي غيراصولي ايالات متحده و انگليس قرار دارد، بر همين اساس به راه ديگري براي جايگزين كردن امارات براي مراوده تجاري فكر كرده‌ايم.» وي ادامه مي‌دهد: جايگزين كردن كشور ديگري براي مراوده تجاري با ايران به جاي امارات، واردات كالا به كشور را كمي گران‌تر مي‌كند و ضربه مي‌زند اما مسير حركتي كشور را مسدود نمي‌كند. به هر روي از يك سال پيش حس كرده بوديم كه بايد مسير امارات را ببنديم.

هر چند كه ديروز اين خبر با فاصله‌هاي زماني بسيار كمي تكذيب و تاييد مي‌شد و دليل روشني در خصوص آن مطرح نشد و تنها گفته مي‌شود كه مواضع ضد ايراني امارات متحده دليل اتخاذ چنين تصميمي بوده است و رحيمي نيز از تذكر به امارات در خصوص مواضع اين كشور نسبت به ايران حكايت مي‌كند، اما دور از ذهن نخواهد بود كه دو سفر ديويد كوهن معاون وزير خزانه‌داري در امور تروريسم و اطلاعات مالي آمريكا که در يك ماه اخير به منطقه داشته در اتخاذ اين تصميم مقامات ايراني بي‌تاثير نبوده است. ديويد كوهن در يك ماه گذشته دو بار به منطقه آمده كه دومين سفر وي، حضور در امارات و اسراييل و مذاكره با مقامات اين دو كشور بوده است، سفرهايي كه بيشتر رنگ و بوي تحريم بانك مركزي ايران را با خود داشت و به نظر مي‌رسد در كنار مذاكره براي تحريم بانك مركزي ايران از سوي امارات، توقف مراوده تجاري بين دو كشور از سوي ايراني‌ها آن هم تا اطلاع ثانوي را رقم زد تا ايران با بزرگ‌ترين اسكله وارداتي خود قطع رابطه كرده و به اين طريق شايد كاهش واردات بي‌رويه كالا به كشور را كه مبدايي جز امارات نداشت را به همراه بياورد.

در عين حال بازي كردن امارات در زمين ايالات متحده كه اين كشور را در كنار 10 كشور غربي و عربي براي تحريم نفتي و بانكي ايران هم‌صدا كرده است شايد دليل بزرگ ديگري باشد كه ايران را براي اتخاذ چنين تصميمي مصمم كرد. در سال‌هاي اخير با شدت يافتن تحريم‌ها عليه ايران، همواره امارات مبدا واردات كالا به ايران بوده و گفته مي‌شود، راهي براي دور زدن تحريم‌ها توسط ايران بوده كه اين امر سود بسياري را نصيب اين كشور كرده است چرا كه امارات سهمي 33‌‌درصدي از واردات كالا به ايران دارد و اكنون، با وجود اين سهم و سودي كه از مراوده تجاري با ايران نصيبش مي‌شود وارد بازي تحريم‌ها عليه ايران شده است كه شايد ممنوعيت مراوده تجاري با امارات از سوي ايران پاسخي باشد به اقدامات جديد اين كشور كه به گفته رحيمي به صلاحش نيست وارد اين بازي شود.

ممنوعيت مراوده تجاري از دل بانك مركزي بيرون آمد
ديروز هر چند كه خبر ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات، تمامي نگاه‌ها را به سمت خود كشيد و تاييد و تكذيب مي‌شد و همگان منتظر بودند تا مشخص شود كه در نهايت مراوده تجاري ايران و امارات پابرجاست يا قطع شده است اما به گفته مسعود دانشمند اين خبرها ناشي از دستوري بود كه از دل بانك مركزي بيرون آمد. رييس اتاق بازرگاني ايران و امارات به شرق مي‌گويد: طبق شنيده‌هاي ما معاونت معاملات بانك مركزي دستوري صادر كرده است مبني بر اينكه هيچ‌گونه ثبت سفارش وارداتي با درهم امارات انجام نشود كه اين امر به قطع روابط تجاري ايران و امارات تبديل شده است. وي ادامه مي‌دهد: ممنوعيت معامله با درهم امارات موضوع اين ممنوعيت است نه مبادله كالا. به عبارتي ايران محدوديت معامله با درهم را مدنظر دارد و مي‌خواهد درهم را محدود كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: