شنبه 31 دسامبر 11 | 20:59

3 اقدام ناوشکن جماران در رزمایش ولایت

حضور مقتدرانه ناوشکن “جماران” در رزمایش بزرگ ولایت ۹۰، مهر تأیید دیگری بر کارآمدی این نماد اقتدار نیروهای مسلح کشورمان در انجام مأموریت‌های محوله علیرغم دروغ پردازی‌های رسانه‌های غربی در خصوص آن است.


بزرگترین رزمایش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های جنوب شرق کشور از تنگه هرمز تا مدار ۲۰درجه شمالی در بعد عملیاتی و مدار۱۰درجه شمالی در بعد اطلاعاتی شامل محدوده‌ای به وسعت ۲میلیون کیلومتر مربع از دوم دی ماه آغاز و هم اکنون در حال برگزاری است.

در این رزمایش انواع یگان‌های موجود در نیروی دریایی اعم از ناوهای لجستیک، ناوشکن‌ها، ناوچه‌های موشک انداز، زیردریایی‌های سبک و سنگین، یگان‌های پروازی، هواپیماهای بدون سرنشین و انواع سامانه‌های جنگ الکترونیک، اژدرها و موشک‌های برد بلند، برد کوتاه و برد متوسط برای نشان دادن اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دفاع همه جانبه از آب‌های ساحلی و منافع کشورمان در آب‌های آزاد وبین‌المللی به کارگیری شده‌اند.

در این میان ناوشکن جمهوری اسلامی ایران “جماران” به عنوان بزرگترین نماد اقتدار و خودکفایی ارتش در بعد خودکفایی در تأمین نیازهای عملیاتی جایگاه ویژه‌ای در رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۰ دارد.

جماران؛ سرفرمانده رزمایش ولایت 90

در این رزمایش ناوشکن جماران به عنوان یگان سرفرماندهی رزمایش عمل کرده تا برای اولین بار در رزمایش‌های نیروی دریایی یک ناو بومی و ساخته شده توسط جمهوری اسلامی ایران سرفرماندهی رزمایش را بر عهده داشته باشد.

نجات و رهایی نفت‌کش عربستانی در آب‌های آزاد توسط ناوشکن جماران

در دومین روز از رزمایش دریایی ولایت ۹۰ بود که بنا بر اعلام مرکز دریایی مستقر در چابهار یک نفتکش متعلق به کشور عربستان در پی نزدیکی چند فروند قایق ناشناس از یگان‌های موجود در منطقه درخواست کمک کرد که پس از این اعلام، رزم‌ناو جماران در کمترین زمان ممکن خود را به منطقه استقرار نفتکش عربستانی رساند و در پی این حضور قایق‌های ناشناس منطقه را ترک و نفتکش عربستانی به مسیر خود ادامه داد.

اخطار جماران به یگان پروازی کشورهای فرامنطقه‌ای

در دومین روز از برگزاری رزمایش دریایی ولایت 90 یک فروند بالگرد متعلق به نیروهای فرامنطقه‌ای حاضر در آب‌های آزاد قصد نزدیکی به محدوده تمرینی یگان‌های نیروی دریایی ارتش در رزمایشی را داشت که با اخطار جدی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران در منطقه مواجه و پس از این اخطار جدی بود که بالگرد بیگانه مجبور به ترک منطقه مورد نظر شد.

بنابراین گزارش طبق قوانین بین‌المللی هنگامی که رزمایشی در محدوده‌ای مشخص در حال برگزاری باشد، کشورهای دیگر حق ورود و نزدیکی به این منطقه را نداشته و جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است به صورت جدی با اینگونه اقدامات برخورد خواهد کرد که یک نمونه آن اخطار ناوشکن جماران به بالگرد کشور فرامنطقه‌ای بود.

ناوشکن جماران به عنوان اولین ناوشکن کاملا ایرانی و ساخته شده توسط متخصصان داخلی در حالی با قدرت تمام در رزمایش بزرگ ولایت دریایی ۹۰ حاضر شده است که تنها چند روز پیش از آغاز این رزمایش با پشت سر گذاشتن اولین مأموریت برون‌مرزی خود در دریای سرخ و خلیج عدن به کشور بازگشته بود.

ناوشکن جماران آماده حضور در اقیانوس اطلس است

بنابر گفته امیردریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران این مسائل نشان دهنده آمادگی و کارآمدی ناوشکن ساخته شده توسط متخصصان کشورمان است در حالیکه کشورهای غربی با تبلیغات منفی علیه این نماد اقتدار جمهوری اسلامی ایران سعی در ناکارآمد نشان دادن آن داشتند.

به گفته امیر سیاری آمادگی ناوشکن جماران در حدی است که هیچ مشکلی برای حضور در آب‌های آزاد حتی در اقیانوس اطلس را نداشته و در صورت دستور آماده است تا در این آب‌های دوردست نیز حضور پیدا کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: