سه‌شنبه 15 ژوئن 10 | 13:37

اصلی از اصول انقلاب نماند که فتنه‌گران به آن حمله نکنند

متاسفانه جریان فتنه، نگرانی شدیدی در دل دوستداران نظام جمهوری اسلامی ایران بوجود آورد و از طرف دیگر خوشحالی و شماتت بین دشمنان نظام عمومیت پیدا کرد و دشمنان جرأت پیدا کردند که امیدوارانه بر توطئه‌های خود طی این مدت بیافزایند. در وقایع کار جریان فتنه یک امیدواری در دل مخالفان و دشمنان انقلاب اسلامی بوجود آورد؛ به نحوی که آنها احساس کردند می‌توانند انقلاب را از درون دچار آسیب‌های جدی کنند. این امر در رسانه‌ها و در کنفرانس‌های مختلف دیده شد و بزرگترین دلیل آن جرأت مسئولان کشورهای غربی برای خروج از عرف مسائل بین‌المللی و حمایت آشكار از سران فتنه بود.


سال 88 را به واسطه اتفاقاتي كه در آن رخ داد به جرأت مي‌توان يكي از حساس‌ترين سال‌هاي حيات انقلاب اسلامي دانست. در اين سال كه به زعم بسياري از كارشناسان مسائل سياسي دشمن حتي بيش از سال‌هاي جنگ تحميلي به غلبه بر نظام جمهوري اسلامي دل خوش كرده بود، فتنه‌اي به ظاهر عظيم از داخل كشور و به سركرده‌گي برخي چهره‌هاي شاخص قصد ضربه زدن به پايه‌هاي نظام را داشت. در اين ميان سردمداران نظام سلطه و دشمنان ملت ايران از هيچ كمكي به سران فتنه دريغ نكردند، اما هيچگاه موفق به دستيابي به اهداف خود نشدند.

آيت‌الله تسخيري دبير‌كل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در اين باره معتقد است كه دشمن طي ماه‌هاي پس از انتخابات به طور مستقيم در قالب جنگ نرم وارد مبارزه علني عليه نظام جمهوري اسلامي شده بود و سران فتنه هم دقيقا در جهت تحقق اهداف آنها گام برداشتند.

به اعتقاد وي رهبر معظم انقلاب پيش از وقوع فتنه، به روشني آن را درك كرده بودند و سخنراني‌هاي ايشان را كه طي اين ماه‌ها چراغ راه ملت ايران براي مقابله با فتنه بود، مي‌توان از جمله عوامل اصلي شكست دوباره دشمنان نظام در اين جريان دانست. گفت‌وگوی ما با دبير‌كل مجمع جهاني تقريب مذاهب را در ادامه مي‌خوانيد:

همانطور که مطلع هستید، بررسی‌های زیادی در باره آثار و تبعات جریان فتنه بر مسائل داخلی کشور انجام شده است. اما به نظر مي‌رسد بايد از زواياي دقيقتري به ابعاد خارجي اين مسئله پرداخت. از نظر شما وقایع تلخ سال گذشته چه اثراتی بر افکار عمومی مردم دنیا درباره ایران و نظام انقلاب اسلامی گذاشت؟

متاسفانه جریان فتنه، نگرانی شدیدی در دل دوستداران نظام جمهوری اسلامی ایران بوجود آورد و از طرف دیگر خوشحالی و شماتت بین دشمنان نظام عمومیت پیدا کرد و دشمنان جرأت پیدا کردند که امیدوارانه بر توطئه‌های خود طی این مدت بیافزایند. در وقایع کار جریان فتنه یک امیدواری در دل مخالفان و دشمنان انقلاب اسلامی بوجود آورد؛ به نحوی که آنها احساس کردند می‌توانند انقلاب را از درون دچار آسیب‌های جدی کنند. این امر در رسانه‌ها و در کنفرانس‌های مختلف دیده شد و بزرگترین دلیل آن جرأت مسئولان کشورهای غربی برای خروج از عرف مسائل بین‌المللی و حمایت آشكار از سران فتنه بود. این خیلی نکته مهمی بود که آنان به خودشان جرات دهند که از جریان فتنه که در داخل کشور اغتشاش می‌کند، اینطور مشهود حمایت کنند. من معتقدم سران فتنه جنایت بزرگی را در حق دین، وطن و وجدان خودشان مرتکب شدند.

شما معتقدید که سران فتنه آگاهانه به سمت ایجاد چنین جریانی حرکت کردند؟

بله. این جریان کاملا آگاهانه ایجاد شد. گواه این مطلب هم عدم محکومیت، تجاوزهایی بود که به اصول مسلم انقلاب شد. اصلی از اصول انقلاب نماند که فتنه‌گران به آن حمله نکنند. اینها به قانون اساسی، ولایت فقیه، اسلامیت و مقدسات دینی نظام و ساحت عزیز حضرت امام(ره) را نقد کردند و سران فتنه هم این مسائل را مشاهده می‌کردند اما نه تنها آنها را محکوم نکردند، بلکه حمایت هم می‌کردند. شکی نیست که جنایت بزرگی را مرتکب شدند. خیال می‌کردند که می‌توانند به اهدافشان برسند و برای این منظور به دنبال زمینه‌سازی برای دخالت ناپاک غربی‌ها در این انقلاب مقدس و پاک بودند.

خوشبختانه امروز انقلاب اسلامی ایران در سراسر دنیا شناخته شده است و دوستداران زیادی در بین مسلمانان و غیرمسمانان دارد. فرمودید که با آغاز و تداوم جریان فتنه نگرانی هایی در دل دوستداران نظام اسلامی ایران در نقاط مختلف دنیا پدید آمد. این نگرانی ها در بین افکار عمومی مسلمانان جهان به چه شکل و در چه سطحی بود؟

عظمت فتنه و توطئه چنان بود که خیلی از دل‌ها را لرزاند و امیدهای زیادی در دل دشمنان اسلام و ایران پدید آورد. من معتقدم که نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه همه مخلصان جهان این حرکت را جنگ نرم و دخالت غیرمستقیم در امور داخلی انقلاب تصور کردند. من در یک اجلاس بزرگ که با حضور صدها عالم از سراسر جهان تشکیل شده بود زمانی که ابعاد فتنه را تشریح کردم، متوجه شدم که تمام آنها این تصور را دارند که این یک توطئه بزرگ از سوی استکبار جهانی است و مزدوران آن را وسیله‌ای برای شکست دادن انقلاب تصور می‌کنند و از این جهت نگران بودند. اما زمانی که برای آنها ابعاد مقاومت ملت و تصمیم و اراده مردم برای بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی را تبیین کردم، به آرامش خوبی رسیدند. همه می‌دانستند که این یک جنگ واقعی است. خود آنها بر این نکته تصریح داشتند که همزمان با آغاز جریان فتنه در ایران هزاران سایت جدید ایجاد شده و همه رسانه‌های استکباری دست به دست هم داده و به انقلاب حمله می‌کردند. وقایع اخیر در واقع یک نوع مقابله مستقیم نظام سلطه با نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

به هر ترتیب با وجود بروز این اتفاقات تلخ در سال 88، ملت ایران همانطور که به آن اشاره کردید بار دیگر ثابت کرد که حامی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است. حالا که این اتفاقات پایان یافته و جریان فتنه و حامیان آن در داخل و خارج کشور، متوجه عزم و اراده ملت ایران برای پایداری نظام اسلامی خود شده‌اند، فکر می‌کنید باید چه برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی انجام شود تا دیگر شاهد بروز چنین اتفاقاتی نباشیم؟

البته سال 88 زحمات زیادی توسط دلسوزان و نمایندگان انقلاب، دستگاه دیپلماسی و رسانه‌های کشور کشیده شد که اثرات خوبی هم در عرصه بین الملل داشت. بنده هم مثل شما معتقدم که این مرحله گذشته و برای همه دشمنان ثابت شد که نظام جمهوری اسلامی و انقلاب ایران خدشه‌ناپذیر است. البته کار برای انجام دادن زیاد است. ما باید هرچه بیشتر ابعاد جنگ نرم را توضیح دهیم و دامنه‌های آن را تشریح کنیم. در ضمن باید هشدارهای لازم را بدهیم و دائما مسلمانان را از گرفتار شدن در چنین دام‌هایی برحذر داریم. آن آقایانی هم که خودشان را وسیله تحقق اهداف شیطانی قرار دادند باید استغفار کرده و به دامان اسلام و انقلاب برگردند.

فکر می‌کنید بازگشت سران فتنه به آغوش ملت، می‌تواند موجب ترمیم آثار فتنه بر چهره انقلاب اسلامی شود؟

هر توبه‌ای الزاماتی دارد. توبه فقط یک مرحله از فرایند برگشت از گناه است. از جمله الزامات آن این است که باید سران فتنه حتما از مردم به خاطر جنایتهایی که مرتکب شدند، عذرخواهی کنند. اگر به دنبال ترمیم اتفاقات تلخ روی داده هستند، باید خود را نذر این انقلاب کنند. این طوری شاید، بتوانند مورد عفو رهبر و مردم قرار بگیرند. به هر حال انحراف بزرگی مرتکب شده‌اند و اقدامات آنها آثار منفی عظیمی برای انقلاب و ایران اسلامی داشته است. امیدواریم که خداوند به سران فتنه عقل و هوش بدهد تا برگردند و مسیر امام خمینی(ره) و مسیر انقلاب را ادامه بدهند و از آثار فتنه هم جلوگیری کنند.

اشاره‌ای داشتید به اینکه باید ابعاد فتنه به طور دقیق توسط صاحبنظران برای مردم توضیح داده شود. از نظر شما این توضیحات بیشتر باید از چه ابعادی و در مورد کدامیک از موضوعات جریان فتنه باشد؟

من معتقدم مقام معظم رهبری (دام ظله) این جریان را دقیقا قبل از حدوث آن پیش‌بینی کرده بودند و با حضور جریان فتنه به طور دقیق به ابعاد و ریشه‌های آن واقف بودند و توجیهاتشان در هر لحظه اثرات شگرفی بر ملت و گذر از فتنه داشت. دیدیم که چگونه با تدابیر خود ملت را بار دیگر در روز نهم دی به سوی ریشه‌کن کردن فتنه هدایت کردند. به نظرم باید از فرمایشات ایشان یک جمعبندی دقیقی صورت بگیرد و نکات آن توضیح داده شود تا بتوان عبرت‌ها و تجارب مثبتی از این امتحان بدست آورد. خداوند هم در صدر اسلام بعد از هر جنگی دقیقا ابعاد آن جنگ را در آیات قرآن تبیین و عبرت‌های آن را برای مسلمانان تشریح کرده است. این یک درس زیبا برای امروز ما است و ما هم باید طبق همین روال گام برداریم و این فتنه را به طور دقیق تحلیل کنیم. یقینا عبرت‌ها و تجارب مثبتی هم در این فتنه و امتحان هست که باید آن را به مردم ایران و سایر کشورهای جهان آموزش دهیم.

اگر این عبرت‌ها و تجارب مثبت را مصداقی تر بیان کنید، مسیر حرکت به سمت عبرت‌آموزی از آن واضح‌تر و شفاف‌تر می‌شود.

ببینید، باید عبرت‌های مثبت و منفی در کنار هم دیده شود؛ چرا که شناخت عبرت منفی هم خودش یک امر مثبت است. ما باید همه نتایج و عبرت‌ها را بررسی کنیم و از آن برای استفاده از فرصت‌ها، شناسایی نقاط قوت و رفع نقایص گام برداریم. برای مثال یکی از نتایجی که از این مسائل بدست آمد این بود که باید به حال فعلی افراد اعتبار بدهیم و گذشته‌ها ما را به خطا نبرد. این خیلی مهم است. کسانی سالها با استناد به گذشته و تعاریفی که از آنها در گذشته شده بود، اعتبار بالایی داشتند ولی بعدها اثبات شد که از درون تهی بوده اند. یکی از نکات مهم دیگر این است که متأسفانه خیلی‌ها در این امتحان رد شدند که باید برگردند و ببینند که چگونه در دام فتنه گرفتار آمده اند. عمق فتنه و غبارآلود بودن فضا به قدری بود که حتی شخصیت‌هایی که از نظر بسیاری افراد قابل رد شدن نبودند هم رد شدند. این هم نکته ای است که نخبگان بدانند، دائما در معرض شدیدترین آزمون‌ها هستند و مسئولیت آنها چند برابر مسئولیت یک فرد عادی است. یکی از نکات دیگر این بود که ملت ایران یک بار دیگر ثابت کرد که آگاهی‌های لازم را دارد و همواره آماده فداکاری برای انقلاب است. ملت ایران یک گنج عظیم الهی است و باید دستاورد این گنج را حفظ و حراست کرد. یکی دیگر از نکات، نقش رهبری آگاه، شجاع، مصمم و پیرو خط انبیاء بود که نقش عظیمی بود. من معتقدم نتایج و نکات مثبت بسیار زیادی می‌توان از این اتفاقات بدست آورد که خود توشه‌ای است برای مسیر آینده کشور. آینده این کشور آینده بسیار مهمی است و حتما در مسیر خود توطئه‌ها و چالش‌های بسیاری در پیش رو داریم. چرا که اهداف این کشور و این انقلاب اهداف بسیار بلند و والایی است. مشخص است که دستیابی به اهداف بزرگی چون نفی استکبار جهانی و تقویت بیداری امت اسلامی، مشکلات بسیاری پیش رو دارد و باید از همین الان موانع پیش رو و نحوه غلبه بر این موانع مورد شناسایی و مطالعه قرار بگیرند. این فتنه هم مانند جنگ تحمیلی که بدی‌ها و ناملایمات بسیاری داشت، بسیار بد بود؛ اما همانند جنگ عبرت‌های ارزنده‌ای داشت که می‌تواند سیر قوی ملت به سوی اهداف بلند انقلاب اسلامی را تضمین کند.

به تدابیر مقام معظم رهبری برای مهار فتنه اشاره کردید. طبیعتا این تدابیر در ادامه رهنمودهایی است که ایشان از ابتدای رهبری تا کنون پیش روی ملت قرار داده‌اند. با این وجود، جنس فتنه اینبار طوری بود که مردم، با تمام وجود نقش یک رهبری آگاه و مسلط به امور کشور را لمس کردند. اینطور نیست؟

حضرت آقا در این مدت گام‌های بسیار زیادی برداشتند و ضامن محو فتنه و حرکت مردم به سوی دفاع از انقلاب اسلامی همین اقدامات ایشان بود. همانطور که گفتم فتنه اخیر علیرغم تمام بدی‌هایی که داشت، عبرت‌های خوبی را هم با خود به همراه داشت که باعث تقویت ریشه‌های انقلاب شد و یقینا رهنمودهای حکیمانه و شجاعانه آقا باعث شد که کشور بتواند از این جریان به نفع خود استفاده کند. یکی از نکاتی که ایشان طی این مدت تأکید زیادی بر آن داشتند مسئله “بصیرت” بود. ملت باید بصیرت دقیق داشته باشد و نخبگان باید از بصیرت و آگاهی بیشتری برخوردار باشند. در روایت هم آمده است که “العالم بزمانه لاتهجم علیه الوابس” یعنی کسی که به طور کامل آگاه به زمان است در معرض فتنه‌ها قرار نمی‌گیرد و بر فتنه‌ها چیره می‌شود. مسئله بصیرت خیلی مورد تأکید مقام معظم رهبری بود. حتی یک مبلغ باید بصیرت را سرلوحه امور خودش قرار دهد، چه رسد به رهبر یک ملت عظیم. نکته دیگری که آقا بر آن تأکید می‌کردند مسئله الطاف الهی بود و ما باید دائما بدانیم که پیروزی‌های ما نتیجه الطاف الهی است. هر پیروزی که بدست می‌آید فقط خودمان را سبب این پیروزی ندانیم. ما خودمان در قبال تأییدات الهی ناچیزیم. در جنگ‌های حضرت امیر، امام علی‌(ع) ضمن تعلیمات جنگی که به محمد حنفیه می‌دادند در پایان تعلیمات می‌فرمودند که “واعلم إن النصر من عندالله” یعنی بعد از همه این تعلیمات جنگی بدان که پیروزی از آن خداست و تو واسطه هستی. این تأکید بر الطاف الهی نکته بسیار مهمی بود. از نکاتی دیگری که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند آگاهی ملت و تدین ملت و جوان‌های ملت بود. به طور خلاصه معتقدم که تحلیلگران باید کل این دستورات حضرت آقا را که به طور منظم به ملت ارائه می‌شد، موشکافی کنند و ببینند که چه منظومه زیبایی از تعریفات مقاومت و از بین بردن فتنه بدست می‌آید.

ملل و دولت‌های اسلامی را چگونه باید از عمق و ریشه‌های فتنه اخیر در ایران آگاه کرد و چطور باید اقداماتی که در راستای خنثی سازی آن توسط رهبر و ملت انجام شده را به تمام دنیا عرضه کرد؟
به نکته مهمی اشاره کردید. ماهیت استکبار جهانی به گونه ای است که همواره توطئه مستمری از جانب او متوجه کشورهاست. دشمنان در دهه گذشته سعی زیادی کرده اند که از طریق انتخابات به کشورها ضربه بزنند. در حال حاضر هم می‌بینیم که حتی در کشورهایی مانند موریتانی، سودان و عراق سوء استفاده از مسئله انتخابات به منظور دستیابی به اهداف استکبار جهانی به وضوح در حال انجام است. به نظرم لازم است تجربه خودمان را در مقابله با فتنه بعد از تحلیل دقیق به توده‌های مسلمان در سراسر جهان عرضه و برایشان تشریح کنیم که غربی‌ها نه تنها با هرآنچه کینه داشتند به توطئه علیه ایران پرداختند، بلکه قصد ضربه زدن به تمام ملت‌های مسلمان از طریق ایجاد تفرقه و آشوب را دارند تا آنها را عقب مانده نگه دارند. دیدیم که در مسیر فتنه چگونه با جمهوری اسلامی و دفاع انقلاب اسلامی از مردم مظلوم فلسطین مقابله شد و چگونه سعی شد که ایده‌های دنیاگرایانه و تنگ‌نظرانه احیاء شود تا مقدسات ضربه بخورد. همه اینها باید به توده‌های مسلمان در سطح جهان توضیح داده شود تا آنها را از گرفتار شدن در دام توطئه‌های دشمن بیمه کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.