چهارشنبه 04 ژانویه 12 | 10:00

برای نقد نیازی به بی‌نماز و جن‌گیر خواندن دیگران نیست

ما در حوزه انقلاب و عدالت و آزادی و گفتمان امام حرف‌های بسیاری داریم. ما یك مشت كوتوله نیستیم كه برای انتقاد از مخالفانمان نیاز به جن گیر كردن، بی نماز كردن، كافر کردن، طرفدار اسلام منهای روحانیت كردن و ضد ولایت فقیه كردن افراد داشته باشیم.


به گزارش تریبون مستضعفین نویسنده وبلاگ فرزند روح‌الله در یادداشتی ضمن تاکید بر لزوم رعایت اخلاق در برخورد با همه بدون استثنا از آن‌چه «تقلیل دادن نگاه آرمانخواهانه به مباحث جلسات خصوصی و شایعات و توهمات خاله زنكی» در برخورد با مجموعه‌ی موسوم به جریان انحرافی انتقاد کرد.

وحید اشتری در ابتدا با اشاره به این که «یكی از مهمترین كارهای امام برگرداندن اخلاق به شكل تمام عیار به سیاست بود» به مقایسه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی امام‌ علی در برابر سیاست‌ورزی پر از فریب و بی‌اخلاقی معاویه پرداخت.

وی در ادامه نوشت: «مخالفمان چه آقای مشایی باشد چه دولت باشد چه ساكتین فتنه باشند چه هاشمی باشد چه اصلاح‌طلب‌ها و چه هركس دیگری ما اهل تهمت زدن و فحش دادن نیستیم. ما یك سری انتقاد آرمانخواهانه داریم در مورد سیاست‌گذاری‌های لیبرال، در مورد نگاه غلط فرهنگی در مورد سازش كاری در سیاست خارجی در مورد هزار تا چیز دیگر.»

نویسنده در ادامه‌ی یادداشت «تقلیل دادن نگاه آرمانخواهانه به مباحث جلسات خصوصی و شایعات و توهمات خاله زنكی در مورد جن گیری و صندلی خالی برای امام زمان» را چه از زبان حامیان میرحسین موسوی در ایام انتخابات و چه الان از زبان برخی خودی‌ها من جمله حجت‌الاسلام ذوالنور را بی‌اهمیت خواند.

وی هم‌چنین با اشاره به سخنان رهبری در نمازجمعه‌ی ۲۹ خرداد که در آن به شدت از نسبت‌دادن رمالی و جن‌گیری به دولت انتقاد کرده بودند ضمن طرح این سؤال از منتشرکنندگان امروز این شایعه‌ها که آیا آن‌زمان رهبری سخنی خلاف واقع گفتند این نوع خبرها را بی‌اعتبارتر از آن دانست که بر پایه آن‌ها بتوان تحلیل کرد.

اشتری در ادامه‌ی یادداشت با اشاره به این که این بی‌اخلاقی‌ها در نزدیکی انتخابات بیشتر می‌شود، این انتقاد را به بسیاری از فعالان جبهه‌ی «خودی» وارد دانست که اصلا اهل مراعات اخلاق در سیاست نیست‌اند.

وی برخوردهای بسیاری از خودی‌ها را چه آن زمان که هر منتقد دولت را «را ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه و بی بصیرت و بازی‌کننده در زمین دشمن» می‌خواندند و چه الان که مدعی‌ پی‌بردن به انحراف دولت‌اند٬ غیراخلاقی دانست و روش‌شان را «راه‌اندازی كارخانه ضد انقلاب‌سازی و طرد از انقلاب» دانست.

نویسنده با اشاره به سخنان یکی از روحانیون عضو یکی از ائتلاف‌های سیاسی که مخالفین این ائتلاف را «معتقد به اسلام منهای روحانیت» خوانده بود٬ به این نکته اشاره کرد که وقتی یک استاد اخلاق این‌گونه بی‌اخلاقی می‌کند و مخالفین جریان سیاسی خود را از کوچک و بزرگ این چنین وصف می‌کند از دیگران چه انتظاری می‌توان داشت؟

وی در ادامه به انتشار گسترده خاطره‌ای از این استاد اخلاق اشاره کرد که در آن به شوخی اعضای یکی از احزاب اصلاح‌طلب را بی‌دین و بی‌نماز خوانده بود و نوشت: «این كجایش سیره امام و خط امام و پایداری بر ارزش هاست؟»‌

اشتری در پایان نوشت: «ما در حوزه انقلاب و عدالت و آزادی و گفتمان امام حرف‌های بسیاری داریم. ما یك مشت كوتوله نیستیم كه برای انتقاد از مخالفانمان نیاز به جن گیر كردن، بی نماز كردن، كافر کردن، طرفدار اسلام منهای روحانیت كردن و ضد ولایت فقیه كردن افراد داشته باشیم.»

گفتنی‌ است با نزدیک شدن به انتخابات مجلس نهم و مشخص‌تر شدن مرزبندی‌های جبهه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی٬ مانند گذشته فضای تهمت و شایعه‌پراکنی نیز هم علیه کسانی که خطری بالقوه برای نظام تلقی می‌شوند و هم بین رقبای سیاسی متعلق به گفتمان موسوم به اصولگرایی گسترش یافته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: