دوشنبه 26 دسامبر 11 | 10:57

روز شمار «می‎آییم؛ نمی‎آییم!»

بحث شرکت در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یا تحریم آن. بحث دنباله‎داری است که تنها مختص امروز نیست. روزشمار این مطلب، به مهم‎ترین موضع‎گیری‎‎ها پیرامون حضور اصلاح‎طلبان می‎پردازد


بحث شرکت در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یا تحریم آن. بحث دنباله‎داری است که تنها مختص امروز نیست. روزشمار زیر، به مهم‎ترین موضع‎گیری‎‎ها پیرامون حضور اصلاح‎طلبان می‎پردازد:

8 دی 89
سیدمحمد خاتمی سه شرط را برای بازگشت اصلاح‎طلبان به نظام مطرح کرد. این شروط عبارتند از: 1- آزادی بی‎قید و شرط همه زندانیان فتنه 2- پایبندی به قانون اساسی و اجرای همه‎جانبه و کامل آن 3- فراهم آوردن سازوکاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد

‎15 دی 89
‎ آیت‎الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در واکنشی به اظهارات خاتمی تصریح کرد: «نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست»

25 دی 89
محمدرضا خباز در گفت‎وگو با هفته نامه پنجره درباره پیش‎شرط‎‎های خاتمی گفت: «به اعتقاد من همه باید شروط قانونی را بپذیرند و اگر شرط غیرقانونی از سوی کسی مطرح شد نباید آن را پذیرفت.»

9 بهمن 89
سایت جرس در نامه‎ای خطاب به سیدمحمد خاتمی با انتقاد از تمایل او به شرکت جبهه اصلاحات در انتخابات مجلس آینده نوشت: «شما از طرف چه‎کسانی شرایط را تعیین می‎کنید، جنبش سبز، اصلاح‎طلبان، روحانیت، مردم؟!»

4 اسفند 89
سیدمحمد خاتمی اوضاع را برای حضور اصلاح‎طلبان نامساعد دانست و انگشت اتهام خود را به‎سوی کار‎های غیرقانونی سران فتنه دراز کرد.

28 تیر 90
‎سیدمحمد خاتمی گفت: «فضا باز شود، حبس‎ها و حصر‎ها منتفی شود تا همگان در انتخابات شرکت کنند.»

‎6 مرداد 90
عبوالواحد موسوی لاری با اشاره به شروط مطرح شده توسط سیدمحمد خاتمی، گفت:‎ «بنده این مسائل را شرط‎گذاری برای نظام نمی‎دانم.»

‎9 مهر 90
محمدرضا تابش، رییس فراکسیون اصلاح‎طلبان مجلس، ضمن رد پیشنهاد برخی اصلاح‎طلبان مبنی بر «برگزاری انتخابات تحت‎نظر بیگانگان»، گفت: «بنده این‎که انتخابات تحت نظارت دیگران برگزار شود را نمی‎پسندم و از آن استقبال هم نمی‎کنم.»

16 مهر 90
محمدرضا خاتمی: «ملاک حضور اصلاح‎طلبان، تحقق شرایط خاتمی است.»

16 مهر 90
مصطفی کواکبیان: «اصلاح‎طلبان بر سر شرکت در انتخابات اختلاف دارند.»

23 مهر 90
۱۴۳ فعال سیاسی در نامه‎ای به خاتمی مدعی شدند: «چشم‎انداز روشنی برای انتخابات سالم وجود ندارد.»

14 آبان 90
36 تن از زندانیان فتنه در نامه‎ای، خواستار تحریم انتخابات آتی مجلس از سوی اصلاح‎طلبان شدند. این درحالی است که افراد که نام آن‎ها به‎عنوان امضاکننده نامه آمده بود، امضای خود را تکذیب کردند. ‎

29 آبان 90
محمدعلی ابطحی خبر داد: «افرادی از جریان اصلاحات در انتخابات شرکت می‎کنند که نام و نشانی از ائتلاف اصلاح‎طلبی ندارند و به‎صورت فردی و مستقل دیده خواهند شد.»

12 آذر 90
دبیر کل حزب مردم‎سالاری، از احزاب جبهه دوم خرداد، گفت: «این حزب برای شرکت فعال و ارائه لیست در انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده است.»

‎13 آذر 90
داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس، گفت: «گروه‎‎های بیست‎گانه اصلاح‎طلبان یک ماه فرصت دارند تا در خصوص شرکت یا عدم شرکت در انتخابات به جمع‎بندی نهایی برسند.»

13 آذر 90
محمد موسوی خوئینی‎ها‎ در سایت شخصی خود، فرصت را برای ورود اصلاح‎طلبان به انتخابات مجلس نهم، تمام شده دانست.

22 آذر 90
رییس دوره‎ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، از تصمیم این شورا به ارائه نکردن لیست انتخاباتی برای انتخابات مجلس نهم خبر داد.

‎26 آذر 90
رسول منتجب‎نیا در واکنش به بیانیه اخیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: «هیچ‎کس نمی‎تواند مانع کاندیداتوری انفرادی اشخاص در انتخابات شود.»

26 آذر 90
ائتلاف اصلاح‎طلبان جوان با صدور بیانیه‎ای، اصلاح‎طلبان متعهد به اندیشه‎‎های ناب امام خمینی (رحمت‎الله‎علیه) و رهبرمعظم انقلاب را به حضور در انتخابات مجلس دعوت کرد.

27 آذر 90
اسحاق جهانگیری، وزیر صنایع دولت خاتمی، با غیرواقعی خواندن قهر اصلاح‎طلبان گفت: «تحریم انتخابات بیشتر شبیه یک شوخی است.»

27 آذر 90
احمد خرم، وزیر راه دولت خاتمی، با پیش‎بینی رد صلاحیت اقلیت مجلس هشتم، گفت: «اگر شورای نگهبان رد صلاحیت را کنار بگذارد، شاید بتوان اقدام مؤثری انجام داد.»

‎27 آذر 90
محمد موسوی خوئینی‎ها:‎ «در انتخابات راه‎مان نمی‎دهند که بخواهیم شرکت کنیم»

27 آذر 90
محمدعلی ابطحی ضمن مخالفت با طرح ادعا‎هایی همچون نظارت خارجی بر انتخابات، گفت: «تحریم اساسا با فلسفه اصلاح‎طلبی جور درنمی‎آید.»

‎28 آذر 90
صادق خرازی گفت: «اگر اصلاح‎طلبان در انتخابات شرکت نکنند، خود را از صحنه سیاست داخلی حذف می‎کنند.»

28 آذر 90
سیدمحمد خاتمی در جمع خبرنگاران: «اصلاح‎طلبان ابدا انتخابات را تحریم نمی‎کنند و در آن شرکت خواهند کرد.»

28 آذر 90
سیدمحمد خاتمی در جمع خبرنگاران: «راجع به شرکت در انتخابات حرف‎های خود را زده‎ام و انتظار داشتم شرایطی فراهم شود که همه بتوانند در انتخابات شرکت کنند؛ اما متأسفانه این شرایط واقعا فراهم نشد.»

30 آذر 90
39 تن از فتنه‎گران با صدور بیانیه‎ای، مدعی شدند که «این انتخابات هیچ شباهتی با انتخابات مطرح شده در قانون اساسی کشور که هدف آن اعمال حاکمیت مردم است، ندارد.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: