دوشنبه 02 ژانویه 12 | 14:40

مجلس‌ـ‌دولت: برخورد نزديك از نوع سوم

دعوا، زد و خورد و درگيري عمدتا موضوعاتي هستند كه همه ما در خلال رفت آمد هاي روزمره مان ممكن است در سطح جامعه با آنها برخورد داشته باشيم اما ماهيت اين نوع از برخورد فيزيكي زماني متفاوت مي شود كه اين اتفاق در يك جلسه‌اي رسمي مثل صحن علني مجلس اتفاق بيفتد!


نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مهمانان صحن علنی مجلس (از جمله نمایندگان مجلس تونس) در هفته گذشته شاهد درگیری فیزیكی بین یك نماینده دولت و یك نماینده مجلس بودند؛ اقدامی كه اگرچه بی سابقه نبود اما تاسف بسیاری از حاضرین را به خاطر هتك حرمت جایگاه قوای كشور برانگیخت.

سه شنبه ششم دی ماه بهروز مرادی رییس سازمان هدفمندی یارانه ها از طرف دولت برای ارائه گزارشی در خصوص استفساریه ماده 12 قانون یارانه‌ها در صحن حاضر شد و پس از ارائه گزارش در صندلی خود مستقر شد كه در همین حال حسینی نماینده فریمان به وی مراجعه كرده و آمار ارایه شده از سوی وی را دروغ خواند و این در حالی است كه پیش از این مقام معظم رهبری همه فعالان سیاسی را نصیحت كرده بودند كه آمار رسمی را زیر سوال نبرده و در آن تشكیك نكنند.

به هر روی مرادی نیز با دفاع از آماری كه ارائه كرده بود به او گفت كه آمار مدنظر وی آماركوچه و بازاراست، حسینی هم كه این حرف وی را توهین به خود تلقی كرده بود برآشفت و سیلی محكمی را حواله مرادی كرد كه خراشی را روی گردن مرادی ایجاد نمود و البته این بار مرادی عكس العمل متقابل نشان داد.

در پی این درگیری، علی لاریجانی رییس مجلس دستور اخراج مرادی از صحن علنی را صادر كرد كه این امر با واكنش كلامی شدیدی همراه شد.

اگرچه گفته شد كه با وساطت برخی نمایندگان مرادی و حسینی با یكدیگر آشتی كردند اما جراحت این درگیری آن هم در صحن علنی مجلس قطعا تا مدتها باقی خواهد ماند.

البته این نخستین درگیری ایجاد شده در مجلس نیست، در ابتدای سال جاری هنگام بررسی جزییات بودجه 1390 نماینده اردبیل با سیلی به استقبال گرجستانی عضو معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری رفت كه در نهایت با وساطت نمایندگان دیگر، گرجستانی را از محل درگیری دور كردند.

در تاریخ بهمن 88 هم در جلسه بررسی مشکلات مردم خاوه (یکی از روستاهای ورامین)، نماینده مردم ورامین در مجلس پس از درگیری لفظی با بخشدار به صورت وی سیلی زد تا سیلی‌خوردگان دولت رقم قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

یكی دیگر از سیلی های نواخته شده در مجلس هم متعلق به زارعی بود كه به دنبال تلاش عباسی نماینده دولت برای متقاعد کردن نمایندگان در پس گرفتن استیضاح وزیر کشور به گوش وی سیلی زد، اگرچه بعدها زارعی هم از نماینده دولت حلالیت طلبید، البته برخی اوقات خود نمایندگان هم با هم درگیری‌هایی داشته‌اند، به عنوان مثال در ماههای پس از انتخابات ریاست جمهوری مجلس هم پس از قرائت گزارش محمد حسن ابوترابی فرد رئیس كمیته بررسی كننده حوادث تهران، برخی نمایندگان از جمله جانی عباسپور نماینده قزوین و طاهرخانی نماینده تاكستان با یكدیگر درگیر شدند.

رفتار عجیب یك نماینده مجلس با یك خبرنگار در مجلس نیز از موارد ویژه مجلس هشتم است.

هنگامی كه یك خبرنگار از یكی از نمایندگان درباره حادثه كهریزك سوال كرد، وی با عصبانیت خطاب به وی گفت: تو غلط كرده‌ای كه …

مورد دیگری هم حكایت از این دارد كه زمانی فتاح وزیر وقت نیرو به همراه تعدادی از مدیرانش از جمله نامجو مدیرعامل وقت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور كه بعدها وزارت نیرو را به عهده گرفت به مجلس رفته بودند تا پاسخگوی سوالات نمایندگان باشند اما ناگهان یكی از نمایندگان، به سمت نامجو آمده و به بهانه اینکه نامجو وقت ملاقات به وی نداده است، محکم به صورت وی سیلی زده است، البته گفته شده كه همان شب لاریجانی رییس مجلس و همچنین تعداد دیگری از نمایندگان از جمله نماینده مذکور با تماس‌های حضوری و تلفنی از نامجو دلجویی کردند. البته جدا ازاین سیلی‌های سیاسی ، رفتارهای معدودی از نمایندگان مجلس در برهه‌هایی بسیار خبرساز شده است. مانند اتفاقی كه در جلسه رای اعتماد سجادی وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت ورزش و جوانان روی داد.

هنگامی كه آقای رییس‌جمهور در حال بیان دیدگاه‌های خود بود، عده‌ای از نمایندگان با هیاهو و دو دو كردن‌های متوالی در سخنرانی رییس‌جمهور اخلال ایجاد كردند.

زشتی این موضوع چنان بود كه واكنش تند رهبر معظم انقلاب را در پی داشت و معظم‌له به صراحت نمایندگان مجلس را سرزنش نمودند، البته در ابتدای سال جاری هم هنگامی كه فرزین سخنگوی كارگروه تحول اقتصادی درحال بیان آمار افراد یارانه‌بگیر بود، حمیدرضا كاتوزیان در قالب تذكری، آمار فرزین را دروغ دانست و گفت: عده‌ای می‌خواهند مجلس را دست بیندازند! و البته فرزین در جواب خطاب به كاتوزیان كه او را دروغگو خوانده بود گفت: به جای تهمت زدن، به آمار مركز آمار مراجعه كنید و همان زمان عادل آذر پشت تریبون رفت و به آمار فرزین صحه گذاشت.

با پیشینه یاد شده از برخی درگیری ها در مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد آنچه بیش از همه می تواند شان و جایگاه مجلس به عنوان قوه قانونگذاری نظام اسلامی را حفظ كند، رفتار ساكنان صندلی های سبز بهارستان با محوریت قرار دادن آموزه های اسلامی است؛ چنانچه از گذشته هم گفته شده كه «حرمت امامزاده با متولی آن است.»

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: