پنج شنبه ۲۲ دی ۹۰ | ۱۵:۵۰

فرمانده نیروی دریایی آمریکا: تنگه هرمز خواب را از چشمانم ربوده است

فرمانده نیروی دریایی آمریکا گفت که جنگ احتمالی در تنگه هرمز، خواب را از چشمان وی ربوده است.


به نقل از رویترز، دریادار «جانتان گرینرت» که در ماه سپتامبر گذشته به عنوان فرمانده نیروی دریایی آمریکا منصوب شد گفت: اگر از من بپرسید چرا شب ها نمی خوابم خواهم گفت دلیل آن، «تنگه هرمز و فعالیت هایی است که در خلیج فارس روی می دهد.»

پیش از این ایران تهدید کرده بود در صورت تحریم نفت این کشور، اجازه نخواهد داد یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور کند.
تنگه هرمز محل عبور روزانه 15 تا 18 میلیون بشکه نفت خام از کشورهای ساحلی خلیج فارس (ایران، عراق، کویت، قطر، امارات و عربستان) به بازارهای جهانی است. مسافت قابل کشتیرانی این تنگه برای نفتکش ها، حدود هفت کیلومتر است.

«گرینرت» درباره جزئیات اقدامات نیروی دریایی آمریکا برای بازکردن تنگه هرمز در صورت بسته شدن احتمالی آن توسط ایران ، مطلبی نگفت.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا به دلیل تنگه هرمز، بی خواب شده است گفت: من اقدامات مربوط به سازماندهی ، آموزش و تجهیز را انجام می دهم. تاکید دارم که نیروهای ما تجهیزات و وسایل لازم را برای انجام فعالیت های جدی خود داشته باشند.

ژنرال ” نورتون شوارتز” از مقامات ارشد نیروی هوایی آمریکا هم پیش از این گفته بود: اگر آمریکا مسئولیت بازگشایی تنگه هرمز را برعهده بگیرد واضح است که نیروی هوایی این کشور نقش مهمی را در این روند ایفا خواهد کرد.

وی افزود: نیروی هوایی آمریکا، می تواند برتری هوایی را در سطح منطقه تنگه هرمز یا منطقه گسترده تری ایجاد کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: