چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۴ دی ۹۰ | ۰۹:۰۴

سبک‌زندگی مردمی شهید‌ هادی در «سلام بر ابراهیم»

مستند «سلام بر ابراهیم» روایتی ساده و گیرا از سبک زندگی شهید «ابراهیم هادی» به عنوان یک دین‌دار جوانمرد جنوب شهری ارائه می‌کند.


تریبون مستضعفین- مستند سلام بر ابراهیم به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «ابوذر قاسمی» دانشجوی ادبیات دانشگاه تهران در دومین روز از جشنواره‌ی عمار به روی پرده رفت.

این مستند که روایت زندگی یکی از شهدای گرانقدر و مظلوم دفاع مقدس شهید «ابراهیم هادی» است٬ با مصاحبه‌های متعدد با رفقای شهید که غالبا ساکن جنوب شهر تهران (محله‌ی آهنگ و میدان خراسان) هستند٬ روایتی است ساده و گیرا از سبک زندگی شهید هادی به عنوان یک دین‌دار جوانمرد جنوب شهری.

سلام بر ابراهیم یک روایت ساده بدون الایش است. مانند خود شهید ابراهیم هادی. اثری که آنچه بیش از همه در آن فریاد می زند یک احساس دغدغه است برای نمایش گوشه هایی از زندگی یک شهید.

شهید ابراهیم هادی در زندگی‌اش نشان داد که لازم نیست برای داستان های پهلوانی به کتاب‌های ادبیات رجوع کنی و سراغ از پوریای‌ولی‌ها بگیری که خود او نمونه ی واقعی این فتوت است. در جای‌جای این مستند کوتاه و ساده و در خلال گفت‌وگو با رفقای شهید هادی چه در زورخانه و چه در جبهه٬ جوانمردی و بزرگواری و صبر شهید تصویر یک جوانمرد مردم دار و مردم دوست را آن‌چنان که در داستان‌ها آمده است مجشم می‌کند٬ البته تجسمی عینی و واقعی و ملموس و نه یک تصویرسازی خیالی پراغراق.

شهید هادی بین همین مردم زیست می کرد. در همین شهر نفس می کشید ولی دل در حیات دیگری داشت. شهیدی که در بحبوبه ی جنگ هم اذان معرفت سر می دهد و توفیق روشن کردن عده ای را به بهای خوردن تیر می دهد. پخش صدای اذان گفتن شهید در جبهه در خلال خاطرات همسنگرانش از نقاط تاثیرگذار این مستند بود.

این اثر گرچه به علت این که با کمترین هزینه ممکن ساخته شده است خیلی نتوانسته از بازی‌های تصویری استفاده کند و از موسیقی استفاده‌ی ویژه‌ای کند ولی با این حال روایتی صمیمی است که به راحتی آن‌چه را که می‌خواهد بیان می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: