پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۱ دی ۹۰ | ۱۷:۱۰

جنبش وال‌استریت و اعلام نظر در کنگره

جنبش تسخیر وال‌استریت در صدد است تا با امضای طوماری نظرات خود را در خصوص نحوه مقابله با کسری بودجه ایالات متحده، به کنگره ببرد.


جنبش تسخیر وال‌استریت در صدد است تا با امضای طوماری نظرات خود را در خصوص نحوه مقابله با کسری بودجه ایالات متحده، به کنگره ببرد.

بنابراین گزارش، این طومار که در پایگاه اطلاع‌رسانی “تسخیر واشنگتن” ارائه شده تصریح می‌کند که جنبش ۹۹ درصدی تسخیر دارای راه‌حل‌های بهتری برای حذف کسری بودجه از اقتصاد آمریکاست.

در این طومار آمده است: پس از آنکه جنبش تسخیر از کمیته بودجه کنگره تقاضا کرد که برای جبران کسری بودجه مالیات را بر ثروتمندان افزایش داده و یا از هزینه‌های نظامی بکاهد و به خاطر این پیشنهاد تعدادی از اعضایش دستگیر شدند، روز 9 نوامبر جلسه‌ای با حضور برخی کارشناسان عالی‌رتبه برگزار شد تا راه‌حل‌هایی مبتنی بر شواهد عینی و خواسته‌های عموم تدوین شوند.

این گزارش حاکی‌ست که پیشنهادهای مردمی مزبور در یک گزارش جامع با عنوان “پیشنهادهای 99 درصد برای حل مشکل کسری بودجه: چگونه می‌توان ضمن ایجاد شغل از فاصله طبقاتی کاست و بر نحوه مصرف نظارت کرد؟” به ۱۲ عضو کمیته بودجه‌ریزی تحویل داده شده است.

بر اساس گزارش فوق، در شرایطی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به دنبال کاهش هزینه‌های عمومی نظیر خدمات درمانی هستند و تدبیری برای اخذ مالیات بیشتر از ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ ندارند، پیشنهاد 99 درصد با افزایش مالیات بر ثروتمندان در نظر دارد تا سرمایه‌گذاری‌هایی فوری برای ایجاد اشتغال به انجام رسد.

این پیشنهاد با افزایش درآمد سالانه تا 600 میلیارد دلار، کمک می‌کند که مشکل کسری بودجه ظرف دو سال حل شود. همچنین مشکل اشتغال و بحران مسکن نیز در پیشنهاد مزبور مدنظر قرار گرفته و قابل حل هستند.

جنبش ضدسرمایه‌داری تسخیر یا جنبش وال‌استریت از تاریخ 17 سپتامبر سال 2011 و با تظاهرات 700 نفر در شهر نیویورک آغاز شد اما به زودی به دیگر شهرهای آمریکا و حتی برخی کشورهای سرمایه‌داری از جمله انگلیس تسری یافت. این جنبش ظرف سه ماه اول خود شاهد بیش از پنج هزار دستگیری بوده است و انواع روش‌های خشونت‌بار از جمله استفاده از اسپری فلفل و نارنجک صوتی برای سرکوب معترضین از سوی پلیس به کار گرفته شده است.

جنبش تسخیر نسبت به نظام سرمایه‌داری، طمع شرکت‌های بزرگ و فساد حاکم بر سیستم اقتصادی آمریکا، بالاخص بانک‌ها معترض است. مردمی بودن و عدم وابستگی به نهادهای جامعه مدنی آمریکا، تداوم و اعتراض به اصل نظام سرمایه‌داری از جمله خصوصیاتی است که تحلیلگران برای جنبش تسخیر برمی‌شمارند.

نظام اقتصادی آمریکا از دهه ۸۰ میلادی با رویکردهای ریگانیسم و تاچریسم و بی‌اعتنایی شدید به طبقات ضعیف به مرور زمینه را برای گسترش اعتراضات مردمی افزایش داد. در رویکرد جدید که تحت عنوان مکتب اقتصادی شیکاگو جایگزین اقتصاد کینزی شد، دخالت دولت به نفع اقشار ضعیف و متوسط تا حدود زیادی متوقف شد و نئولیبرالیسم تمام‌عیار بر اقتصاد آمریکا سایه افکند. نئولیبرالیست‌ها یا “نهادگرایان نئولیبرال” به شکلی ایدئولوژیک معتقد به  لزوم آزاد گذاردن فرآیندهای اقتصادی و حاکمیت اصل بازار آزاد هستند.

ادامه این سیاست ظرف سه دهه گذشته لطمات سختی را به بدنه جامعه آمریکا وارد کرده است که واکنش به آن در جنبش تسخیر قابل مشاهده است. کارشناسان جنبش تسخیر را ادامه‌دار و بلند‌مدت پیش‌بینی می‌کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: