پنج‌شنبه 22 دسامبر 11 | 17:15

راه‌پيمایی يمنی‌ها از تعز ‌تا‌ صنعا

هزاران يمني با برگزاري راه‌پيمايي و پيمودن مسير ۲۷۰ کيلومتري تعز تا صنعا پايتخت اين کشور، خواهان تعقيب قضايي علي عبدالله صالح شده‌اند.


در جريان اين راه‎پيماي که به ” راه‎پيمايي زندگي” موسوم است، تظاهرکنندگان يمني فاصله ۲۷۰ کيلومتري بين تعز تا صنعا را پاي پياده طي مي‎کنند.

يمني‎ها روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر، ۳۰ آذر) اين راه‌پيمايي را آغاز کردند و قرار است روز يک‌شنبه (۲۵ دسامبر، ۴ دي) وارد صنعا شوند.

معترضان پس از ورود به صنعا با برگزاري راه‌پيمايي اعتراض‎آميز، معاهده انتقال قدرت که با ميانجي‌گري شماري از کشورهاي عربي و حمايت امريکا تهيه شده و به صالح در ازاي کناره‌گيري از قدرت، مصونيت قضايي اعطا مي‌کند را رد خواهند کرد.

بر اساس اعلام “اتحاديه انقلاب جوانان” مستقر در تعز که سازمان‌دهي اين راه‌پيمايي را به‌عهده دارد، پيش‌بيني مي‌شود مردم از شهرها و روستاهاي واقع در امتداد جاده منتهي به صنعا به تظاهرکنندگان تعز بپيوندند.

همچنين پيش‌بيني مي‌شود که هم‎زمان با رسيدن راه‌پيمايان به صنعا، ۵۰ هزار معترض به آن بپيوندند.

به گفته سازمان‌دهندگان اين راه‌پيمايي ۴ روزه، هدف از اين اقدام ارسال اين پيام به شوراي امنيت سازمان ملل و اتحاديه عرب است که يمني‌ها، خواهان محاکمه صالح و مقامات رژيم وي به جرم کشتار صدها معترض از ابتداي خيزش مردمي در اين کشور در اواخر ژانويه هستند.

آن‌ها همچنين ابراز اميدواري کردند که اين راه‌پيمايي با اعمال فشار به دولت وحدت ملي يمن که به تازگي تشکيل شده است، موجب لغو مصونيت صالح و ساير مقامات رسمي رژيم يمن شود.

صالح که ۳۳ سال زمام‌داري يمن را به‌عهده داشته است در ۲۳ نوامبر با امضاي معاهده انتقال قدرت در عربستان سعودي ضمن استعفا از رياست جمهوري و در ازاي دريافت مصونيت قضايي، قدرت را به عبدربه منصور هادي، معاون خود واگذار کرد.

معاهده انتقال قدرت با ميانجي‌گري کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس تهيه شد و از حمايت امريکا برخوردار بود.

عبدالله صالح در حال حاضر و تا زمان برگزاري انتخابات در يمن در ماه فوريه و تعيين جانشين‌اش به‌عنوان رئيس جمهوري افتخاري يمن باقي مي‌ماند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: