یکشنبه 01 ژانویه 12 | 12:40

ثبت خاطرات دفاع مقدس کشور را بیمه می‌کند

رئیس انجمن حمایت از فلسطین گفت: ثبت خاطرات دفاع مقدس کشور را بیمه می‌کند و کمرنگ شدن این پشتوانه خطر تحریف به دنبال دارد


مجتبی رحماندوست شامگاه شنبه در اولین جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس استان قم که در تالار آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد، با اشاره به تاکید‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حفظ خاطرات دفاع مقدس و تبدیل آن به داستان کوتاه و رمان اضافه کرد: به برکت این راهنمایی‌ها و مجاهدت‌های عده‌ای امروز داستان کوتاه جنگ زیاد خلق شده و در رمان هم سرمایه اندکی داریم که نگذاشته‌ایم یاد و خاطره دفاع مقس از بین برود.

کمرنگ شدن پشتوانه ادبی دفاع مقدس خطر تحریف به دنبال دارد

وی ادامه داد: ثبت خاطرات دفاع مقدس اگر از بین برود و پشتوانه آن کمرنگ شود با بالارفتن سن رزمندگان و وفات آنان امکان تحریف دفاع مقدس به شدت احساس می‌شود لذا هر کار ادبی و هنری و فیلم و رمان و… که بتواند تصویری واقعی از دفاع مقدس ارائه کند منبع و انبار آن خاطرات دفاع مقدس است.

پژوهشگر دفاع مقدس با بیان اینکه خاطرات رزمندگان پشتوانه‌ای برای این است که تاریخ دفاع مقدس تحریف نشود تأکید کرد: اگر خاطرات مستند نباشد به شدت امکان تحریف دفاع مقدس و انقلاب اسلامی وجود دارد و آنچه معیار درستی تاریخ دفاع مقدس است، مستندات و خاطرات است وگرنه تاریخ دفاع مقدس به سمت عالم خیال و تحریف پیش خواهد رفت.

وی در تعریف خاطره اظهار داشت: مستند‌ترین تاریخ شخصی که با همپوشانی با آثار دیگران در نقطه خاطره آفرین حضور داشته و تاریخ ملی چند بعدی را ارائه می‌کند که بازتاب ملی دارد.

رئیس دفتر ادبیات بیداری حوزه هنری، با رد تعریف غرب از رمان و تاکید بر عدم پایبندی به قواعد ادبیات غربی در رمان نویسی ادامه داد: در حال حاضر خاطره به علاوه جاذبه می‌تواند رمان نوین ایران از دفاع مقدس را بسازد؛ در شرایطی هستیم که بسیاری از خاطرات جنگ قابل تبدیل شدن به رمان است.

کتب دفاع مقدس دارنده بالا‌ترین تیراژ

رحماندوست تصریح کرد: تیراژ تمامی کتب در طول تمام چند دهه قبل و بعد از انقلاب به اندازه تیراژ رمان‌های دفاع مقدس نبوده است که نمونه آن دا و بر خاک‌های نرم کوشک است که چند صد مورد بازچاپ شده است.

وی با تاکید مجدد بر تعریف رمان از دیدگاه ادبیات غرب که زمان و مکان تخیلی رکن آن است گفت: هر اندیشه‌ای را که بتوان در قالبی جذاب به خواننده ارائه دهیم و خواننده آن را دریافت کند رمان است می‌خواهد مستند باشد یا نباشد.

این پژوهش‌گر دفاع مقدس، تاکید کرد: آنقدر مبانی نظری رمان غربی را در طول ۳۰ سال اخیر سعی کرده‌اند به خورد ما دهند که وقتی جوان نویسنده‌ای می‌خواهد بدون پایبندی به قواعد رمان نویسی در غرب دست به این کار بزند چنان تخطئه می‌کنند که فرد پشیمان می‌شود در حالی که غیرمستند بودن که در رمان کلاسیک غربی آمده اصلا برای ما قابل قبول نیست.

دفاع مقدس آئینه تمای نمای فضایل و خصایل ملت ایران

وی تأکید کرد: جنگی که هشت سال طول کشید آئینه تمام نمای همه فضائل و خصائل و خصوصیت برجسته و نقاط ضعف این ملت است که بالا‌ترین سرمایه برای خلق آثار ادبی و هنری است.

رئیس انجمن دفاع از فلسطین بیان داشت: آینده این کشور را سرمایه خاطرات و ثبت ان‌ها بیمه می‌کند.

وی ادامه داد: نسل جدیدی که جنگ را ندیده است باید تمرین خاطره نویسی کند چون این کشور حوادث زیادی پیشرو دارد.

چالش مهم دنیای امروز

رحماندوست بیان داشت: چالش عمده امروز دنیا میان صهیونیسم و فرزندان امام (ره) است که نه ما حاضر به پذیرش سلطه آنان هستیم و نه آنان حاضرند تسلیم ما شوند و مطمئنا دست از سر ما برنخواهند داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: