پنج‌شنبه 12 ژانویه 12 | 10:59

عوامل خارجی در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دست دارند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌هایی به دبیرکل، رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای امنیت با بیان اینکه عوامل خارجی در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دست دارند، خواستار حذف تروریسم در همه اشکال آن شد.


محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک طی نامه‌ای که به صورت همزمان به دبیرکل، رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شد، خواستار محکوم کردن ترور شهید احمدی روشن توسط ارکان مختلف این سازمان و برداشتن گام‌های موثر برای حذف تروریسم در همه اشکال آن شد.

سفیر و نماینده کشورمان در نامه خود با اشاره به اقدام تروریستی ۲۱ دی ماه سالجاری در تهران که منجر به شهادت مصطفی احمدی روشن از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و معاون تاسیسات هسته‌ای نطنز و همراهش شد، تصریح کرد: این اولین بار نیست که دانشمندان ایرانی مورد حملات تروریستی مغرضانه قرار می‌گیرند.

خزاعی با یادآوری نامه قبلی خود در خصوص تلاش برای ترور دو فیزیکدان برجسته ایرانی شامل مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی در سال ۱۳۸۹ که منجر به شهادت مجید شهریاری و زخمی شدن فریدون عباسی دوانی و همسرش شد، اضافه کرد: در چارچوب همین حملات تروریستی، مسعود علیمحمدی دیگر دانشمند ایرانی نیز در مقابل منزل خود در سال ۱۳۸۸ به شهادت رسید.

سفیر و نماینده کشورمان افزود: بر پایه مدارک موجود که توسط نهادهای ذیربط امنیتی جمهوری اسلامی ایران جمع آوری شده، مرتکبین از شیوه‌های تروریستی مشابهی برای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران استفاده کرده‌اند. همچنین مدارک متقنی وجود دارد که طرف‌های خارجی مشخص از جمله رژیم صهیونیستی در پشت این ترور‌ها قرار دارند.

خزاعی تصریح کرد: همانگونه که طرف‌های خارجی دست اندرکار اذعان کرده‌اند این اقدامات تروریستی بخشی از تلاش‌ها برای مختل کردن برنامه صلح امیز هسته‌ای کشورمان بوده است.

وی افزود: این دست اندرکاران خارجی از هیچ تلاشی برای محروم کردن جمهوری اسلامی ایران از حقوق مسلم خود در خصوص انرژی صلح آمیز هسته‌ای دریغ نکرده و خواستار اجرای عملیات مخفیانه شامل ترور دانشمندان هسته‌ای، خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران و یا اقدام به حمله نظامی علیه ایران شده‌اند.

سفیر و نماینده کشورمان اضافه کرد: اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا توسل به انواع اقدامات غیر قانونی و زورگویانه حتی اقدام تروریستی برای جلوگیری از حق کشورهای در حال توسعه برای پیشرفت از جمله استفاده از انرژی صلح آمیز جایز است؟

خزاعی در ادامه نامه خود می‌افزاید: با تأکید بر ماهیت صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مایلم یک بار دیگر تأکید کنم که جمهوری اسلامی ایران در خصوص حقوق مسلم خود برای استفاده از انرژی هسته‌ای در جهت مقاصد صلح آمیز معامله نخواهد کرد و هیچگونه فشار سیاسی و اقتصادی و یا حملات تروریستی علیه دانشمندان هسته‌ای کشورمان نمی‌تواند ملت ما را از کسب این حقوق باز بدارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نگرانی عمیق خود نسبت به این اقدامات بیرحمانه، غیرانسانی و جنایتکارانه علیه دانشمندان ایرانی را ابراز کرده و آن را قویا محکوم می‌کند.

وی افزود: خسارات‌های جانی و مالی زیادی به واسطه اقدامات تروریستی ظرف دهه‌های گذشته بر ایران تحمیل شده است. انتظار می‌رود دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس شورای امنیت و دیگر ارگان‌ها و ارکان سازمان ملل متحد اینگونه اقدامات تروریستی غیر انسانی را با قوی‌ترین واژه‌ها محکوم کرده و گام‌های موثری را برای حذف تروریسم در همه اشکال ان بردارند.

خزاعی در پایان خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: