چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۱۰ دی ۹۰ | ۰۹:۰۰
گفت و گو با کارگردان فیلم‌«نامه‌ها، عکس‌ها، آدم‌ها»

جشنواره عمار‌ در ابتدای جاده‌ امید

جشنواره عمار، قطعا یک نقطه‌ی امید و یک نقطه شروع است که باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد؛ مخصوصا از جانب به بچه‌هایی به این گفتمان علاقه‌مندند. به نظرم اصلا نباید معطل مسئولین شد. در این حوزه خود بچه‌ها باید زیاد خودشان را در معرض کار قرار دهند تا بیش‌تر نقد شوند.


تریبون مستضعفین- «نامه‌ها، عکس‌ها،‌ آدم‌ها» از جمله آثاری بود که در دومین روز از جشنواره مردمی فیلم عمار به نمایش و نقد گذاشته شد. در حاشیه جشنواره با «محمدرضا خردمندان» کارگردان جوان این فیلم گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

یکی از دلایل برگزاری جشنواره فیلم عمار خلأیی بود که در حوزه تولید فیلم‌هایی هم سو با اهداف و آرمان‌های انقلاب دیده می‌شد. به نظر شما خلأ از عدم حمایت نهادهای مسئول ناشی شده است یا نبود نیروی متعهد و متخصص؟

این مسئله یک مقدار بر می‌گردد به خاستگاه و تاریخ هنر ادبیات داستانی و نمایشی که با جریان روشنفکری وارد ایران شد؛ به خصوص در حوزه داستان که پایه فیلم و کار نمایشی است. این یک قدمت غربی و روشنفکری دارد. اولین اتفاق‌های ادبی ما ترجمه‌ی آثار ادبی فرانسه یا کشورهای غربی بود. در حقیقت ادبیات آمیخته با این جریان در ایران شکل گرفت و بعد هم که انقلاب اتفاق افتاد.

ما بعد از انقلاب باید در این حوزه بازنگری جدی می‌کردیم؛ به خصوص بچه‌های نسل انقلاب و بچه‌هایی که انقلاب را ایجاد کردند باید در این حوزه خیلی زودتر از این ها وارد می‌شدند. باید به یک ترجمه‌ی جدیدی می‌رسیدند و در واقع نگاه جدیدی را پیدا و ارائه می‌کردند. اما این اتفاق نیفتاد. من فکر می‌کنم جنگ هم باعث شد یک مقدار، این فاصله بیشتر شود. امروز با این‌که کمی دیر شده است اما خیلی اتفاق خوبی است. یعنی حضوری که بچه‌ها پیدا کرده‌اند و تلاش می‌کنند که خودشان را برسانند و حرف خودشان را بزنند به نظرم خیلی ارزشمند است هرچند که دیر است ولی خیلی خوب است.

یعنی فکر می کنید کم کاری از نهادهای مسئول بوده است؟

قطعا این طور بوده است. یعنی فکر می‌کنم ما در این سی سال گذشته یک دوره گیجی عجیب و غریبی را طی کردیم. مسوولین فرهنگی ما در یک دوره‌ای خیلی شتاب زده عمل کردند. دریک مقطعی اصلا عمل نکردند. البته این قدر درگیر مسائل سیاسی و یا مسائل دیگر شدند که دیگر فرصتی برای تمرکز روی بخش فرهنگی نماند.

ما اصلی‌ترین ضربه را از مسئولینی خوردیم که اصلا ارتباطی با این حوزه‌ها نداشتند. یعنی کسانی آمدند در این جایگاه‌های فرهنگی و نهادها نشستند که اصلا دانشی نسبت به این حوزه‌ها نداشتند چه برسد به این که بخواهند نگاه و گفتمان جدیدی بخواهند تولید کنند.

پس فکر می کنید برگزاری چنین جشنواره هایی می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای تولید کنندگان آثار؟

جشنواره عمار، قطعا یک نقطه‌ی امید و یک نقطه شروع است که باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد؛ مخصوصا از جانب به بچه‌هایی به این گفتمان علاقه‌مندند. به نظرم اصلا نباید معطل مسئولین شد. در این حوزه خود بچه‌ها باید زیاد خودشان را در معرض کار قرار دهند تا بیش‌تر نقد شوند. برای حفظ این فضای ایجاد شده باید خیلی جدی‌تر کار را دنبال کرد. اگر با تنبلی که الان دچارش هستیم بخواهیم ادامه دهیم نتیجه نمی‌دهد. حتی باید تمام آثار خوب دنیا را مطالعه کنیم؛ چه در حوزه فیلم، و چه در حوزه داستان. نقد خودمان را نسبت به کارها داشته باشیم کار خودمان را هم انجام دهیم.

چقدر به آخر و عاقبت این جشنواره امیدوارید؟

وجه تمایز این جشنواره با جشنواره‌های دیگری که در کشور برگزار می‌شود این است که تیم اجرایی این جشنواره قرار نیست به مسئولین جواب پس دهند. جز نسبت به مردم، به دیگران دِین و وابستگی ندارند که بخواهند در راستای سلیقه‌ی آن‌ها حرکت کنند و خیلی نکته‌ی خوبی است.

پیشنهادی هم برای بهتر شدن کار دارید؟

تبلیغات خوبی برای این جشنواره انجام نشد و استقبالی که باید صورت نگرفت. شاید باید برای برگزاری چنین جشنواره‌هایی یک دور خیز جدی کرد. باید در طول سال این جریان و فضایی که در جشنواره ایجاد می‌شود باید خیلی جدی‌تر ادامه پیدا کند و خروجی این تداوم جریان آثاری باشد که ما در جشنواره شاهد آن هستیم. اگر انقطاعی در این بین حاصل شود مسلما نتیجه‌ی لازم را نخواهیم گرفت.

خیلی از فیلم ها که در جشنواره هستند فیلم هایی هستند که قبلا هم خیلی دیده شد‌ه‌اند. در خیلی از جشنواره‌ها حضور داشته‌اند، این نقد به خود من هم وارد است. ما نباید به این که خیلی تعداد فیلم‌هایمان زیاد باشد افتخار بکنیم یا این که حتما دنبال این باشیم که آمار فیلم‌هایمان بالا باشد؛ نه به نظرم تعداد فیلم‌ها ملاک نیست؛ کیفیت آثار ملاک است و در واقع نگاه درستی که در فیلم ها حاکم است باید ملاک ارزیابی قرار بگیرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: