چهارشنبه 21 دسامبر 11 | 12:45

توطئه برای یهودی‌سازی قدس شرقی

صهیونیست‌ها به منظور افزایش حضور خود در محله‌های فلسطینی قدس بویژه در نزدیکی شهر قدیمی، در حال اجرای یک پروژه ساخت و ساز سه‌گانه و چند مرحله‌ای شهرک‌سازی در این مناطق هستند.


کمیته برنامه‌ریزی و ساخت‌وساز رژیم صهیونیستی در اوایل هفته جاری با ایجاد 23 واحد مسکونی شهرک‌نشینی جدید برای اضافه شدن به مجموعه شهرک‌نشینی در محله “راس العامود” در شرق شهر قدیمی قدس موافقت کرد.

صدور مجوز برای ساخت واحدهای شهرک‌نشینی در قدس شرقی

“احمد صب لبن” کارشناس شهرک سازی از انجمن پژوهشگران میدانی در قدس اظهار داشت: کمیته شهرکسازی مذکور با طرح شماره 12259 برای ساخت 23 واحد شهرکسازی جدید در دو مجتمع مسکونی و نیز ساخت ساختمان سوم برای اهداف تجاری و دفتری در زمینی در نزدیکی شهرک صهیونیستی “معلیه دافید” موافقت کرده است. دو هفته پیش از این نیز، شورای محلی این شهرک صهیونیستی با ساخت 17 واحد مسکونی جدید در آن موافقت کرده بود.

یک تاجر اسرائیلی؛ صاحب پروژه جدید شهرک سازی در قدس

صب لن افزود: مجمتع های شهرک نشینی جدید در فاصله 100 متری شهرک معلیه دافید در محله راس العامود ساخته خواهد شد و قرار است “یوسف سلطان” تاجر اسرائیلی از ساکنان شهرک “جعفات زئیف” واقع در شمال شهر قدس اجرای این پروژه را برعهده بگیرد بویژه اینکه زمینی که برای ساختمان سوم و مجتمع تجاری جدید در نظر گرفته شده، متعلق به همین شخصیت است.

رقابت گروه های مختلف برای خریدن امتیاز ساخت و ساز

وی تاکید کرد: پیش از این اعلام شده بود که سلطان قصد دارد این زمین و طرح ساخت 23 واحد شهرک نشینی را به فروش برساند. حتی اخباری مبنی بر این که برخی راست گراهای صهیونیست برای خرید طرح او پیش قدم شده اند و با او گفت وگوهایی انجام داده اند.
علاوه بر این حتی برخی منابع اعلام کردند که برخی طرف های فلسطینی برای خرید طرح او وارد عمل شدند اما تاکنون این پروژه به هیچ طرفی فروخته نشده است.

پیش بینی پیروزی انجمن های صهیونیستی شهرک نشینی برای خریدن امتیاز پروژه مهم شهرک سازی قدس

انتظار می رود که انجمن “عطریت کوهنیم” و انجمن “العاد” با همکاری و پشتوانه “مسکوویتچ” میلیونر اسرائیلی بر سلطان فشار بیاورند و او را وادار به فروش پروژه کنند تا این پروژه را به پروژه شهرک سازی در راس العامود ضمیمه کنند.

پیشینه شهرک سازی در راس العامود و خواب هایی که تل آویو برای آن دیده است

صب لن در ادامه تاکید کرد: مشکل شهرکسازی در محله راس العامود به اوایل سال 1997 زمانی که 3 خانواده اسرائیلی در این محله اعلام کردند که مجتمع شهرکسازی “معلیه زیتیم” را احداث کرده اند آغاز شد و طی 14 سال گذشته به تدریج بر مجتمع های شهرک نشینی در این منطقه افزوده شد تا اینکه به 116 واحد شهرک نشینی رسید که 500 اسرائیلی در آن اسکان داده شده اند. طرح “معلیه زیتیم” هنوز در مرحله دوم توسعه قرار دارد اما صهیونیست ها قصد دارند، به طور همزمان مرحله سوم آن را نیز اجرایی کنند تا تعداد واحدهای شهرک نشینی به 150 عدد برسد.
طی این مدت برای توسعه این شهرک زمین های یک خانواده فلسطینی به اسم “حمدالله” که در نزدیکی محل اجرای پروژه شهرک سازی قرار داشت، تصرف شد و این خانواده از زمین هایشون بیرون شدند تا 34 واحد شهرک نشینی بر خرابه های منزل او از سال 1952تحت اختیار حمدالله بود، ساخته شده است.
وی افزود: ساخت و سازهای شهرک نشینی و توسعه شهرک ها در اطراف راس العامود در همین حد باقی نمی ماند. اخیرا کمیته محلی مجوز لازم برای راه اندازی گام اول طرح شهرک سازی “معلیه دافید” برای ساخت 14 واحد شهرک نشینی جدید به درخواست انجمن “البوخاریم الیهود” را صادر کرده است. این 14 واحد جدید شهرک نشینی قرار است در مقر سابق پلیس اسرائیل ساخته شود و علاوه بر آن 3 واحد دیگر نیز قرار است در مجاورت مقر سابق پلیس موسوم به «پلیس سامره و یهودا» در محله راس العامود ساخته شود. این مقر دقیقا مقر پلیس اردن در سال 1967 و پیش از اشغال قدس بود. پلیس اسرائیل این مرکز را در سال 2009 تخلیه کرد تا به مرکز جدیدش در شهرک اسرائیلی E1 منتقل شود. در مقابل انجمن الیهود البوخاریم تامین مالی پروژه ساخت مرکز پلیس جدید در منطقه E1 را برعهده گرفت.
گفتنی است که رابطه بسیار خوب و مستحکمی میان انجمن البوخاریم و انجمن شهرک سازی العاد وجود دارد.

17 واحد شهرک نشینی جدید در راس العامود به فروش گذاشته شده اند

17واحد مسکونی امروز در راس العامود آماده شده اند و امروز هر کسی که از این محله عبور کند، بیلبردهای تبلیغاتی برای فروش این واحدها را می بیند که روی آنها نوشته شده «”معلوت دافید”؛ واحدهای شهرک نشینی 3، 4،5 و 6 خوابه بسیار شیک و فاخر». از سوی دیگرطرف های مسئول اکنون اعلام می کنند در حال تلاش برای گرفتن مجوزهای لازم برای این ساخت این 17 واحد هستند. همه اینها بیانگر دوگانگی در معیارهای مقامات اسرائیلی است که از هر فرصتی برای تخریب منازل فسلطینی ها در قدس شرقی بویژه در محله های اطراف شهر قدمی قدس استفاده می کنند. از سوی دیگر همین مقامات چشمان خود را بر روی ساخت و سازهایی که هر شب و هر روز در مقر سابق پلیس در حال انجام است، می بندند.

پروژه شهرک‌سازی چندمرحله ای “معلوت دافید” برای تقویت حضور صهیونیست ها در قدس

ساخت این 17 واحد مسکونی جدید، مرحله نخست پروژه ساخت مجتمع شهرک نشینی جدید در راس العامود موسوم به “معلوت دافید” است و اکنون صهیونیست ها برای اجرای مرحله دوم آن و ساخت 104 واحد مسکونی جدید در آن در حال برنامه ریزی هستند و قرار است در نهایت 120 واحد مسکونی، یک مدرسه، یک کنیسه، یک باشگاه ورزشی نیز در این طرح ساخته شوند تا از این راه به شهرک صهیونیستی مجاور یعنی “معلیه زیتیم” نیز خدمات رسانی شود زیرا فاصله بین این دو شهرک تنها یک خیابان به عرض 5 متر است.
این خیابان دو محله راس العامود و وادی قدوم را به هم متصل می کند. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است این دوشهرک از طریق یک پل هوایی نیز به هم متصل شوند .
به این ترتیب تعداد واحدهای شهرک نشینی در این منطقه به 270 واحد به انضمام 23 واحد شهرک نشینی جدید که در آینده ساخته خواهدشد، خواهد رسید تا به این ترتیب بیشترین جمعیت شهر ک نشینی در قلب محله های فلسطینی قدس زندگی کنند .
این امر بیانگر طرح صهیونیست ها مبنی بر تقویت حضور خود در قدس در هر دو بخش شرقی و غربی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: