پنج شنبه ۰۱ دی ۹۰ | ۱۷:۰۵

آغاز بکار شبکه اسپانيايی زبان ايران

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در مراسم آغاز به کار شبکه اسپانيايي زبان بين‌المللي هيسپان تي‌وي در تهران گفت: امريکا حوزه امريکاي لاتين را به حياط خلوت خود تبديل کرده است.


محمد سرافراز روز چهارشنبه (۳۰ آذر) به سابقه حضور استعمارگرانه كشورهايي چون بريتانيا، فرانسه، اسپانيا، هلند و پرتغال در قاره امريكا اشاره كرد و گفت، با شكل گيري كشور امريكا در منطقه امريكاي شمالي، اين كشور در عصر حاضر روند استعمار در اين قاره را به تنهايي به عهده گرفت؛ به گونه‌اي كه اين كشور، حوزه امريكاي لاتين را به حياط خلوت خود تبديل كرد.

وي گفت: “شبكه تلويزيوني هيسپان تي‌وي دوازدهمين شبكه بين‌المللي اسپانيايي زبان در دنياست كه با هدف ايجاد پل ارتباطي بين ايران و خاورميانه با كشورهاي امريكاي لاتين راه اندازي شده است.”

محمد سرافراز گفت: “شبكه هيسپان تي‌وي روي پنج ماهواره قابل دريافت است كه از اين ميان دو ماهواره منطقه اروپا، دو ماهواره حوزه امريكاي لاتين را پوشش مي‌دهند و يك ماهواره نيز به امريكا اختصاص دارد.”

سرافراز از ايالت‌هاي نيو مكزيكو، نوادا، آريزونا و كاليفرنيا از جمله ايالت‌هاي امريكا نام برد كه در گذشته نه چندان دور به كشور مكزيك تعلق داشتند، اما به خاطر استعمار امريكا از مكزيك جدا شدند و به ايالات متحده پيوستند.

وي در ادامه با بيان اين كه كشورهاي امريكاي لاتين روحيه استقلال طلبي خود را حفظ كرده و داراي فرهنگ و آداب و رسوم مشترك هستند، گفت: “هم اكنون حدود ۲۰ كشور اسپانيايي زبان در امريكاي لاتين وجود دارد و در كشور امريكا نيز پنج ميليون نفر به زبان اسپانيايي سخن مي گويند.”

سرافراز جمعيت افرادي را كه در امريكاي لاتين به زبان اسپانيايي سخن مي‌گويند ۶۰۰ ميليون نفر بر آورد كرد و گفت: “اگر جمعيت برزيل را كه به زباني مركب از پرتغالي و اسپانيايي سخن مي‌گويند، به اين جمعيت اضافه كنيم، جمعيت مردمي كه به زبان اسپانيايي سخن مي‌گويند به ۸۰۰ ميليون نفر مي‌رسد.”

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيما در ادامه خاطر نشان كرد هم اكنون ۱۱ شبكه بين‌المللي اسپانيايي زبان وجود دارد، اما بيشتر اين رسانه‌ها همسو با سياست‌هاي استعمار اقدام به پخش برنامه مي‌كنند.

سرافراز ويژگي اين شبكه ايراني را ايجاد پل ارتباطي بين ايران و خاورميانه با حوزه امريكاي لاتين و انعكاس تحولات جهان از ديدگاه ايران به مخاطبان برشمرد و تاكيد كرد در گام نخست برنامه‌هاي اين شبكه به صورت ۱۶ ساعته پخش و هر دو ساعت يك بخش خبري پخش مي‌شود.

وي افزود: طي يك ماه آينده ساختمان اين شبكه به بهره برداري مي‌رسد و برنامه‌هاي اين شبكه اسپانيايي زبان نيز ۲۴ ساعته خواهد شد.

وي در عين حال خاطر نشان كرد كه هيسپان تي‌وي منحصر به برنامه‌هاي خبري نيست و توليد و پخش برنامه هاي مستند از كشورهاي امريكاي لاتين و نيز پخش مجموعه‌ها و فيلم‌هاي تلويزيوني ايراني به زبان اسپانيايي را نيز در دستور كار دارد.

سرافراز افزود: “سريال ايراني مريم مقدس نخستين مجموعه‌اي است كه به خاطر تقارن افتتاح اين شبكه با آغاز سال نو ميلادي از شبكه اسپانيايي هيسپان تي‌وي پخش مي‌شود.”

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيما در ادامه اين مراسم در پاسخ به پرسش‌هاي خبرنگاران گفت كه صدا و سيما راه اندازي شبكه‌هاي جديد تلويزيوني به ديگر زبان‌ها را نيز در دستور كار دارد.

وي هيسپان تي‌وي را ششمين شبكه برون مرزي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران عنوان و خاطر نشان كرد كه اين معاونت تاكنون شبكه‌هاي الكوثر، سحر، پرس تي‌وي، العالم، آي فيلم را راه اندازي كرده است كه تنها شبكه سحر به ۶ زبان برنامه پخش مي‌كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: