سه‌شنبه 03 ژانویه 12 | 23:04

روایت آیت‌الله جوادی از دیدار با گورباچف

آیت‌الله جوادی‌آملی ‌با اشاره به نحوه موضع‌گیری گورباچف در برابر پیام امام گفت: گورباچف تصور می‌کرد که نمایندگان ایران به عنوان کشوری جنگ زده برای جلب کمک‌های مادی به شوروی آمده‌اند، اما او پس از شنیدن پیام امام حرفی برای گفتن نداشت


آیت‌الله عبدالله جوادی آملی عصر امروز در دیدار سفرای جمهوری اسلامی و نمایندگان جامعة المصطفی العالمیه(ص) در خارج از کشور با اشاره به جایگاه و نقش سفرای جمهوری اسلامی و وظیفه مهم و خطیری که بر دوش دارند، گفت: کسی که به عنوان سفیر ایران است باید با تسلط به اسلام، اندیشه اصیل اسلامی و زبان دینی در جوامع مختلف حضور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نباید پیشرفت‌های مادی غربی‌ها ما را مرعوب کند، اضافه کرد: امام خمینی(ره) پیامی به گورباچف نوشته و نامه ایشان تعیلمی بود نه تسیلمی، اما برخی به اشتباه روز ارائه نامه امام به گورباچف را روز تسلیم پیام امام عنوان می‌کنند.

پیام امام به گورباچف توحیدی بود
این استاد حوزه که در صدر هیئت ایرانی به شوروی رفته بود، با اشاره به اتفاقات آن روز گفت: در آن زمان وقتی که در کاخ کرملین حضور پیدا کردیم، تصور ما بر این بود که باید تعداد زیادی مامور امنیتی حضور داشته باشند، ولی شرایط به گونه‌ای بود که کسی جرات نمی‌کرد که فکر ترور داشته باشد و فقط تعدادی ماموران تشریفات حضور داشتند.

وی با اشاره به نحوه موضع‌گیری گورباچف در برابر پیام امام گفت: گورباچف تصور می‌کرد که نمایندگان ایران به عنوان کشوری جنگ زده برای جلب کمک‌های مادی به شوروی آمده‌اند، اما او پس از شنیدن پیام امام حرفی برای گفتن نداشت.

آیت‌الله جوادی آملی اضافه کرد: وقتی که گورباچف پیام امام را شنید عنوان کرد سخنان ایشان دخالت در امور شوروی محسوب می‌شود که به وی گفته شد و پیام امام خمینی، پیام توحیدی است و همین مسئله گورباچف را به تفکر فرو برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه سفرای ایران در اقصی نقاط دنیا اشاره کرد و گفت: سمت سفرای جمهوری اسلامی بسیار والا است و شما نباید جایگاه خود را کوچک بشمارید.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه سفرا باید تحصیلات مناسب در زمینه‌های اسلامی داشته و حرفی برای گفتن داشته باشند، اضافه کرد: سفرا باید در حد خود پیام اسلام را به مردم دنیا منتقل کنند و پیامبر گرامی اسلام نیز در تبلیغ دین فرهنگ مردم هر منطقه را مد‌نظر قرار می‌داد.

وی تاکید کرد: باید سفیر جمهوری اسلامی ایران حرف خودش را با زبان آنان مطرح کند و سفرا باید تلاش جدی داشته باشند که پیام توحید را به زبان و فرهنگ مردم هر منطقه مطرح کنند.

سفرا پیام رسان استقلال و آزادی باشند
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه سفرا باید پیام‌رسان استقلال و آزادی باشند، تصریح کرد: سفرای جمهوری اسلامی ایران باید به دنیای غرب ثابت کنند که این منشورها و قوانین خودساخته بشری که برای محکوم کردن ما از آن بهره می‌گیرند، از ریشه باطل است و هیچ پایه و اساسی ندارد.

وی با اشاره به اینکه آنها استحصال مواد حقوقی سراغ منابع خود می‌روند که این منابع دارای مشکل است، گفت: مبانی دین مبین اسلام از اصول، فقه، قرآن و علوم وحیانی منشا گرفته است و حال اگر بخواهیم از غرب بخواهیم بپرسیم که مبانی آنها از کجا سرچشمه گرفته، پاسخی ندارند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه به هیچ وجه نباید مرعوب تفکرات خودساخته غربی‌ها شد، دنیای غرب را به باغ وحشی تشبیه کرد که در آن نظمی خشک و سنگین حاکم بوده و خبری از اخلاق‌مداری در کشورهای غربی مطرح نیست.

اهدای وصیت‌نامه امام
وی گفت: در شرایط کنونی باید توحید با زبان ملت‌ها به آنان ابلاغ شده و مردم به سوی حقیقت و منطق اسلام دعوت شوند.
آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به ماجرای حضور خود در سوئیس و ملاقات با پاپ گفت: پاپ می‌خواست که به همه کسانی که با او دیدار کرده بودند سکه‌هایی هدیه بدهد ولی من در ملاقات با پاپ به وی وصیت‌نامه امام خمینی(ره) را هدیه دادم.
وی با تاکید بر ضرورت ابلاغ پیام و مبانی دینی به جامعه غرب تاکید کرد: باید سفرای جمهوری اسلامی نسبت به قیام کنندگان غرب اهتمام داشته و پیام اسلام را به گوش آنان برسانند.
استاد حوزه علمیه قم گفت: با وجود اینکه ماهیت قیام‌های آنان مسائل اقتصادی است، ولی باید به گونه‌ای عمل شود که بتوان پیام‌های فرهنگی را نیز به آنان ارائه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: