دوشنبه 14 ژوئن 10 | 15:15

گزارشي از تخريبهای صورت گرفته درتهران

اتوبوس، خودروهای شخصی، موتورسیکلت، ایستگاه اتوبوس، مخازن زباله ، درختان ( که گاه عمر بسیار زیادی داشتند ) و فضاهای سبز ، سنگ ها، المان‌ها ، آب نماها و فضای سبز و بوستان ها ، تابلوهای ترافیکی و هدایت مسیر ، چراغهای راهنمایی و رانندگی، پلهای عابر، باجههای بلیط فروشی، کانکسهای شهری، ساعتهای پایه دار، پرچمهای مناسبتی و پرچم ایران ، چراغهای تزیینی، آسفالت کف خیابانها و پیاده رو، شیشههای اماکن مختلف ( اداره ها ، مغازه ها و منازل)، گلدانهای تزئینی، آبخوری بوستانها …


تهران-عصر روز 25 خرداد ماه :

«تصویر مردی که صورت خود را به طور کامل پوشانده و با بسته ای در دست به سرعت در حال حرکت به سمت یکی از اتوبوسهای شرکت واحد در میدان هفت تیر بود، توجه من را جلب کرد . در آن شلوغی دیدن آدمی با این مشخصات طبیعی بود؛ اما شاید نوع حرکت این مرد و شتاب عجیبش موجب شد تا با دقت بیشتری به او نگاه و حرکاتش را پیگیری کنم. 2،3 دقیقه بیشتر طول نکشید که اولین زبانه آتش از قسمت عقب اتوبوس به آسمان بلند شد و تازه من متوجه علت شتاب مرد شدم …»اینها بخشی از گفتههای یکی از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی است که همزمان با اوج گیری اغتشاشات پس از انتخابات در یکی از کیوسکهای خطوط اتوبوسرانی میدان 7 تیر مستقر بوده است . اما این کارمند شرکت واحد اتوبوسرانی گفتههای دیگری هم داشت: «سرعت آتش زدن اتوبوس توسط مردی که چهره اش را پوشانده بود به قدری زیاد بود که هنوز هم که به این موضوع فکر میکنم حیرت زده میشوم که چطور میتوان ظرف کمتر از 5 دقیقه یک اتوبوس شهری را به گونه ای به آتش کشید که تقریبا هیچ جای آتش نگرفته ای در آن به چشم نخورد …» این کارمند شرکت واحد که هنگام تعریف مجدد وقایع آن روزها نمی توانست التهاب چهره اش را پنهان کند، ادامه داد : «من و همکارانم تنها نگرانی مان در آن زمان این بود که نکند خدای نکرده مخزن گاز یکی از اتوبوسهای گازسوز مستقر در میدان منفجر شود که اگر چنین میشد فقط خدا میداند که چه بر سر مردمی که در اطراف آن بودند میآمد و این مخزن دقیقا در نقش یک بمب با قدرت انفجار بالا عمل میکرد !» اتوبوس آتش گرفته ای که این کارمند شرکت واحد از آن یاد میکند یکی از 10 اتوبوس ناوگان حمل و نقل شهری است که در آتش حوادث پس از انتخابات به طور کامل سوخت و از بین رفت. اما آمار تخریب ناوگان حمل و نقل شهر تهران به همین جا ختم نشد. 133اتوبوس دیگر که 33 دستگاه آن متعلق به بخش خصوصی بود در این حوادث آسیب جدی دید و بر اساس برآوردها، در ناآرامیهای پس از انتخابات به شرکت واحد اتوبوسرانی در مجموع یک میلیارد و 241 میلیون و 256 هزار ریال خسارت وارد شد.

***

مخازن جمع آوری مکانیزه زباله را به دلیل پراکندگی بسیار زیاد آنها در تمام نقاط شهر و همچنین قابل دسترس بودنشان، شاید بتوان آسیب پذیرترین عنصر شهری در حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات دانست. به طوری که در تمامی نقاطی که اغتشاشگران اقدام به تخریب اموال عمومی میکردند، یک یا چند سطل زباله برای ایجاد آتش و دود سوزانده میشد.

در مجموع و در فاصله روزهای 23 تا 31 خردادماه سال قبل، بیش از 5 هزار مخزن زباله پلاستیکی در شهر تهران به آتش کشیده شد که این تخریب، هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و 750 میلیون ریال به تهران تحمیل کرد و در این میان، مناطق 2،3 و6 بیشترین میزان تخریب این مخازن را به خود اختصاص دادند.

اما سایر عناصر کالبدی شهر تهران نیز از تخریب اغتشاشگران مصون نماندند و گاهی در برخی خیابانها شاهد تخریب تمامی نمادها، المانها ، عارضه ها و … از فضای سبز کنار خیابان گرفته تا حباب تزیینی چراغها و سنگ آب نماها بودیم. حجم تخریب شهر در هفته بعد از انتخابات به حدی بود که واکنش شهردار تهران را هم در پی داشت. قالیباف در آن مقطع با بیان اینکه در حوادث تلخي که در چند شب گذشته رخ داد، تلاش كردیم شهر را در حداقل زمان ممكن پاكسازي كنيم، اظهار داشت: تخریب کنندگان بیت المال از مردم نیستند؛ چون که آنها به خود مردم، اموال شخصی آنها و شهر تهران آسیب جدی وارد کردند. قالیباف به امکانات و تجهیزات شهری آسیب دیده در این ناآرامی ها اشاره کرد و یادآور شد: امکانات عمومی شهرداری با پول مستقیم مردم و از جیب شهروندان تهیه میشود و با همان پول ترمیم میشود، در این اغتشاشات به تعدادی از کارکنان شهرداری، ساختمانهای شهرداری، اتوبوس ها، امکانات خدماتی شهر، فضای سبز، خیابان ها و… نیز خسارت وارد آمده و کار سنگینی را بر دوش عزیزان در شهرداری گذاشت.

آنچه در تهران تخریب شد

اتوبوس ، خودروهای شخصی ، موتورسیکلت ، ایستگاه اتوبوس ، مخازن زباله ، درختان ( که گاه عمر بسیار زیادی داشتند ) و فضاهای سبز ، سنگ ها، المان ها ، آب نماها و فضای سبز و بوستان ها ، تابلوهای ترافیکی و هدایت مسیر ، چراغهای راهنمایی و رانندگی، پلهای عابر، باجههای بلیط فروشی، کانکسهای شهری، ساعتهای پایه دار، پرچمهای مناسبتی و پرچم ایران ، چراغهای تزیینی، آسفالت کف خیابانها و پیاده رو، شیشههای اماکن مختلف ( اداره ها ، مغازه ها و منازل)، گلدانهای تزئینی، آبخوری بوستانها ، تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردهای شهری، نیوجرسی، زیر مخزن زباله، پست برق، کیوسک تلفن، عابر بانک، گاردریل، نیمکتهای پارکی، نردههای چوبی و فلزی، باجه پارک بان، مجسمه مشاهیر، پانلهای شیشه ای آگهی، پل روی نهرها، نقاشیهای دیواری، سقاخانه ها، تابلوهای آدرس نما، صندوق صدقات و … بر اساس بررسیهای انجام شده ، در اغتشاشات پس از انتخابات در مناطق 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7،8 ، 9،10، 11و 12 شاهد تخریب قابل توجه اموال عمومی بودیم . حال آنکه در سایر مناطق میزان تخریب بسیار اندک و یا حتی در برخی مناطق، تخریب ها نزدیک به صفر بود. بر این اساس میتوان تهران را از طریق یک خط فرضی که از تهرانپارس در شرق آغاز شده و در امتداد خیابان دماوند به میدانهای امام حسین(ع)، فردوسی و خیابانهای جمهوری، آذربایجان و آزادی میرسد به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرد که در بخش شمالی این خط فرضی شاهد تخریب گسترده اموال عمومی در حوادث پس از انتخابات بودیم .

در مناطق 1 تا 12 کانونهای تخریب اموال عمومی عمدتا در یک یا چند خیابان و میدان اصلی قرار داشت: منطقه یک (میدان تجریش، خیابانهای ولیعصر و شریعتی و پارک وی)، منطقه 2 (شهرک غرب، سعادت آباد، کوی نصر، ستارخان و میدان توحید)، منطقه 3 (بخشی از خیابان ولیعصر و میدان ونک و میرداماد)، منطقه 4 (تهرانپارس)، منطقه 5 (فلکه صادقیه و شهرک اکباتان)، منطقه 6 (میدانهای ولیعصر و فاطمی، بخشی از خیابان ولیعصر و خیابان مطهری)، منطقه 7 (میدان هفت تیر و بخشی از خیابان شریعتی ) ، منطقه 8 ( میدان نبوت و فلکه اول تهرانپارس )، منطقه 9 (خیابان و میدان آزادی)، منطقه 10 (بخشی از خیابان آزادی و خیابان آذربایجان)، منطقه 11 (خیابانهای انقلاب و جمهوری) و منطقه 12 (میدان امام حسین و بخشی از خیابان انقلاب) به عنوان مهمترین کانونهای اغتشاش و آسیب به اموال عمومی در هفتههای پس از انتخابات مورد توجه بودند .

10 میلیارد و 300 میلیون ریال خسارت در یک منطقه در مدت یک هفته

اگرچه میزان هزینه‌های تحمیلی از خسارتهای وارده به شهر تهران در ایام اغتشاشات پس از انتخابات، هیچگاه به طور دقیق اعلام نشد و مدیران شهری همواره بر این نکته که میزان خسارت وارده بر شهر بسیار سنگین و میلیاردی بوده بسنده کردند؛ اما پیگیریهای خبرنگار ما نشان میدهد که تنها در یکی از مناطق شهر تهران ( منطقه 2 ) و در فاصله روزهای 23 تا 30 خرداد ماه 88 یعنی درست یک هفته پس از انتخابات میزان خسارت وارد شده رقمی بالغ بر 10 میلیارد و 302 میلیون و 400 هزار ریال بوده است که در صورت تعمیم همزمان این میزان به روزهایی که اغتشاشات ادامه داشت و بقیه مناطق، رقم خسارتهای وارده به شهر تهران بسیار عجیب خواهد شد .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.